Pemakanan untuk prostatitis

Dalam keradangan kronik kelenjar prostat, pelbagai organ dan sistem terlibat dalam proses patologi, yang menjelaskan kerumitan rawatan. Bersama dengan ubat-ubatan dan kaedah fisioterapeutik, hasil yang baik diperoleh dengan diet khas, yang mengurangkan beban pada prostat dan menyediakan tisu-tisu dengan zat-zat yang diperlukan. Mari kita bincangkan mengenai diet untuk prostatitis kronik dan pencegahan pemburukan penyakit melalui pemakanan.

  • Prinsip pemakanan asas
  • Apa yang boleh dimakan oleh seorang lelaki
  • Apa yang tidak boleh dimakan oleh orang sakit

Prinsip pemakanan asas

Tidak seperti pelbagai penyakit saluran pencernaan dan sistem kencing, tidak ada menu atau jadual khusus untuk prostatitis. Semua batasan dijelaskan oleh kemampuan produk tertentu untuk mempengaruhi selaput lendir dan pergerakan usus, oleh itu, perhatian khusus diberikan kepada prinsip pemakanan yang rasional. Dalam kes ini, diet untuk prostatitis akut dan bentuk kronik akan mempunyai perbezaan kecil..

Seorang lelaki yang telah lama menderita keradangan prostat dan pembengkakan biasa harus mengikuti peraturan berikut:

  1. Protein harus dibekalkan ke badan dalam jumlah yang mencukupi; daging dan ikan tanpa lemak, tiram, dan kacang sesuai sebagai sumbernya.
  2. Lemak juga penting untuk prostat, tetapi mestilah berasal dari tumbuhan. Mentega adalah terhad.
  3. Untuk pengambilan karbohidrat yang normal, disarankan untuk memberi tumpuan kepada bijirin dan buah-buahan.
  4. Lebih baik menggantikan gula dengan limau atau madu berangan.
  5. Sekiranya seorang lelaki tidak menyukai bijirin, perlu memasukkan produk dari tepung gandum atau sayur-sayuran segar ke dalam diet. Makanan ini menormalkan pergerakan usus, yang melegakan tekanan pada prostat..
  6. Kubis, pasta dan susu lembu segar menyebabkan peningkatan pembentukan gas di bahagian usus yang berlainan, oleh itu ia tidak dapat diterima.
  7. Lebih baik kukus dan bakar daging di dalam ketuhar. Makanan goreng dilarang.
  8. Makanan yang mengandungi pewarna atau pengawet sebaiknya dielakkan.
  9. Diet harus mengandungi kuman gandum, minyak jagung, minyak ayam - sumber vitamin E.

Perhatian khusus harus diberikan kepada rejim minum. Sekiranya lelaki yang sihat dapat minum apa-apa dan dalam jumlah yang berbeza, maka dalam hal prostatitis kronik, keadaannya agak berbeza. Teh, kopi dan alkohol yang kuat dilarang. Sekiranya tidak ada kesukaran membuang air kecil, anda boleh minum air natrium bikarbonat (mineral) berkualiti tinggi.

Adalah baik jika sebahagian besar cecair memasuki badan antara waktu makan, dan tidak lebih awal daripada 1-2 jam selepas makan. Teh herba dan minuman buah segar boleh diminum selepas 15 minit.

Apa yang boleh dimakan oleh seorang lelaki

Makanan harus pecahan, antara waktu makan mesti ada rehat 3-4 jam. Menu dibuat dengan mengambil kira keperluan fisiologi, penyakit kronik lain yang ada dan beberapa faktor lain. Sup disediakan dalam kuah sekunder tanpa menambah goreng. Untuk lauk pauk, apa-apa bijirin (kecuali kacang polong) dan sayur sayuran sesuai.

Walau bagaimanapun, seorang lelaki dengan penyakit seperti prostatitis kronik boleh makan:

  • produk tenusu asidofilik;
  • daging ayam (tanpa kulit) ikan, daging lembu, daging lembu atau daging arnab;
  • brokoli, kentang, bit, labu dan labu;
  • kebanyakan makanan laut dalam jumlah yang berpatutan;
  • telur puyuh dan ayam;
  • hijau (kecuali bulu bawang dan saderi);
  • buah-buahan dan buah beri.

Adalah baik jika diet mengandungi teh chamomile dan koporye, decoctions of wild rose, red hawthorn, dan minuman buah dari buah beri segar. Ia dibenarkan minum teh hijau yang lemah.

Kandungan kalori dan jumlah protein, lemak dan karbohidrat dalam beberapa makanan yang dibenarkan terdapat di dalam jadual

ProdukKalori (kcal)Protein (g)Lemak (g)Karbohidrat
Lobak321,30.16.9
Labu281,30.37,7
Tembikai *250.60.15.8
Epal470,40,49.8
Kranberi260.506.8
Soba31312.63.362.1
Hercules36611.97.269.3
Barli mutiara3209.31.173,7
Madu asli3290.8081.5
Kefir513.42.04.7
Yogurt (semula jadi)604,326.2
Keju kotej12117.2lima1.8
Daging lembu rebus25425.816.80
Ayam rebus17025.27.40
Telur ayam15712.710.90.7
Minyak jagung899099.90
Jus labu3800sembilan

* Tembikai dilarang jika terdapat penahan kencing akut.

Prostatitis kronik lebih kerap didiagnosis pada lelaki berusia lebih dari 40 tahun. Dalam kumpulan usia ini, dengan aktiviti fizikal yang sederhana, tubuh memerlukan (sehari) 88 g protein, 48 g lemak dan 108 g karbohidrat. Kandungan kalori dalam diet harian mestilah 1700 kkal.

Apa yang tidak boleh dimakan oleh orang sakit

Makanan tertentu meningkatkan tahap keracunan dalam badan, meningkatkan beban pada buah pinggang, hati, jantung, mengubah komposisi darah, dan menghalang atau meningkatkan pergerakan usus. Oleh itu, terdapat kesan negatif tidak langsung pada tisu prostat.

Lelaki yang menderita prostatitis kronik, terutama pada peringkat akut, dilarang makan:

  • kuah daging utama;
  • cendawan dalam bentuk apa pun;
  • daging berlemak dan ikan;
  • apa-apa makanan goreng atau pedas;
  • sosej, makanan dalam tin, lemak haiwan (terutamanya lemak babi);
  • bawang, lobak dan sayur-sayuran pedas lain;
  • sos - mayonis, saus tomat);
  • teh yang kuat, kopi;
  • gula, gula-gula.

