Bawang mentol

Bawang adalah mentol tanaman dengan nama yang sama, salah satu tanaman sayur-sayuran yang paling meluas di dunia. Selain dia, daun tanaman muda digunakan untuk tujuan masakan..

Kandungan kalori

100 gram bawang mengandungi kira-kira 40 kcal.

Komposisi

Komposisi kimia bawang dicirikan oleh kandungan protein, serat, karbohidrat, abu, vitamin (B9, C), makro- (kalium, kalsium, magnesium, natrium, fosforus) dan unsur mikro (kobalt, tembaga, fluorin) yang tinggi.

Cara memasak dan menghidangkan

Selalunya, bawang dimakan mentah atau digoreng. Sebelum ini, kedua-dua hujung mentol sayur dipotong, dan 2-3 lapisan permukaan juga dikeluarkan, setelah itu dipotong menjadi cincin, setengah cincin atau menjadi bahagian yang lebih kecil, bergantung pada pilihan anda sendiri atau ciri-ciri resipi untuk memasak. Biasanya, bawang direbus, direbus, atau direbus, kecuali salad yang mengandungi bawang segar. Bawang juga sering digunakan dalam penyediaan hidangan daging dan sayur-sayuran pertama dan kedua. Mentol kering digunakan secara berasingan dan bersama-sama dengan produk makanan lain sebagai sebahagian daripada banyak ramuan dan rempah..

Daun bawang digunakan terutamanya sebagai rempah-vitamin dan penambah rasa untuk salad, makanan ringan, hidangan panas pertama dan kedua dari sayur-sayuran, daging dan makanan laut.

Cara memilih

Semasa memilih bawang, anda perlu memperhatikan kekerasan mentol, serta kekeringan dan warna keemasan pada kulit, serta ketiadaan bintik-bintik di permukaannya. Dalam kes ini, anda harus memilih sayur-sayuran bersaiz sederhana..

Penyimpanan

Bawang harus disimpan pada suhu antara 18 hingga 24 darjah Celsius di kawasan dengan kelembapan rendah. Semasa menyimpan di dalam peti sejuk, penting untuk mengelakkan penurunan suhu yang cepat ketika memindahkan sayur-sayuran kembali ke pemanasan. Jika tidak, mereka akan menjadi tidak dapat digunakan dalam beberapa hari..

Ciri-ciri yang bermanfaat

Bawang telah digunakan secara aktif untuk tujuan perubatan selama ribuan tahun. Bahkan di Yunani kuno, sayur ini digunakan untuk melawan kegemukan, gout dan rematik. Penyelidikan saintifik moden menunjukkan bahawa bawang mempunyai kemampuan untuk menormalkan keseimbangan air-garam, meningkatkan fungsi saluran gastrointestinal, dan juga mempunyai kesan imunostimulasi, tonik, anti-radang, bakterisida, anti-sklerotik dan antidiabetik. Pada masa yang sama, perlu diperhatikan bahawa rawatan haba secara praktikal tidak mempengaruhi sifat bermanfaat bawang..

Sekatan penggunaan

Intoleransi individu, kembung perut, penyakit hati dan ginjal, bronkospasme, penyakit radang saluran gastrointestinal, beberapa penyakit sistem kardiovaskular (kecacatan jantung yang diperoleh).

Bawang mentol

Bawang mungkin salah satu tanaman penanaman yang paling terkenal. Sukar untuk membayangkan macam-macam di dapur mana-mana suri rumah hari ini tanpa sayur manis ini. Ia terkenal dengan banyak orang di dunia dan banyak jenis yang telah dibiakkan sepanjang keberadaannya. Kita semua tahu betul bahawa bawang boleh digoreng dan direbus, ditambah ke sup dan hidangan daging, dan juga boleh dimakan mentah - dalam salad dan sandwic..

Penerangan botani

Bawang adalah tanaman dwitahunan keluarga bawang. Mempunyai mentol berdiameter sekitar 15 cm, ditutup dengan sekam kering. Selalunya terdapat warna kuning, tetapi kadang-kadang sisik ungu dan putih dijumpai. Timbangan dalaman berwarna putih dan berdaging, dan terdapat pada batang panjang yang disebut bahagian bawah. Daun hijau, berongga, tubular muncul dari mentol. Pada saat berbunga, anak panah terbentuk, di mana perbungaan payung berbunga meningkat. Buah adalah kapsul yang mengandungi biji.

  • Penerangan botani
  • Cara berkembang
  • Komposisi kimia
  • Sifat berguna dan berbahaya
  • Penggunaan perubatan
  • Aplikasi dalam bidang kosmetologi
  • Penggunaan memasak
  • Melangsingkan badan dan menunduk
  • kesimpulan

Cara tumbuh

Bawang harus ditanam di tempat tidur di tanah lembap pada akhir April - awal bulan Mei. Lebih baik meletakkan biji-bijian dalam baris dengan jarak pendek sehingga mudah untuk menangani tunas dengan cangkul. Sebaiknya jangan hanya menyebarkan mentol, tetapi sedikit menekannya ke dalam tanah agar tidak tersumbat keluar. Jika tidak, ia boleh menjadi mangsa yang mudah untuk burung, yang dapat mengeluarkan tumbuhan dan menyebarkannya.

Adalah berguna untuk melonggarkan tanah dengan benih yang ditanam sering, ini harus dilakukan setelah setiap penyiraman, sekurang-kurangnya sekali seminggu. Tumbuhan ini juga memerlukan kelembapan, terutama dua bulan pertama selepas penanaman. Tetapi anda tidak boleh menyiram setiap hari.