Diyakini bahawa anda boleh makan semuanya dalam jumlah kecil, tetapi tidak setiap lelaki mempunyai rasa perkadaran. Sekiranya anda makan sepotong kecil bacon, sosis bulat sekali sehari, dan tambahkan satu sendok teh gula ke teh, tidak akan membahayakan tubuh. Walau bagaimanapun, makanan yang disenaraikan di atas perlu dijaga dengan berhati-hati dan mendengar kesejahteraan anda..

Dengan adenoma prostat dan prostatitis akut, organisasi pemakanan hampir sama, tetapi terdapat beberapa nuansa. Dalam setiap kes, lebih baik anda berjumpa doktor dan mendapatkan nasihatnya..

Adalah baik jika ahli diet akan mengembangkan diet untuk prostatitis. Doktor akan dapat mengambil kira semua nuansa kesihatan pesakit dan memilih untuknya pilihan menu terbaik untuk minggu ini. Sekiranya ini tidak dapat dilakukan, anda perlu mengecualikan makanan terlarang dan mendengar sensasinya.

Sekiranya anda telah memakan sesuatu dan menyedari bahawa pembentukan gas telah meningkat, sembelit atau rasa sakit di perineum muncul - produk ini tidak sesuai untuk anda. Dengan cara yang serupa, hampir setiap lelaki dapat secara bebas mengembangkan skema pemakanan, walaupun untuk jangka masa yang lebih lama..

Prinsip pemakanan untuk prostatitis

Dalam rawatan prostatitis, diet tidak menduduki peringkat pertama, tidak seperti sejumlah penyakit lain. Walau bagaimanapun, terdapat sekatan dalam produk makanan, dan ia tidak hanya berlaku untuk komponen kimia. Kami akan memberitahu anda bagaimana mengatur pemakanan dalam rawatan prostatitis kronik dan akut, apa yang anda boleh makan dan apa yang harus anda makan dengan banyak. Kami juga akan memberitahu anda cara menyediakan makanan untuk orang yang sakit..

Maklumat umum mengenai diet

Sekatan pengambilan makanan untuk prostatitis bertujuan mencegah kesan negatif makanan pada kelenjar prostat. Prinsip pemakanan rasional digunakan secara meluas, di mana diet harus dipilih dengan mengambil kira aktiviti fizikal seorang lelaki dan ciri-ciri tubuhnya.

Penting untuk mengelakkan makanan dan minuman yang membahayakan bahkan badan yang sihat..

  1. Alkohol, termasuk bir. Alkohol mempengaruhi komposisi darah, meningkatkan beban pada semua organ, termasuk hati dan ginjal. Oleh itu, alkohol dalam rawatan prostatitis dan adenoma prostat dikecualikan.
  2. Pemuliharaan (perindustrian dan kediaman). Ia mengandungi vitamin "dibunuh" oleh rawatan haba, dan cuka hampir tidak boleh disebut berguna.
  3. Sosej, daging salai. Teknologi pengeluaran moden didasarkan pada penyertaan pelbagai bahan kimia dalam komposisi, dari bahan pengawet hingga pewarna, yang dapat merosakkan kelenjar prostat..
  4. Rempah dan rempah. Merengsa mukosa usus, yang boleh merosakkan kelenjar prostat.
  5. Minuman berkarbonat, makanan goreng. Untuk alasan yang sama seperti pada perenggan sebelumnya.

Prinsip pemakanan untuk prostatitis termasuk mengehadkan garam hingga 8 g sehari. Atas sebab ini, ikan masin, acar, keropok asin dan produk makanan yang serupa tidak digalakkan..

Badan mesti menerima semua bahan yang diperlukan dalam jumlah yang tepat. Sumber protein untuk prostatitis adalah daging tanpa lemak dan ikan. Tubuh mendapat lemak dari minyak sayuran, lebih baik daripada minyak zaitun atau jagung, tetapi anda juga boleh menggunakan minyak bunga matahari. Untuk menyediakan tisu badan dengan karbohidrat, anda boleh makan buah-buahan dan bijirin.

Bergantung pada tahap prostatitis, prinsip berikut harus diterapkan:

  • dengan prostatitis akut dan peningkatan kronik, penekanan harus diberikan pada diet sayur-sayuran tenusu;
  • pada tahap pengampunan, diet sokongan diperlukan dengan mengecualikan semua makanan yang dilarang;
  • jika prostatitis disertai oleh demam dan kelemahan umum, produk protein tidak termasuk dalam diet.

Kesan yang baik dalam keadaan apa pun akan memasukkan kemasukan imunomodulator semula jadi dalam makanan. Ini termasuk produk madu dan lebah, anggur magnolia Cina, infus elecampane dan lain-lain..

Apa yang tidak boleh dimakan dengan prostatitis

Sebilangan makanan tidak mempunyai kesan negatif langsung pada kelenjar prostat, tetapi juga harus diharamkan atau dihalang. Ini disebabkan oleh fakta bahawa mereka dapat merangsang usus, menyebabkan peningkatan pengeluaran gas, yang tidak menguntungkan prostat..

Dengan prostatitis, anda tidak boleh makan:

  1. Kaldu daging dan ikan utama dan sup di atasnya.
  2. Apa-apa jenis keju.
  3. Mayonis, saus tomat dan sos yang serupa.
  4. Teh hitam dan hijau yang kuat, kopi, terutamanya segera.
  5. Herba dan sayur-sayuran pedas (bawang, bawang putih, halia, lobak, lobak, dll.)
  6. Minuman berkarbonat termasuk air mineral.
  7. Sebarang makanan segera.

Gula harus dibatasi secara drastik dengan menggantikannya dengan madu lebah asli. Nasihat ini sesuai untuk merawat keadaan keradangan, bukan hanya prostatitis. Ramai orang melepaskan gula sama sekali dan merasa lebih baik..

Adalah baik jika makanan yang menyumbang kepada proses kembung atau penapaian di dalamnya terhad. Produk ini merangkumi:

  • susu lembu;
  • kekacang;
  • Kubis putih;
  • gula-gula dan gula-gula;
  • pasta.

Bagi cecair, semuanya dibenarkan kecuali yang dilarang. Pengecualian adalah perjalanan prostatitis, disertai dengan masalah kencing. Dalam kes ini, cecair diuretik sebaiknya dielakkan..