Anda juga perlu membersihkan rumput liar tepat pada masanya untuk pertumbuhan benih yang lebih baik..

Komposisi kimia

  • gula (fruktosa, sukrosa, maltosa, polisakarida, inulin) - sehingga 14%;
  • protein - kira-kira 2%;
  • vitamin (asid askorbik);
  • quercetin flavonoid;
  • enzim;
  • saponin;
  • garam mineral kalium, fosforus, besi;
  • fitonutida.

Daun hijau juga mengandungi gula, protein dan asid askorbik.

Di samping itu, semua bahagian tanaman mengandungi minyak pati, yodium, pektin, lendir, glikosida dan asid organik.

Nilai tenaga bawang adalah 41 kcal per 100 g produk.

Nilai pemakanan
KomponenKandungan dalam 100 gram produk, gram
Protein1.4
Lemak0.2
Karbohidrat8.2
Asid organik0.2
Serat makanan3.0
Air86.0
Abu1.0

Sifat berguna dan berbahaya

Oleh kerana bahan penyusunnya, bawang meluas dalam perubatan, sains, dan juga termasuk dalam pelbagai resipi yang digunakan dalam memasak. Banyak pakar pemakanan menggunakannya dalam program penurunan berat badan mereka, dan pakar kosmetik menggunakannya sebagai ubat untuk kulit yang gebu, keguguran rambut, dan juga kedutan..

Tetapi bersama dengan sifat berguna, bawang juga mempunyai aspek negatif. Tidak boleh dikonsumsi oleh orang yang menderita penyakit usus dan penyakit sistem pencernaan, kerana meningkatkan keasidan jus gastrik. Juga, sayur ini memberi kesan negatif kepada sistem saraf, yang pada gilirannya dapat menyebabkan peningkatan tekanan darah, atau serangan asma. Bawang yang paling tidak berbahaya adalah bau mulut. Terdapat banyak cara untuk menghilangkannya: dengan memakan kacang kenari, pasli atau kerak roti, atau dengan mengunyah biji kopi panggang. Tetapi semua ini hanya akan menutupi bau, dan setelah beberapa lama ia akan kembali lagi.

Penggunaan perubatan

Dalam perubatan, khasiat bawang yang digunakan telah lama digunakan. Pada zaman dahulu di Rusia dianggap sebagai ubat universal untuk pencegahan dan rawatan penyakit. Terdapat juga bukti bahawa semasa wabak orang yang memakan bawang dalam jumlah besar tidak menjadi mangsa penyakit seperti kepialu atau wabak..

Sayuran kaya dengan vitamin, jadi penggunaannya sangat disarankan pada musim dingin-musim semi, untuk pencegahan selesema dan penyakit virus.

Penggunaannya juga meluas dalam perubatan moden. Ubat seperti "Allilglycer" dan "Allilchep" diperoleh daripadanya. Allilchep digunakan sebagai agen antimikroba dan hipolipidemik untuk cirit-birit, kolitis dan dysbiosis. "Allylglycer" - ubat yang digunakan dalam rawatan penyakit Trichomonas (Trichomonas colpitis).

Kebaikan untuk tulang dan sendi

Kajian terkini menunjukkan bahawa pengambilan bawang setiap hari meningkatkan kepadatan tulang, yang sangat baik untuk wanita semasa menopaus. Mengurangkan risiko patah tulang pinggul.

Bawang untuk diabetes

Oleh kerana minyak pati yang terdapat dalam sayur-sayuran, memakannya dalam jumlah banyak membantu mengurangkan kadar glukosa darah dan menyebabkan peningkatan kadar insulin..

Bawang barah

Setelah kajian yang dilakukan oleh para saintis di Itali dan Switzerland, didapati bahawa jumlah bawang yang sederhana dalam diet harian dapat mengurangkan risiko barah usus besar, barah ovari, barah prostat dan barah esofagus. Di samping itu, jika anda mengambil sekurang-kurangnya setengah bawang setiap hari, risiko kanser perut anda berkurang sebanyak 50%. Ini disebabkan oleh jumlah quercetin flavonoid yang tinggi yang terdapat dalam sayur-sayuran. Lebih-lebih lagi, kebanyakannya terdapat dalam bawang merah. Perlu juga diperhatikan bahawa yang terbaik adalah menggunakan sayur-sayuran segar yang belum menjalani rawatan panas, kerana praktiknya tidak ada quercetin yang tersisa semasa memasak..

Kesan pada sistem kardiovaskular

Memakan bawang setiap hari membantu menurunkan kadar kolesterol darah dan juga mencegah pembekuan darah yang berlebihan, yang mengurangkan kemungkinan serangan jantung dan penyakit jantung.

Aplikasi dalam bidang kosmetologi

Bawang digunakan dengan berkesan di ruang kecantikan. Pada asasnya, topeng dibuat untuk rambut kering dan rosak, kerana zat-zat yang terdapat dalam sayur-sayuran mempunyai kesan yang baik terhadap penguatan dan pertumbuhannya. Penggunaan bawang berguna bukan hanya untuk rambut, tetapi juga untuk menyembuhkan dan meremajakan kulit wajah dan tangan. Decoctions dan topeng disediakan daripadanya, yang membantu memulihkan dan menyuburkan permukaan kulit. Setelah menggunakannya, ia menjadi halus seperti sutera.

Topeng Rambut Gugur

Gosokkan jus bawang segar ke akar rambut 2 kali seminggu. Balut kepala anda dengan tuala, basuh dengan cara biasa selepas satu jam. Prosedur ini menguatkan dan menumbuhkan rambut, memberikan kelancaran dan bersinar, melegakan kelemumur.