Apa yang boleh anda makan dengan prostatitis

Pada prostatitis akut dan kronik, serta di BPH, makanan harus diserap dengan baik oleh badan, cepat dicerna dan tidak merengsakan selaput lendir. Dalam kes ini, kemungkinan untuk mengurangkan intensiti gejala yang tidak menyenangkan dan mempercepat perjalanan rawatan..

Diet orang yang sakit mesti merangkumi:

  • bijirin, terutamanya barli mutiara, oatmeal dan soba;
  • produk susu yang ditapai (jika tidak ada suhu): kefir, susu panggang, keju cottage, krim masam;
  • daging tanpa lemak dan ikan;
  • hijau - pasli, dill, saderi;
  • sayur-sayuran - timun, tomato, kubis Cina;
  • buah - epal, ceri, ceri;
  • sebarang beri kecuali berasid dan diuretik.

Adalah baik untuk memasukkan makanan diet yang kaya dengan zink dan vitamin E. Yang pertama termasuk makanan laut, terutama tiram dan herring, labu dan biji rami. Terdapat banyak vitamin E dalam telur ayam, kuman gandum yang tumbuh, minyak jagung. Penting untuk prostat dan selenium. Terdapat banyak di dalam ragi bir dan rumput laut..

Selalunya, prostatitis dan adenoma prostat disertai dengan ereksi yang lemah atau tidak. Dalam kes ini, makanan tertentu dapat membantu - kacang, ikan, makanan laut, dan telur puyuh. Mereka boleh dan juga harus dimasukkan dalam diet orang sakit..

Air mineral sebenar "Borjomi" dapat memberikan kesan yang baik dalam rawatan prostatitis. Tetapi anda perlu berhati-hati dan jika kerap atau sukar membuang air kecil, lebih baik menolak air mineral yang memihak kepada teh herba dan infus. Jus, minuman buah juga akan memberi kesan yang baik, tetapi lebih baik menolak kompot - ia disediakan dengan penambahan gula.

Petua memasak dan makan

Semua hidangan mesti disediakan baru, jadi lebih baik menolak amalan menyimpan stok selama tiga hari lebih awal. Ini berlaku terutamanya untuk sup, minuman buah dan jus. Semasa merawat prostatitis, penting untuk mengelakkan menggoreng. Kaedah memasak ini tidak memberi faedah, dan sekiranya terjadi keradangan pada selaput lendir, malah boleh membahayakan. Lebih baik jika pinggan dikukus, dibakar, direbus. Adalah tidak diingini untuk menggunakan mendidih dan oleh itu hanya dibenarkan sekiranya hidangan yang tidak disediakan dengan cara lain..

Penting untuk mengikuti cadangan pengambilan makanan:

  1. Bahagian tidak semestinya besar.
  2. Makanan pecahan, sekurang-kurangnya 5-6 kali sehari.
  3. Makan terakhir 3 jam sebelum tidur.
  4. Anda perlu makan perlahan-lahan, mengunyah makanan dengan teliti.
  5. Minum 2 liter cecair setiap hari, lebih baik di antara waktu makan.

Pemakanan prostatitis seperti ini akan membantu memendekkan tempoh rawatan, mengurangkan intensiti gejala pada peringkat akut, membantu tubuh pulih dan melawan jangkitan..

Pemakanan yang betul untuk prostatitis, contoh menu diet selama seminggu

Diet untuk prostatitis pada lelaki adalah sebahagian daripada rawatan. Anda perlu mematuhi prinsip pemakanan yang betul dari hari-hari pertama penyakit ini, jika tidak, komplikasi mungkin berlaku. Diet secara langsung mempengaruhi keadaan prostat. Dalam artikel itu, kami akan memberitahu anda apa yang anda boleh makan dan apa yang harus dikecualikan daripada diet..

Diet untuk prostatitis kronik

Prostatitis kronik berlaku pada 95% daripada semua keradangan prostat. Penyakit ini sukar diubati, kambuh sering berlaku. Pemakanan yang betul untuk bentuk prostatitis ini adalah langkah yang perlu, dan tidak sementara, tetapi kekal. Kegagalan untuk mengikuti prinsip diet menyebabkan kambuh.

Pemakanan yang betul untuk prostatitis mempercepat pemulihan, membantu melegakan keradangan, dan juga menormalkan saluran pencernaan. Masalah usus dapat memperburuk proses keradangan prostat..

Prinsip diet untuk prostatitis kronik:

  1. Tolak minuman beralkohol, makanan berlemak, makanan yang meningkatkan gas dan makanan ringan lain.
  2. Beri keutamaan kepada lemak sayuran.
  3. Masukkan serat dalam makanan.
  1. Kurangkan pengambilan garam.
  2. Tingkatkan rejim minum sehingga dua liter cecair setiap hari.
  3. Tolak makanan goreng, lebih suka hidangan rebus, bakar atau kukus.

Diet untuk prostatitis kronik kurang ketat berbanding dengan akut atau eksaserbasi.

Apa yang baik untuk prostat

Asas diet haruslah sayur-sayuran dan buah-buahan, kecuali makanan yang menyebabkan peningkatan pengeluaran gas. Mereka boleh dimakan mentah dan selepas rawatan panas. Pastikan untuk memasukkan makanan yang tinggi zink dalam makanan anda. Mereka menghalang perkembangan keradangan pada prostat.

Makanan sihat:

  • Buah-buahan (semuanya kecuali masam);
  • Sayur-sayuran dan herba (terutamanya timun, zucchini, tembikai, tembikai, wortel, kentang, bit, pasli, dill, parsnips);
  • Makanan Laut;
  • Biji labu;
  • Kacang;
  • Madu asli;
  • Produk susu yang ditapai (keju cottage, susu panggang, kefir, yogurt, krim masam);
  • Roti hitam dan kelabu;
  • Buah kering;
  • Jagung, minyak zaitun;
  • Bijirin;
  • Pasta;
  • Jenis ikan dan daging tanpa lemak.

Vitamin E, zink, serat, protein, lemak sayuran penting untuk kesihatan prostat. Semua bahan ini terdapat dalam produk dari senarai.

Apa yang tidak boleh dimakan dengan prostatitis

Semua yang pedas, masin dan masam dilarang. Makanan sedemikian menjengkelkan kelenjar prostat. Anda juga perlu mengecualikan makanan berlemak dan goreng dari diet. Ia merosakkan fungsi saluran pencernaan dan membawa kepada masalah peredaran darah..