Topeng muka dengan kesan anti-penuaan

Campurkan bawang parut dengan krim masam, sapukan lapisan nipis di wajah dan décolleté, biarkan selama dua puluh minit. Setelah waktunya berlalu, keluarkan sisa-sisa produk dengan alas kapas dan bilas wajah anda dengan air suam tanpa sabun. Sapukan krim berkhasiat. Dengan penggunaan berulang, kulit bertambah baik, menjadi halus dan lembut.

Penggunaan memasak

Hari ini mustahil untuk membayangkan satu resipi, di mana sahaja bawang digunakan. Dalam bentuk mentah, goreng, rebus, sebagai bumbu atau hidangan yang terpisah, makanan ini memasuki masakan dari berbagai bangsa di dunia dan memberikan sumbangan yang tidak ternilai dalam pengembangan masakan. Kedua-dua daun hijau dan mentol bawang digunakan untuk menyediakan pelbagai hidangan dan makanan ringan. Ini dapat digunakan untuk membuat sup, salad, saus, menambah sandwic, daging, cendawan, daging cincang.

Potongan bawang

Untuk potong, anda memerlukan:

  • 4 biji bawang besar;
  • 4 biji telur;
  • 200 gram semolina;
  • lada garam.

Cincang bawang, masukkan telur, semolina, garam dan rempah. Campurkan semuanya sehingga sebati. Masukkan gruel yang dihasilkan dalam kuali dalam bentuk kue rata dan goreng di kedua-dua belah pihak. Setelah digoreng, reneh selama 10 minit. Sebaiknya gunakan sos tomato untuk rebusan.

Sos bawang

Untuk sos yang anda perlukan:

  • 300 gram champignon;
  • 1 bawang sederhana;
  • 2 sudu teh tepung;
  • 200 gram krim;
  • 1 sudu teh mentega
  • lada garam.

Bilas sayur-sayuran dan potong halus. Dalam kuali, goreng bawang hingga kekuningan, tambahkan cendawan dan goreng sehingga cairan menguap. Kemudian masukkan tepung dan rempah, gaul hingga sebati. Tuangkan setengah gelas air rebus, dan tuangkan krim, kacau selalu. Masak hingga pekat, jangan rebus.

Melangsingkan badan dan menunduk

Dengan kandungan kalori rendah, sayur ini tidak boleh digunakan untuk mengurangkan berat badan. Makanan berdasarkannya diciptakan oleh pakar pemakanan Perancis dan kini berjaya diamalkan di banyak negara di dunia. Bagaimana bawang dapat membantu proses ini? Berikut adalah beberapa sifatnya yang bertanggungjawab untuk ini:

  • menurunkan kolesterol darah;
  • merangsang saluran pencernaan;
  • diuretik;
  • peningkatan pengeluaran insulin, dll..

Untuk diet, dicadangkan menggunakan sayur rebus, dan ini akan menghilangkan bau. Ia berlangsung selama seminggu, dan selama ini sangat mustahak untuk memakan sup bawang 3 kali sehari. Penggunaan produk yang diluluskan boleh diterima di antara.

Resepi Sup Bawang

Untuk sup, anda memerlukan 6 bawang sederhana, 3 tomato, paprika dan kubis.

  1. Potong sayur, goreng sedikit dalam kuali.
  2. Masukkan ke dalam periuk, masukkan rempah dan garam dan tutup dengan air.
  3. Didihkan dan masak selama lebih kurang 10 minit. Pertama di atas tinggi, kemudian di atas api kecil hingga lembut.

Apa yang boleh

  • Mengapa anda tidak boleh menjalani diet sendiri
  • 21 petua bagaimana untuk tidak membeli produk basi
  • Cara menjaga sayur-sayuran dan buah-buahan segar: helah sederhana
  • Cara mengatasi keinginan gula anda: 7 makanan yang tidak dijangka
  • Para saintis mengatakan bahawa belia boleh berpanjangan

Bersama sup bawang, anda boleh menggunakan buah-buahan dan jus segar, produk tenusu dan tenusu, sayur-sayuran panggang atau rebus, daging rebus dan ikan.

Pisang dan anggur, serta jagung, kekacang dan kentang tidak digalakkan. Daging terbaik untuk dimakan adalah ayam belanda atau daging lembu..

Apa yang tidak dibenarkan

Semasa diet, anda tidak boleh mengambil minuman beralkohol, roti dan pastri, gula dan pelbagai gula-gula. Tidak digalakkan untuk menurunkan berat badan hanya untuk sup. Untuk mencapai kesan yang berkekalan, disarankan untuk menggunakan produk lain yang tidak dilarang..

Sekiranya anda ingin menggabungkan hasil yang diperoleh, tetapkan sendiri satu hari, dalam diet yang anda hadkan penggunaan gula, makanan bakar dan makanan berlemak. Beri keutamaan kepada makanan protein dan sayur-sayuran segar.

kesimpulan

Bawang adalah ubat sejagat yang banyak digunakan dalam pelbagai bidang sains, perubatan dan memasak. Penggunaannya dalam bentuk mentah semasa wabak dan penyebaran jangkitan virus membantu menguatkan sistem imun dan mencegah pembentukan bakteria. Ia mengandungi bahan-bahan yang mengurangkan risiko barah sebanyak 50%, dengan berkesan mencegah perkembangan penyakit ini. Bawang digunakan secara meluas dalam tata rias dan dietetik, sebagai ubat untuk peremajaan dan pemulihan kulit, untuk menguatkan rambut, dan juga untuk penurunan berat badan. Ia juga tidak boleh diganti dalam memasak. Resipi yang merangkumi sayur-sayuran digunakan dalam masakan Itali, Jerman, Asia dan lain-lain. Ini memberikan rasa pedih dan enak pada banyak hidangan yang tidak dikenali dan menjadikan rasa yang biasa tidak dapat dilupakan. Perlu juga diingat bahawa bawang harus digunakan dengan hati-hati oleh orang yang menderita penyakit hati dan perut, serta dengan kegembiraan saraf yang meningkat..