Produk terlarang:

  • Minuman beralkohol, termasuk minuman beralkohol rendah;
  • Minuman berkarbonat, kopi, teh hitam pekat;
  • Sayuran dan buah-buahan masam yang menjengkelkan saluran urogenital, serta bawang dan bawang putih;
  • Lobak, kekacang, cendawan;
  • Produk sampingan;
  • Produk separuh siap;
  • Produk Bakeri;
  • Alat Manisan;
  • Susu keseluruhan;
  • Produk salai, sosej;
  • Lemak haiwan;
  • Lemak trans;
  • Pengasam dan acar.

Diet dengan memburukkan lagi prostatitis

Sekiranya sedikit penyimpangan dari peraturan diizinkan dalam proses keradangan kronik, maka semasa eksaserbasi (lebih lanjut mengenai eksaserbasi prostatitis), diet harus menjadi yang paling ketat. Semua makanan ringan dilarang sehingga gejala penyakit hilang sepenuhnya.

Diet kelihatan seperti ini:

  1. Sup sayur-sayuran.
  2. Buckwheat atau oatmeal.
  3. Telur rebus.
  4. Kaserol keju kotej.
  5. Omelet.
  6. Salad sayur atau buah.
  7. Ikan air masin kukus.

Penting untuk mematuhi peraturan minum yang banyak, lebih mengutamakan makanan cair hangat. Sayur-sayuran paling baik dimakan rebus atau dibakar, buah-buahan boleh dimakan mentah.

Diet untuk prostatitis akut

Ramalan untuk prostatitis akut lebih optimis daripada yang kronik. Dengan rawatan yang betul, anda dapat disembuhkan sepenuhnya. Diet harus dipatuhi hingga pulih sepenuhnya..

Makanan yang dilarang dan sihat hampir sama dengan bentuk kronik. Semua makanan mesti mudah dicerna. Tubuh mesti melawan keradangan, bukan membuang tenaga mencerna makanan. Asas diet adalah sayur-sayuran, buah-buahan, daging tanpa lemak dan ikan..

  • Ambil makanan 4-6 kali sehari dalam bahagian kecil;
  • Makan produk protein setiap hari (telur, ikan, daging), serta produk yang mengandungi zink (kacang, makanan laut, dll.);
  • Hadkan pengambilan garam atau tinggalkan sepenuhnya;

Prinsip asas membina pemakanan untuk lelaki - menjaga keseimbangan BJU, jangan lupa sayur-sayuran, buah-buahan dan herba, biarkan diet bervariasi dan berhenti makan makanan ringan

  • Minum hingga 1.5-2 liter cecair sehari;
  • Masukkan dalam diet semua jenis bijirin, seperti barli mutiara, oatmeal, soba, barli, beras;
  • Makan malam selewat-lewatnya 3 jam sebelum tidur.

Untuk prostatitis akut, anda boleh makan makanan bakar, tetapi tidak ada lemak trans.

Diet untuk prostatitis kalkulus

Prostatitis kalkulus adalah rumit. Ia didahului oleh yang kronik. Dalam bentuk penyakit ini, batu terbentuk di kelenjar prostat. Sekiranya saiznya kecil, mereka akan menyebabkan sedikit ketidakselesaan. Batu besar mesti dikeluarkan secara pembedahan.

Untuk mengelakkan keadaan lelaki merosot, diet lembut diperlukan. Mencegah masalah usus seperti gas, cirit-birit, atau sembelit.

Prinsip pemakanan serupa dengan prinsip prostatitis yang tidak rumit, tetapi terdapat perbezaan. Garam dikecualikan dari diet, pengambilan protein dikurangkan. Seperti apa diet bergantung pada asal batu, jadi diagnostik sangat diperlukan.

Untuk melarutkan dan membuang batu, asparagus dan jus lobak merah berguna (mereka mesti dicampurkan dalam nisbah 1: 2 dan diminum 200 ml sehari), pasli, biji labu, madu asli. Tetapi jika calculi besar, makanan seperti itu boleh membahayakan. Sebelum mengikuti diet, anda perlu berjumpa doktor.

Pilihan diet - menu untuk minggu ini

Seorang lelaki yang menderita prostatitis tidak boleh menganggap bahawa diet yang harus diikuti untuk tujuan terapi adalah sekatan yang teruk terhadap makanan. Sebenarnya, dietnya boleh berubah-ubah dan merangkumi banyak makanan enak..

Jadual 1. Pilihan menu untuk prostatitis untuk setiap hari dalam seminggu

Hari dalam semingguPilihan menu
IsninSarapan pagi: bubur oat, epal, teh hijau

Makan tengah hari: sup sayur-sayuran, salad sayur-sayuran segar, rebusan buah kering

Makan malam: ikan tanpa lemak rebus, rebusan sayur

Di antara makanan utama, anda boleh makan pir, raspberi, dan sebelum tidur, jika anda merasa lapar, minum segelas susu panggang yang ditapai.

SelasaSarapan pagi: keju kotej, sandwic keju pada roti hitam, teh atau kompot buah

Makan tengah hari: sup ikan rendah lemak, daging rebus atau rebus, jus buah segar

Makan malam: kentang tumbuk, salad sayur

Di antara waktu makan, anda boleh makan kacang, epal bakar dengan keju kotej. Sebelum tidur, dibenarkan minum segelas kefir.

Hari RabuSarapan pagi: bubur nasi (anda boleh menggunakan susu separuh dengan air), teh herba atau hijau

Makan tengah hari: sup berdasarkan daging tanpa lemak, sayur rebus atau rebus, kompot dari buah beri dan buah-buahan

Makan malam: salad makanan laut, kentang rebus, sepotong ikan rebus

Untuk makanan ringan, anda boleh menggunakan jeruk, keju kotej, yogurt semula jadi tanpa bahan tambahan.

KhamisSarapan pagi: rebusan sayur, salad timun segar, teh hijau

Makan tengah hari: bubur soba, daging lembu rebus, sandwic keju di atas roti hitam

Makan malam: salad timun dan kubis, kentang rebus, jus cranberry segar.

Makan beberapa keping tembikai atau tembikai di antara waktu makan

JumaatSarapan pagi: telur dadar kukus dengan ramuan, jeli dari buah-buahan dan buah beri (bukan produk separuh siap)

Makan tengah hari: borscht tanpa lemak sayur-sayuran goreng, ikan rebus, salad lobak segar

Makan malam: wortel dan bit rebus, arnab yang dibakar dalam krim masam

Makanan ringan - salad buah segar, labu bakar, yogurt.

SabtuSarapan pagi: kaserol keju kotej, telur rebus, segelas susu

Makan tengah hari: sup kentang tanpa lemak, bubur soba, asparagus rebus

Makan malam: daging tanpa lemak yang dibakar dengan sayur-sayuran, kubis rebus

Untuk makanan ringan, gunakan epal, aprikot, yogurt.

AhadSarapan pagi: bubur dari bubur jagung (anda boleh menggunakan susu), keju keras, buah segar atau jus sayur

Makan tengah hari: pasta gandum durum rebus, potongan kukus, timun segar dan salad tomato

Makan malam: rebusan daging lembu dan sayur-sayuran

Di antara waktu makan, makan cheesecakes panggang dengan kismis, salad buah. Minum segelas susu sebelum tidur.

Pemakanan untuk pencegahan prostatitis

Untuk menjaga kesihatan prostat, perlu meminimumkan makanan berlemak, goreng, terlalu pedas, dan alkohol..

Untuk tujuan pencegahan, anda perlu mengambil produk berikut setiap hari:

  1. Hijau (pasli, dill, parsnip).
  2. ikan merah.
  3. Walnut, badam.
  4. Biji labu.
  5. Makanan laut (tiram, kerang, udang, rapana).
  1. Minyak zaitun atau bunga matahari.
  2. Sitrus.
  3. Daging tanpa lemak.
  4. Telur.
  5. Dedak.

Ini adalah produk TOP-10 yang merupakan sumber protein, vitamin dan nutrien lain..

Kesimpulannya

Diet untuk prostatitis bertujuan untuk menjaga fungsi kelenjar prostat, saluran pencernaan dan sistem imun. Bersama dengan ubat, ia membantu mencegah komplikasi.

  1. Listovskaya T. Kesihatan lelaki. Membersihkan badan, ubat herba, pemakanan untuk prostatitis, 2006.
  2. Bozhedomov V.A. Kemungkinan moden untuk merawat prostatitis kronik. Pembedahan Andrologi dan Kemaluan. - jilid 17. - 2016.

Pemakanan untuk prostatitis kronik: menu untuk hari dan makanan yang dilarang

Terapi untuk keradangan prostat termasuk ubat-ubatan, menjaga gaya hidup yang sihat, dan diet. Diet yang ditetapkan oleh doktor untuk prostatitis kronik pada lelaki dirancang untuk mengurangkan manifestasi gejala negatif. Pemakanan yang betul adalah elemen yang sangat diperlukan untuk pemulihan pesakit yang cepat dan keberkesanan pengambilan ubat.

  • 1 Ciri-ciri diet untuk prostatitis
  • 2 Makanan yang dilarang
  • 3 makanan yang disyorkan
  • 4 Contoh menu

Ciri-ciri diet untuk prostatitis

Menu mengandungi asas diet yang sihat, mengelakkan produk berbahaya. Diet dipilih secara individu, pakar mengambil kira gambaran klinikal prostatitis kronik, keparahan dan dinamika patologi, serta kategori umur dan kehadiran penyakit bersamaan. Peraturan diet asas:

  1. Berhenti merokok, alkohol, dadah;
  2. Pengecualian bahan pengawet, produk separuh siap, makanan pedas, masin;
  3. Pengambilan makanan adalah tetap, lebih baik pada masa yang sama;
  4. Aktiviti fizikal wajib yang boleh dilaksanakan: berjalan, berenang, bersenam;
  5. Kemasukan sebilangan besar sayur-sayuran segar, buah-buahan, herba, bawang putih;
  6. Penyusunan menu dengan mengambil kira tahap eksaserbasi
  7. Keengganan menggoreng dan beralih ke pilihan rawatan haba lain: memanggang, mendidih, mengukus.

Mematuhi sekatan bukan kehendak doktor, tetapi langkah wajib. Faktanya ialah makanan dalam tin dan produk separuh siap, bersama dengan rempah panas, menyebabkan disfungsi organ pelvis. Kekurangan aktiviti fizikal menyebabkan kesesakan di prostat, dan tabiat buruk memprovokasi perkembangan edema, meningkatkan keradangan. Menambah menu dengan bawang dan bawang putih adalah peluang untuk mengurangkan rasa sakit dan menghentikan penyebaran keradangan. Di samping itu, bawang meningkatkan fungsi ereksi, bawang putih adalah agen antimikroba semula jadi, dan lobak menghentikan keradangan adenoma dan mempercepat pemulihan..

Makanan terlarang

Senarai larangan tidak hanya merangkumi alkohol, tetapi juga produk berikut:

  • rempah panas, perasa;
  • makanan masin, berlemak, goreng, termasuk sup dan kuah yang kaya;
  • kekacang: lentil, kacang, kacang polong;
  • minuman berkarbonat, termasuk air mineral dengan gas;
  • lemak haiwan: daging kambing, daging babi, daging lembu;
  • pastri yang kaya, jem, gula-gula pastri;
  • cacat;
  • salai, hidangan daging masin, sosej;
  • kaviar, ikan berlemak, daging;
  • cendawan;
  • lobak, sorrel, bayam.

Keradangan pada prostat dapat meningkatkan bukan hanya makanan berlemak, tetapi juga teh, kopi yang kuat. Lebih baik membatasi diri anda dengan jumlah minuman minimum atau bahkan menggantinya dengan minuman buah, rebusan ramuan berguna, kompot. Apa-apa makanan yang menyebabkan pembentukan gas harus dikecualikan dari diet - perut kembung menyebabkan genangan darah di organ pelvis, yang tentunya akan menyebabkan peningkatan gejala negatif.

Makanan yang disyorkan

Makanan apa yang boleh digunakan untuk prostatitis kronik? Pemakanan untuk adenoma tidak boleh menyebabkan kerengsaan, mendorong penyebaran keradangan dan semudah mungkin dan beragam. Diet dibuat dengan mempertimbangkan peraturan dan pilihan individu, dan senarai makanan yang dibenarkan kelihatan seperti ini:

  • sup sayur-sayuran, sup mengisi minyak dengan sup sayur-sayuran;
  • bijirin dalam campuran air dan susu;
  • produk dan minuman susu yang ditapai;
  • buah-buahan kering, buah beri dan hidangan yang dibuat daripadanya tanpa gula, tetapi dengan sedikit madu;
  • sebilangan madu;
  • sayur-sayuran, lebih baik mentah atau rebus: bit, wortel, labu, tomato, kubis (mana-mana), wortel;
  • minyak sayuran yang tidak ditapis;
  • jenis ikan, unggas rendah lemak;
  • makanan laut;
  • telur;
  • keju lemak sederhana;
  • roti dedak dan / atau bijirin (lebih baik daripada roti semalam);
  • biji labu, biji bunga matahari, kacang;
  • saderi, dill, pasli, parsnip;
  • bawang, bawang putih, mustard (masak sendiri), lobak parut dengan sedikit garam, tetapi tanpa cuka;
  • buah lebih disukai mentah, kecuali epal, anggur (menyebabkan pembentukan gas, penapaian).