Ciri komoditi sayur bawang (contohnya, bawang)

Jabatan penyelidikan dan pemeriksaan barang

mengenai sains komoditi bahan makanan

Topik: Ciri komoditi sayur bawang (contohnya bawang).

1) Sayuran bawang

2) Komposisi kimia

3) Jenis sayur bawang

4) Varieti bawang komersial

5) Keperluan untuk kualiti sayur bawang. Ciri menyimpan sayur bawang


1) Sayuran bawang

Sayuran bawang termasuk bawang hijau segar, bawang, daun bawang, bawang, bawang putih, bawang putih liar, dll. Sayuran bawang dihargai kerana terdapat banyak nutrien, perasa dan bahan aromatik di dalamnya. Rasa pedas dan bau khas sayur bawang diberikan oleh minyak pati, yang mempunyai sifat fitonutida..

Bawang adalah sayur bawang yang paling biasa. Bawang (lat. ALLIUM CEPA L) adalah tanaman abadi dari keluarga lily, setinggi 1 m dengan daun yang boleh dimakan (bulu) dan mentol berdiameter hingga 15 cm, yang dipakai dengan cangkang kering-oren atau kemerahan. Mentol terdiri dari bahagian bawah, dari mana akar memanjang ke bawah, dan sisik berdaging menebal ke atas - daun yang diubah suai di mana nutrien disimpan. Dalam mentol masak, sisik luar mengering, membentuk kemeja, melewati bahagian atas ke leher kering. Timbangan kering (baju) melindungi mentol daripada penyejatan kelembapan dan penembusan mikroorganisma. Daunnya berbentuk tubular, basal. Bunga keputihan kecil dikumpulkan dalam payung di hujung anak panah berbunga berongga. Perianth terdiri daripada enam daun, enam stamen, sebatang putik dengan ovari atas. Buah adalah kapsul yang mengandungi hingga enam biji segitiga hitam. Semua bahagian tanaman mempunyai rasa dan bau pedas tertentu, yang ditentukan oleh adanya minyak pati di dalamnya. Bawang mekar pada bulan Julai - Ogos, buahnya masak pada bulan Ogos - September. Tidak dijumpai di alam liar. Bawang mentol adalah salah satu tanaman sayuran yang paling meluas, ditanam di mana sahaja. Tanah air - Asia, dataran tinggi Iran, menurut beberapa pengarang - Afghanistan.

Struktur mentol: 1 - sisik kering; 2 - timbangan berdaging biasa; 3 - skala primordia tertutup; 4 - tumit; 5 - bawah.

2) Komposisi kimia

Sayuran bawang mempunyai nilai pemakanan yang tinggi. Mereka mengandungi banyak minyak pati (thiosulfate, allicin), yang menyebabkan sifat fitonutida, vitamin C, karbohidrat, serta asid protecatechic, yang mempunyai sifat antibiotik. Ia juga mengandungi enzim (inulin, phytin), glikosida, fitonutida, protein, karotena, flavonoid; mengandungi kalsium, kalium, natrium, magnesium, fosforus, zat besi.

Karbohidrat diwakili oleh gula (hingga 9% secara keseluruhan) - sukrosa, maltosa, manose, fruktosa rafinosa, xilosa, arabinosa, ribosa; pentosans (hingga 0,5%): hemi-selulosa (hingga 0,6%) dan zat pektin (hingga 0,6%).

Protein bawang membentuk 50% zat yang mengandungi nitrogen dan mengandungi 18 asid amino. Vitamin A, B terdapat dalam jumlah yang sedikit1, DALAM2, DALAM6, PP, E, H, asid folik dan pantotenik; bahagian mineral menyumbang sehingga 1.5%.

Ekstrak alkohol disediakan dari bawang untuk merangsang aktiviti jantung, meningkatkan aktiviti merembeskan kelenjar saluran pencernaan. Bawang mempunyai kesan menenangkan pada sistem saraf. Dengan kekurangan vitamin musim bunga, bawang hijau sangat berguna, yang dapat memenuhi keperluan tubuh manusia akan vitamin C.

Mentol mengandungi asid iodin, organik (sitrik, malik). Phytoncides yang terkandung di dalamnya membunuh mikroflora rongga mulut, mempunyai kesan yang baik pada buah pinggang. Bawang memberikan manfaat kesihatan. Dengan penyakit hati yang serius, ginjal, perut, jantung, bawang tidak dimakan, terutama jenisnya yang tajam.