Sangat baik jika makanan dikukus atau direbus. Buah sitrus akan menggantikan garam dan perasa dengan sempurna, tetapi salad makanan laut dengan sayur-sayuran mentah akan memberi anda jumlah serat, selenium, dan unsur-unsur lain yang tepat. Pengambilan vitamin setiap hari ditambah dengan sayur-sayuran, tetapi yang terbaik adalah mengelakkan jenis makanan yang boleh menyebabkan gangguan pencernaan. Setiap pesakit sendiri tahu apa sebenarnya dia tidak dibenarkan dari senarai yang dibenarkan dan tidak perlu bereksperimen.

Nasihat! Larangan memanggang dan merokok membantu menzahirkan rasa baru hidangan yang dimasak dalam wap, yang dibakar di dalam oven. Anda boleh membakar daging dan sayur-sayuran dengan penambahan sedikit minyak sayuran. Anda boleh menaburkan pinggan yang dibakar dengan keju, tetapi jangan sampai terlalu perang keemasan..

Menu contoh

Tampaknya bagi banyak orang bahawa diet untuk prostatitis kronik adalah siksaan yang tidak dapat bertahan. Tetapi tidak demikian, diet untuk prostatitis kronik mesti berbeza-beza. Berikut adalah beberapa contoh diet seimbang yang tidak sedap dengan cara apa pun:

  1. Untuk sarapan pagi, bubur tanpa gula herculean, salad wortel dan krim masam dengan aprikot kering, telur rebus, teh. Untuk makan tengah hari, sup sayur dengan keropok, ikan rebus dengan bubur soba, kompot. Untuk snek petang, buah-buahan dan jus segar. Makan malam: kaserol keju kotej dengan madu, buah, jeli.
  2. Untuk sarapan pagi, bubur nasi dengan susu dan air, sandwic dengan keju, telur rebus, kopi. Makan tengah hari: dada ayam panggang dengan salad sayuran, kaldu sayur lutsinar dengan ladu, jeli. Untuk snek petang, kefir, keju kotej bijirin. Makan malam: kuih curd dari ketuhar dengan beri beri, anda boleh minum yogurt, dan sebelum tidur, makan segenggam kacang.

Dengan keresahan, jadual diet harus lebih lembut, sayur-sayuran tumbuk dari sayur-sayuran dimasukkan ke dalam diet:

  1. Sarapan pagi bubur soba cair, jeli dan roti dedak. Untuk makan tengah hari, anda boleh makan sup kubis, salad sayur-sayuran segar, bebola daging ikan kukus dan mencucinya dengan merebus ramuan atau teh hijau. Makanan ringan petang - yogurt rendah lemak, keju kotej dengan buah-buahan. Makan malam: bubur sayur rebus, potongan daging kukus, kompot buah kering. Sebelum tidur, yogurt.
  2. Untuk sarapan pagi, makan bubur millet dengan labu, sandwic dengan keju dan telur rebus. Makan tengah hari - sekeping ikan sungai kukus dengan nasi dan salad timun segar dengan lobak, sup keju, jeli dan beberapa kacang. Buah segar untuk makanan ringan. Dan makan malam - sayur sayur, dada ayam rebus dengan mustard dan segelas jus sayur. Sebelum tidur - susu panggang yang ditapai, keju kotej.

Jadual pemakanan yang sihat tidak terhad kepada sayur-sayuran, salad dan sup cair. Makanan semestinya bervariasi, anda boleh mengingati hidangan seperti:

  1. Polenta dari bubur jagung dengan keju;
  2. Ikan bakar dengan lobak;
  3. Pai bawang dengan kentang dan dill;
  4. Sup keju, sup - puri sayur;
  5. Bakso kukus, ladu, potongan daging ikan dan ayam;
  6. Zucchini rebus dengan lobak merah, tomato;
  7. Kentang rebus gaya desa dengan dill dan bawang putih;
  8. Pasta kaserol dengan telur;
  9. Pilaf dengan ayam dan buah kering;
  10. Daging arnab dengan lobak sejuk atau dibakar di dalam ketuhar dengan sayur-sayuran;
  11. Sos sayur Itali untuk spageti;
  12. Jus, kompot, bisul dan jeli yang baru diperah;
  13. Berry parfaits dengan madu;
  14. Smoothie.

Terapi diet sangat sedap jika anda makan dengan betul. Perkara utama adalah melepaskan produk berbahaya dan memasak semuanya sendiri. Ia akan memakan masa yang lama untuk mematuhi diet untuk prostatitis kronik, oleh itu tidak akan menyakitkan jika seorang lelaki mendapat multicooker, dandang berganda. Dengan cara ini, memasak akan memakan masa yang lebih sedikit..

Diet untuk prostatitis - apa yang mungkin, apa yang tidak?

Diet untuk prostatitis penting sebagai komponen terapi. Makanan dan minuman yang dimakan mempunyai kesan langsung terhadap proses biokimia dalam badan, termasuk pada kelenjar prostat. Beberapa produk menjengkelkannya, memprovokasi keradangan, mengurangkan aktiviti ubat-ubatan, yang lain membantu melegakan gejala, menguatkan sistem imun. Kegagalan untuk mematuhi diet akan melambatkan pemulihan, menjadikan bentuk prostatitis akut menjadi kronik.

Asas pemakanan yang betul untuk prostatitis

Diet untuk prostatitis, sebenarnya, adalah diet sihat biasa, yang mana orang yang memerhatikan berat badan dan kesihatan mereka beralih secara sukarela. Prinsipnya mudah: maksimum produk semula jadi (buah-buahan, sayur-sayuran, biji-bijian, kacang-kacangan, protein tanpa lemak), minimum halus dan berlemak (sosej, daging asap, daging berlemak, gula-gula, makanan dalam tin).