Komposisi kimia sayur bawang

Jenis sayur bawangKandungan (rata-rata)
%mg / 100g
AirSaharaProteinVitamin CMinyak pati
Bawang bawang (hijau)91-931.5-2.52.5-3.013-235-21
Daun87-900.4-0.82.1-2.816-2415-20
Bawang91-932.4-3.91.5-1.942-745-8
Kucai87-892.3-3.74.1-4.580-9821-26
Bawang nipis90-922.4-5.11.7-1.919-772-11
Bawang putih57-640.3-0.76.0-8.07-1640-140
3) Jenis sayur bawang

Terdapat kira-kira 30 genera dan 650 spesies bawang di dunia. Bawang tumbuh liar di seluruh dunia. Dan di Australia sahaja mereka tidak. Tidak kira bagaimana rupa tumbuhan keluarga ini, satu harta tanah akan selalu membezakannya dengan yang lain - bau bawang khas. Jenis busur berikut adalah yang paling biasa dan diketahui:

Bawang adalah yang paling biasa dalam kumpulan ini. Mengikut komposisi kimianya, secara konvensional dibahagikan kepada pedas, separa akut dan manis. Akut dibezakan dengan kandungan zat kering - (hingga 15%) yang tinggi, termasuk gula (hingga 12-15%), minyak pati (hingga 155 mg / 100 g) dan glikosida. Sensasi rasa manis yang kurang jelas pada varieti bawang dengan kandungan gula yang tinggi dijelaskan oleh jumlah air yang lebih rendah di dalamnya dan sejumlah besar glikosida, rasa pahitnya mengurangkan sensasi rasa manis..

Kultivar Msterskiy, Rostovskiy, Strigunovskiy, Bessonovskiy dan lain-lain disebut sebagai pedas.Bawang tajam zakar menempati kedudukan rata-rata antara pedas dan manis. Varieti biasa adalah Krasnodar, Samarkand, Danilovsky, Kaba, dan lain-lain. Bawang manis mengandungi lebih banyak air, lebih sedikit glikosida, jadi sensasi rasa manis lebih ketara walaupun dengan sedikit gula. Varieti - Sepanyol, Yalta, dll..

Komposisi kimia sayur bawang bergantung pada jenis, tempat pertumbuhan, keadaan dan jangka hayat.

Bawang membentuk batang palsu dan daun sukulen yang lebih kaya dengan vitamin C, karotena, kalium, magnesium dan zat besi daripada bawang. Bawang batun memiliki semua sifat bawang, kerana mengandung karoten, vitamin B1, B2, D, dan lebih banyak vitamin C daripada bawang. Khasiatnya yang berkaitan dengan kehadiran minyak pati telah diketahui sejak zaman kuno. Ia berfungsi sebagai pembasmi kuman. Dalam perubatan rakyat, ia digunakan untuk selesema, disentri. Bawang baik untuk kesihatan, kerana mengandungi banyak bahan berguna lain: kalium, kalsium, zat besi, sulfur, fosfor, yodium. Ia adalah agen diaforetik, hemostatik yang baik. Bawang disyorkan untuk hipertensi, ia merangsang rembesan jus gastrik, bertindak pada sistem saraf; rebus dengan gula, melegakan batuk. Ia digunakan untuk menyediakan titisan hidung untuk selesema.

Chives (chives) - perennial, membentuk daun lembut tubular. Nilai pemakanan utama ditunjukkan oleh daun hijau muda, yang mengandungi vitamin C, B1, B2, karotena. Kehadiran banyak garam mineral, gula, sifat fitonutida menjadikannya bukan sahaja produk berkhasiat, tetapi juga tumbuhan perubatan. Ia meningkatkan fungsi sekresi usus, merangsang selera makan, berguna untuk pencegahan selsema, digunakan untuk aterosklerosis progresif, mempunyai kesan anthelmintik.

Daun bertahun-tahun, membentuk tangkai dan daun berair panjang yang bersamaan dengan penuaan. Leeks adalah produk makanan berharga yang mengandungi protein, karbohidrat, vitamin C, karotena, E, B1, B2, PP dan lain-lain. Bau khas disebabkan oleh adanya minyak pati, yang mengandungi sulfur. Garam kalium berlaku di antara garam mineral. Daun mengandungi gula, protein, kalsium, fosfor, zat besi, natrium, magnesium. Kehadiran banyak nutrien menjadikan daun bawang menjadi produk yang sangat berkhasiat dan penyembuhan. Ia digunakan sebagai agen diuretik dan koleretik. Kehadiran minyak pati meningkatkan selera makan, merangsang rembesan jus gastrik, dan pada masa yang sama tidak merengsakan organ pencernaan. Ia berguna untuk aterosklerosis, gangguan metabolik. Ia mempunyai kemampuan untuk membersihkan darah, oleh itu ia berguna dari sudut pencegahan untuk banyak penyakit. Disyorkan untuk rematik, gout, kegemukan, batu ginjal, hati, dll..

Busur berjenjang membentuk roset daun dan anak panah yang sempit. Roset daun juga tumbuh di anak panah, dan seterusnya dalam beberapa peringkat. Bawang berlapis kaya dengan vitamin C, yang terbesar terdapat di dalam daun. Terdapat juga karotena, vitamin B1, B2, PP. Mentol udara mengandungi banyak gula, sehingga 14%. Seperti semua jenis bawang, bawang berjenjang mengandungi minyak pati. Ia mempunyai sifat fitonutida yang tinggi dan digunakan sebagai agen anti-radang untuk selesema dan penyakit lain. Ia membasmi kuman saluran gastrointestinal, merawat tekanan darah tinggi. Digunakan sebagai kilang multivitamin.

Bawang Altai (gunung) membentuk bawang besar dari sisik berair tebal; menjadi sukar kerana ia bertambah tua dan hanya sesuai apabila direbus, digoreng atau di dalam tin.

Bawang putih adalah mentol kompleks, yang terdiri daripada cengkih, yang mempunyai cengkerang individu dan umum. Kandungan asid, vitamin, mineral allicin, protocatechic dan pantothenic yang tinggi menentukan sifat fitonutida dan antibiotik bawang putih dan penggunaannya yang luas dalam bentuk segar, dalam industri memasak, pengetinan, dalam perubatan.