Apa yang tidak boleh dimakan dengan prostatitis

Dalam bentuk prostatitis apa pun, peningkatan keradangan paling sering diprovokasi oleh alkohol: minuman beralkohol apa pun, termasuk bir (lebih lanjut mengenai prostatitis dan alkohol). Dalam bentuk penyakit yang akut, penggunaannya akan menyebabkan kesakitan dan pembengkakan kelenjar meningkat. Pemburukan prostatitis kronik bermula pada 90% kes. Sebilangan lelaki kadang-kadang dapat membeli segelas bir atau wain tanpa menjejaskan prostat - semuanya bergantung pada keadaan kesihatan. Kadang kala doktor sendiri membenarkan pesakit tersebut menderita prostatitis..

Makanan dengan kandungan garam yang tinggi juga boleh menyebabkan kerengsaan. Natrium yang berlebihan memerangkap air, menyebabkan edema tisu. Kesannya, prostat membesar, meningkatkan rasa sakit dan sukar membuang air kecil. Kesan yang sama berlaku dari penggunaan daging asap dan acar..

Peningkatan kesakitan dengan prostatitis boleh menyebabkan makanan terlalu pedas. Enzim capsaicin dalam lada diserap ke dalam aliran darah dan ke dalam air kencing, yang merengsakan prostat dan uretra. Selain itu, makanan pedas merangsang metabolisme dan peredaran darah, yang membantu menyebarkan jangkitan pada prostatitis bakteria akut..

Dengan keradangan prostat, penggunaan buah sitrus yang kerap tidak diingini. Jeruk, lemon, atau jeruk nipis mengubah komposisi air kencing, yang menjengkelkan kelenjar ketika melewati uretra. Atas sebab yang sama, anda tidak boleh makan banyak kiwi..

Dengan prostatitis, penting untuk memantau pengosongan usus yang tepat pada masanya. Kelenjar yang membesar dari edema sentiasa menekan rektum. Dengan sembelit, tekanan bersama berlaku, yang menyebabkan kesakitan yang teruk. Untuk mengelakkan masalah seperti itu, anda perlu mengisi 2/3 diet dengan serat: bijirin, sayur-sayuran, buah-buahan. Pastikan makan daging dengan sayur-sayuran dan herba dan tanpa roti. Barangan segar dan protein haiwan tidak boleh berlebihan kerana produk ini boleh menyebabkan sembelit.

Rektum yang kembung juga memberi tekanan pada prostat. Produk berikut menyebabkan peningkatan fermentasi dan pembentukan gas:

  • Kekacang (kacang polong, kacang, lentil);
  • Kobis;
  • Epal (anda boleh dan harus makan pada waktu pagi dengan perut kosong setengah jam sebelum sarapan, tetapi tidak semasa makan utama).

Makanan terlarang juga termasuk daging berlemak, kaldu kaya, saus tomat dan sos, mayonis, makanan segera.

Ciri-ciri pemakanan untuk pelbagai jenis prostatitis

Dalam prostatitis bakteria akut dan kambuh dari bentuk kronik, disyorkan diet ringan dengan dominan sayur-sayuran dan buah-buahan. Pengambilan protein harus dikurangkan untuk mengelakkan perkembangan mikroflora pyogenik dan proses putrefaktif di dalam usus. Produk susu fermentasi adalah komponen wajib dalam diet, kerana terapi prostatitis bakteria berdasarkan antibiotik.

Diet untuk prostatitis kronik

Lelaki dengan prostatitis kronik terpaksa mengikuti diet sepanjang hayat mereka. Malah tempat percutian kecil dalam bentuk segelas bir boleh memburukkan lagi bentuk kesakitan yang membosankan di perineum. Pada waktu pagi, disarankan untuk minum lebih banyak cecair: minuman buah, kompot, air biasa dan mineral. Zink dan vitamin E (vitamin lain untuk prostatitis) harus ditambahkan ke sayur-sayuran, buah-buahan dan daging tanpa lemak (arnab, ayam belanda, ayam, puyuh, tuna, salmon merah jambu).

Klik pada gambar untuk membesarkan

Zink sangat penting untuk fungsi prostat. Ia membantu memulihkan tisu dan melegakan edema. Dengan prostatitis dan adenoma prostat, jumlah elemen ini dikurangkan dengan ketara.

Makanan prostat paling sihat yang tinggi zink termasuk:

  1. Biji labu.
  2. Makanan Laut.
  3. Daging lembu, hati.
  4. Kacang: kacang mete, kacang tanah.
  5. Germa Gandum.

Semasa membeli vitamin, harus diperhatikan bahawa zink diserap dengan baik dalam bentuk sitrat atau picolinate. Bersama dengan bijirin, tidak diinginkan untuk menggunakannya.

Diet untuk prostatitis kalkulus

Prostatitis kalkulus - keradangan kelenjar, disertai dengan pembentukan batu di badan dan salurannya. Bentuk penyakit ini biasanya menyerang lelaki tua dengan gangguan metabolisme. Prinsip pemakanan untuk prostatitis kalkulus:

  • Makan 4-5 kali sehari dalam bahagian kecil;
  • Makanan yang tidak diingini: gelatin, garam, protein (termasuk protein dalam pemakanan sukan), kacang merah, bawang, bawang putih, lobak. Kurangkan jumlah produk tenusu;
  • Minum banyak cecair. Air mineral rendah, teh herba (decoctions of bearberry, corn silk) sangat berguna;
  • Minimumkan jumlah teh dan kopi yang kuat, kerana minuman ini mengganggu pertukaran kalsium dan fosforus;
  • Hapuskan alkohol sepenuhnya;
  • Lengkapkan diet dengan vitamin B, A, magnesium;
  • Gantikan lemak haiwan dengan minyak sayuran;
  • Buah kering berguna, serta buah dan beri segar yang tidak berasid: tembikai, pir, anggur;
  • Seminggu sekali, aturkan hari puasa kefir atau keju kotej.

Dengan prostatitis kalkulus, penting untuk menormalkan berat badan. Tanpa ini, pemulihan metabolisme normal tidak mungkin dilakukan..

Apa yang perlu diminum dengan prostatitis

Dengan prostatitis, anda tidak boleh minum apa-apa yang mengubah komposisi air kencing, menjadikannya menjengkelkan pada prostat dan uretra. Minuman ini termasuk teh, kopi, jus sitrus..

Semasa pengurangan prostatitis kronik, anda boleh minum secawan kopi lemah dengan susu, tetapi lebih baik tidak setiap hari. Selama tempoh pemburukan, minuman tidak boleh diminum kerana beberapa sebab:

  1. Pengecutan otot-otot pundi kencing dan prostat akan meningkat, yang akan mendorong keinginan untuk membuang air kecil yang lebih kerap dan menyakitkan.
  2. Kafein akan merengsakan dinding pundi kencing dan uretra.
  3. Kesan diuretik menyebabkan pencucian sejumlah elemen mikro dan makro yang diperlukan untuk tubuh.

Bagi teh hijau, dengan prostatitis, tidak boleh diminum kuat dan basi. Dalam jumlah kecil, minuman itu berguna: ia mempunyai kesan antiseptik dan anti-radang. Anda tidak boleh minum teh hijau pada waktu malam, kerana kesannya lebih kuat daripada kopi..

Teh herba

Teh herba adalah pilihan minuman terbaik untuk pesakit dengan prostatitis. Ini boleh menjadi chamomile, thyme, fireweed (lebih lanjut mengenai teh ivan untuk prostatitis), pudina (antispasmodik berkesan yang memudahkan kencing), St. John's wort, jelatang (termasuk biji), daun lingonberry. Untuk prostatitis, decoctions hazel dan aspen bark, akar dan pasli sangat berguna.

Di farmasi, anda boleh membeli teh herba siap dengan komposisi ramuan perubatan yang kaya

Herba, kerana tindakan antiseptiknya, melegakan kekejangan di uretra dan sakit pada prostat: bakteria dinetralkan dan dikeluarkan melalui aliran air kencing.

Cara menyediakan makanan

Bagi pesakit dengan prostatitis, kaedah terbaik untuk memasak makanan adalah dengan mengukus. Rawatan haba paling baik dilakukan dalam double boiler atau multicooker. Oleh itu, kebanyakan vitamin dan unsur mikro dikekalkan, lemak berlebihan tidak ada. Anda boleh memasak makanan menggunakan alat konvensional atau menggunakan kapal udara, tetapi jangan biarkan daging mendidih dengan lemaknya sendiri (pastikan salirannya). Jangan terlalu banyak menggunakan rempah.

Jangan lupa sayur-sayuran, buah-buahan dan herba, biarkan diet bervariasi, berhenti makan makanan ringan

Rebus atau rebusan juga merupakan kaedah memasak yang boleh diterima untuk pesakit prostatitis..

Makan lebih banyak sayur-sayuran dan buah-buahan mentah. Selama sebulan setengah menjalani diet makanan mentah, beberapa lelaki berjaya menyingkirkan sepenuhnya gejala prostatitis kronik.

Menu contoh

Menu contoh untuk prostatitis dijelaskan dalam jadual 1.

Jadual 1. Menu untuk prostatitis

Masa makanSet produk
Sarapan pagiOatmeal dalam air, wortel parut dengan minyak sayuran dan biji wijen, telur rebus, teh lemah.
Makan tengah hari

Pilihan 1: sup sayur-sayuran, ikan kukus dengan sayur-sayuran, roti dedak, kompot. Pilihan 2: sup sayur-sayuran, ikan bakar dengan soba.
Makan malamCasserole keju kotej dengan buah, jeli. Pilihan kedua: kalkun kukus atau potongan dada ayam dengan sayur-sayuran.
Sejam sebelum tidurSegelas susu panggang atau kefir.

Produk yang paling mahal dalam menu adalah protein:

  • Tuna - 800 rubel per kg;
  • Arnab - kira-kira 500 rubel untuk bangkai kilogram kecil untuk 3 hidangan;
  • Puyuh - 600 rubel untuk empat, dua setiap hidangan.

Pilihan yang lebih murah adalah dada ayam dan ayam belanda..

Ciri-ciri diet untuk prostatitis untuk lelaki selepas 60 tahun

Selepas 60 tahun, kebanyakan lelaki menderita satu atau lain jenis prostatitis, di sepanjang jalan mempunyai banyak penyakit yang memprovokasi. Pemakanan dapat melegakan gejala dan meningkatkan kesihatan.

Cadangan asas mengenai cara makan:

  • Kurangkan pengambilan lemak: daging babi, makanan bakar, makanan segera. Produk ini merosakkan saluran darah, mengurangkan keanjalan dindingnya, dan mengganggu proses metabolik. Mustahil untuk mengecualikan mentega dan telur - mereka mengandungi kolesterol, berharga untuk sintesis testosteron;
  • Makan lebih sedikit daging, kentang dan nasi. Ini adalah makanan berat, dengan sejumlah besarnya, kerja usus terganggu, sistem kekebalan tubuh menjadi lemah. Hidangan daging boleh dimakan hingga lima kali seminggu, menjadikan hari puasa;
  • Jumlah maksimum gula sehari ialah empat sudu teh. Sebaiknya kecualikan makanan yang dipanggang atau memakannya tidak lebih dari dua kali seminggu;
  • Kurangkan jumlah garam. Natrium yang berlebihan menimbulkan edema, tekanan darah tinggi, penyakit sendi, pembentukan kalsifikasi pada prostat;
  • Elakkan penggunaan sayur-sayuran dan buah-buahan mentah yang berlebihan (orang tua mungkin menghadapi masalah mencernanya).

Menu sampel untuk hari itu termasuk (atas cadangan Institut Penyelidikan Pemakanan Akademi Sains Perubatan Rusia):

  1. Lima keping roti atau sebahagian (selepas ini "gelas") bijirin siap pakai (pasta).
  2. Dua cawan sayur segar atau panas.
  3. Dua buah segar.
  4. Tiga gelas produk susu yang ditapai, 45 g keju.
  5. 200 g protein haiwan atau sayur-sayuran.

Diet sedemikian akan melegakan sistem kardiovaskular dan pencernaan dari tekanan yang tidak perlu, memungkinkan untuk mengalihkan sumber daya ke pemulihan organ yang rosak.

Kesimpulannya

Prostatitis tidak memerlukan diet yang ketat, seperti pada penyakit ulser peptik. Tidak sukar untuk menyesuaikan diet, tetapi penting untuk menyingkirkan tabiat buruk, kerana merokok dan alkohol mengganggu penyerapan zat yang diperlukan untuk tubuh. Ada yang menderita "ketagihan glutamat": mereka tidak merasakan rasa makanan selain makanan segera. Ini membawa kepada prostatitis kalkulus walaupun pada lelaki muda. Bagi mereka, peralihan kepada pemakanan yang betul akan sangat sukar. Supaya diet tidak menyeksa, tetapi cara hidup yang semula jadi, diperlukan sikap psikologi yang sesuai..