Bawang putih dibezakan dengan cara tidak menembak (musim bunga) - giginya kecil, ada banyak di antaranya; penembak - cengkih yang lebih kecil (5-10 keping), tetapi lebih besar. Jenis penggambaran - Gribovsky, Yubileiny, Poleti yang lain; spring - Bryansk, Vitebsk dan lain-lain.

Ramson - daun dan mentol lembut muda dimakan. Baunya adalah bawang putih. Digunakan segar dan dalam tin.

4) Varieti bawang komersial

M.V. Alekseeva (1960) mengemukakan klasifikasi bawang, yang mana spesiesnya merangkumi empat jenis: selatan, Rusia tengah, utara dan bawang merah. Subkumpulan Asia Tengah dan Kaukasia, Ukraine dan Rusia Tengah dikenal pasti di bahagian selatan dan tengah Rusia.

Pengelasan varieti bawang yang dicadangkan oleh F.A. Tkachenko (1967), kompleks ciri morfologi, biologi dan ekonomi telah dibentuk, yang mana ia terbahagi kepada akut, semenanjung, manis dan bawang merah.

Bawang pedas merangkumi pematangan lebih awal dan varieti yang kurang produktif. Mentol dari varietas ini mempunyai tempoh lama tidak aktif, berbohong, dibezakan oleh kandungan bahan kering, gula dan minyak pati yang tinggi. Ambang untuk merasakan bau bawang pedas sepadan dengan kepekatan jus dalam air 5 mg / l dan kandungan 0.1% asam piruvat dalam jus bawang. Mentol varieti yang menyengat ditutup dengan beberapa sisik luar yang padat dan kering. Ini menjadikannya sesuai untuk penuaian mekanik. Varieti yang paling biasa adalah Arzamassky, Bessonovsky, Strigunovsky, Rostovsky, Spassky, dll..

Varieti bawang separa tajam mempunyai musim tumbuh lebih lama dan hasil yang lebih tinggi. Mentol mereka kurang padat, dengan sisik berair tebal dan sederhana. Timbangan luar yang kering sedikit terbentuk di atasnya. Dari segi komposisi kimia, varieti separa tajam lebih rendah daripada jenis tajam. Tempoh rehat agak singkat. Kualiti menjaga adalah rata-rata. Bawang diperoleh terutamanya dari biji dalam satu tahun. Varieti kumpulan ini adalah masak sederhana dan lewat dengan mentol succulent padat sederhana dengan sisik luar kering yang sedikit melekat. Semasa proses penuaian secara mekanikal dan proses penuaian, mentol mudah terdedah dan cedera. Terlepas dari jenis penuaian, manual atau mekanis, mentol separa tajam dicirikan oleh kualiti menjaga dan pengangkutan yang buruk. Mereka ditujukan terutamanya untuk penggunaan dan pemprosesan segar di kilang memproses makanan pada separuh pertama musim gugur-musim sejuk. Varieti bawang yang paling biasa adalah Danilovsky, Kaba, Samarkand, Red, Golden ball, Dnestrovsky.

Bawang manis adalah varieti dengan rasa tinggi. Mereka mempunyai musim pertumbuhan terpanjang dan hasil tinggi. Mentol mereka terdiri daripada sisik berair tebal (kira-kira 3-5 mm), tidak ditutup rapat dengan sisik luar yang kering. Masa rehat sangat singkat, kualiti menjaga buruk. Ambang untuk merasakan bau bawang manis sepadan dengan kepekatan jus dalam air 20 mg / l dan kandungan asid piruvat 0,04% dalam jus bawang. Varieti manis ditanam terutamanya di selatan. Di Ukraine dan bahagian utara Rusia, mereka tumbuh kurang, kerana memerlukan 140-160 hari hangat untuk mendapatkan mentol yang dapat dipasarkan. Di samping itu, mentol manis sangat sukar untuk dituai dan diproses secara mekanikal. Dari pelbagai jenis bawang manis, yang paling penting ialah Yalta, Sepanyol, Lungansky, dll..

Daftar Negeri Persekutuan Rusia merangkumi jenis bawang berikut:

tajam, pematangan awal - Apogee, Bessonovsky tempatan, Voronezh 86, F1 Golden Semko, Zolotnichok, Penza, Pogarsky tempatan bertambah baik, Strigunovsky tempatan, Sheldaissky, Stuttgarter Riesen, Yukont; pertengahan awal - Borodkovsky; pertengahan musim - Aleko, Arzamas tempatan, Danilovsky 301, Moldavsky, Spassky tempatan bertambah baik, Chalcedony, Eldorado;

semenanjung, matang awal - Karatalsky, Kasatik, Myachnikovsky 300, Siberia tahunan, Hawksky tahunan 74, F1 Early pink, Ellan; pertengahan awal - Volgogradets, F1 Daytona; pertengahan musim - Azelros, Krasnodar G 35, Odintsovets, Stimul; tengah malam - Kaba, Lugansk;

manis - Sepanyol 313.

Warna mentol bergantung pada ragam dan berwarna kuning dengan pelbagai warna, putih dan biru-ungu. Bawang pedas tahan lebih baik daripada yang manis, kerana yang terakhir mengandungi lebih banyak kelembapan dan kurang minyak pati. Bawang dituai setelah mentol terbentuk dengan baik dan ditutup dengan satu atau dua kemeja (penutup sisik), dan bahagian atasnya (bulu hijau) layu. Bahagian bawang yang boleh dimakan adalah dasar daun yang diperluas, yang mengandungi nutrien..

Bawang yang dikeluarkan dari tanah dikeringkan di udara dan disusun. Terdapat dua jenis komersial: 1 dan 2. Bawang yang dimasak dengan baik tergolong dalam kelas 1. Bawang diangkut dalam beg atau diikat dengan karangan bunga dengan berat 2-4 kg. Berat satu bawang adalah 25-400 g. Bawang disimpan di kedai sayur di rak atau digantung (karangan bunga) pada suhu 10 °. Untuk simpanan jangka panjang, bawang disediakan dengan pengeringan. Dengan kaedah penuaian ini, dia kehilangan sebilangan minyak dan vitamin penting.

Juga, varieti bawang dibahagikan mengikut jangka masa musim tanam menjadi awal 90-100 hari, rata-rata 100-120 hari, lewat lebih dari 120 hari. Saiz mentol kecil - kurang dari 50 g, sederhana 50-100 g, mentol besar lebih dari 100 g Mengikut jumlah mentol di sarang - 1-2 sarang kecil, 3-4 bersarang sederhana dan berbilang sarang - lebih daripada 4 mentol.

Bawang dimakan segar, direbus, digoreng, kalengan dan dikeringkan; mereka juga digunakan untuk tujuan perubatan. Ia terkenal dalam budaya selama lebih dari 5 ribu tahun. Banyak varietas telah dibiakkan, berbeza dari segi rasa dan jumlah mentol, serta kematangan awal. Bawang sangat popular di Rusia. Purata penggunaan bawang setiap orang setiap tahun di negara kita adalah sekitar 10 kg.

5) Keperluan untuk kualiti sayur bawang. Ciri menyimpan sayur bawang

Keperluan untuk kualiti sayur bawang.

Keperluan utama untuk kualiti bawang adalah ukuran pada diameter melintang terbesar dan penampilan yang mesti dipenuhi oleh mentol. Mereka harus matang dengan baik, tanpa penyakit, utuh, dengan sisik atas kering dan leher panjang 2 hingga 5 cm. Mentol dengan sisik integumen yang retak, serta bercabang, dibenarkan. Piawaian ini memberikan toleransi mentol dengan panjang leher 5-10 cm tidak lebih daripada 5% jisim, kurang dari ukuran yang ditentukan, dengan penyimpangan warna, telanjang, dengan pencemaran kering kecil, rosak secara mekanikal - secara keseluruhan tidak lebih dari 5%. Dalam sekumpulan bawang putih, standard membenarkan kandungan tidak lebih dari 4% jisim mentol tanpa 3-5 ulas dan tidak lebih dari 1% cengkih yang sihat.

Mod penyimpanan bawang dibezakan menjadi: tempoh persediaan (pengeringan, pemanasan), penyejukan, utama dan musim bunga. Beberapa pilihan untuk menuai, mengeringkan dan menyimpan bawang telah dikembangkan:

Bawang dituai dengan tangan atau dengan penuai dengan daun, dikeringkan di ladang atau pada titik pegun, daun kering dipotong dengan tangan atau dihancurkan pada mesin penghancur, disusun dan dimasukkan ke dalam simpanan;

Bawang dituai dengan daun, dimasukkan ke dalam pengering pengering, dikeringkan dan disimpan di sini. Crimping daun dan pemprosesan mentol komersial dilakukan selepas penyimpanan sebelum menjual atau menanam di ladang;

Bawang dituai dengan penyingkiran daun secara serentak, disusun dan diletakkan di dalam pengering-pengering untuk pengeringan dan penyimpanan.

Hasil penyimpanan bawang dipengaruhi oleh banyak faktor, termasuk kualiti menjaga semula jadi. Kualiti pemeliharaan semula jadi dan genetik yang tinggi dimiliki oleh varietas tajam dan separa tajam dengan jangka waktu tidak aktif yang panjang, mempunyai sisik integumen yang lebih padat dan sesuai dan dicirikan oleh kandungan bahan kering, gula, dan minyak pati yang lebih tinggi. Selain itu, bawang yang ditanam dari set biji lebih baik disimpan daripada bawang yang ditanam dari biji nigella. Oleh itu, mentol sedemikian paling baik digunakan untuk makanan segar atau pengetinan pada musim gugur..

Bawang untuk penyimpanan mesti mematuhi GOST. Dengan penyimpanan jangka panjang, tempoh penuaian yang optimum dan penyediaan awal produk untuk penyimpanan, yang terdiri daripada pengeringan, penyortiran, pemotongan, pembungkusan, sangat penting. Adalah perlu untuk mematuhi masa penuaian yang optimum. Kelewatan menuai bawang membawa kepada pembentukan sistem akar sekunder, yang meningkatkan bilangan mentol yang terkena penyakit dan mengurangkan kualiti pemeliharaannya secara mendadak.

Sangat penting untuk mengeringkan bawang pada suhu +25 sebelum menyimpannya. + 35 ° С dan kemudian panaskan selama 10-12 jam pada suhu +42. + 45 ° С dan tingkatkan kelembapan sisik integumen ke 14-16%. Mentol yang dikeringkan dan dibasmi kuman dengan cara ini mempunyai kapasiti penyimpanan yang tinggi dan memberikan sisa minimum semasa penyimpanan..

Kematangan bawang sangat penting. Untuk penyimpanan jangka panjang, bawang masak yang baik diletakkan, dengan leher tertutup tipis, dengan khas untuk jenis "baju" yang terbentuk, tidak terkena penyakit. Bawang yang rosak oleh larva lalat bawang, nematoda dan terkena peronosporosis, bahagian bawah dan leher tidak sesuai untuk penyimpanan jangka panjang.

Sebelum menyimpan, bawang disusun, membuang mentol dengan leher tebal, berkulat, dengan kerosakan mekanikal dan terkena penyakit. Mereka mesti ditutup dengan sisik kering dan ketat. Semasa memotong daun, leher dibiarkan panjang 3 - 6 cm. Mentol dengan leher yang tidak ditutup tidak sesuai untuk penyimpanan jangka panjang. Apabila bawang disimpan dalam kepang atau karangan bunga, daunnya tidak dipangkas..

Di rumah, setiap premis yang dipanaskan dan dipanaskan kering digunakan untuk menyimpan bawang. Anda tidak boleh menyimpannya di ruangan yang sama dengan sayur-sayuran lain yang memerlukan kelembapan yang lebih tinggi. Ruang (ruang bawah tanah, gudang terlindung, loteng hangat, dll.), Yang dimaksudkan untuk menyimpan bawang rahim, dilunturkan dengan larutan kapur dengan penambahan oxychloride tembaga (2.5 kg kapur yang dihiris dan 100 g oksigen klorida tembaga per 10 liter air).

Penyimpanan bawang dalam bekas dengan berkesan. Set bawang diletakkan di dalam kotak-dulang, yang dipasang di tumpukan setinggi 2 m atau lebih. Dalam bekas seperti itu, bawang diventilasi dengan baik..

Semasa menyimpan bawang rahim, lebih senang menggunakan bekas berkapasiti besar - kotak dengan slot 20-25 kg. Pada palet standard, 20 kotak dipasang dan bungkusan kargo seberat 400-500 kg dibentuk. Menggunakan forklift elektrik, mereka membentuk timbunan bungkusan dalam 3-4 peringkat.

Bawang kering untuk tujuan makanan disimpan dalam bekas 180-200 kg, dipasang di ruang peti sejuk dalam timbunan setinggi 4-5.

Bawang disimpan dengan baik dalam beg polietilena setebal 35-40 kg. Beg terbuka diletakkan secara menegak pada palet rak, yang diletakkan oleh forklift elektrik di ruang penyimpanan dalam 4-5 tingkat.

Di wilayah selatan, bawang disimpan di parit 0,7 m dalam dan lebar, panjang hingga 10 m. Ketika penyimpanan ini, bawang dapat dilapisi dengan sekam terbang, tanah ringan.

Kadang-kadang bawang makanan dan bawang rahim disimpan dalam timbunan selebar 1,2-1,4 m, panjang 10-15 m, dan lubang sedalam 0,2-0,3 m. Bahagian bawahnya dilapisi jerami, dan bawang berlapis dengannya..

Untuk musim bunga dan musim panas, bawang dimasukkan ke dalam peti sejuk atau disimpan di salji. Salji dilakukan dalam kotak yang padat dengan berat 10-15 kg. Sekiranya pada akhir penyimpanan, lobus akar terbentuk, bawang mesti dikeringkan.

Bawang lobak (bawang makanan) disimpan pada suhu -1, -3 ° C. Intensiti pernafasan dan jumlah kerugian dalam keadaan sedemikian adalah paling sedikit.

Sekiranya bawang disimpan di tempat pengeluaran dan dijual terus kepada pengguna, maka produk tersebut diletakkan di kedai yang dilengkapi dengan unit penyejukan. Bawang pedas disimpan pada suhu - 1. - 3 ° C, separa tajam dan manis pada 0.1 ° C dan kelembapan relatif 80 - 90%. Bawang diletakkan di dalam bekas (bekas separuh, beg plastik terbuka dan terbuka yang dipasang pada palet rak, kotak rak dan dulang bertumpuk) atau dalam jumlah besar (dalam jumlah besar) dengan lapisan 2.5-4 m dengan pengudaraan aktif.

Dengan kaedah suam, bawang disimpan dalam tempoh utama pada suhu 18.22 ° C dan kelembapan udara 60.70% (pada keadaan bilik).

Kaedah gabungan sejuk-panas juga digunakan: pada musim gugur, sebelum bermulanya cuaca sejuk yang stabil, suhu penyimpanan dikekalkan pada 18.22 ° C, kemudian bawang disejukkan dan disimpan pada suhu -1.3 ° C. Pada pencairan dan musim bunga, bawang dipindahkan ke kaedah penyimpanan yang hangat. Kaedah gabungan lebih menjimatkan daripada kaedah yang hangat.

Rahim, diletakkan untuk tujuan biji, disimpan pada suhu 2... 5 ° C. Semasa menyimpan bawang seperti itu pada suhu positif rendah, kerugian dikurangkan dan keadaan dibuat untuk persediaan tepat pada masanya untuk pengembangan generatif. Suhu di bawah 0 ° C dan di atas 18 ° C tidak sesuai untuk menyimpan bawang rahim, kerana ia melambatkan proses pembezaan buah pinggang. 2 minggu sebelum menanam di ladang dalam jisim bawang, suhu dinaikkan hingga 18-20 ° С.

Cara menyimpan rahim varieti tajam yang hangat memastikan pemeliharaan pengeluaran, penembakan awal, pembungaan dan pematangan biji yang baik. Pemanasan bawang rahim varieti akut yang berkesan sebelum penanaman pada suhu 18.25 ° C selama 15 - 25 hari, yang juga mempercepat pertumbuhan dan pembentukan organ generatif pada mentol, dan, akibatnya, pembungaan dan pematangan biji.

Set bawang yang dimaksudkan untuk penanaman mentol yang dapat dipasarkan dan pemetik bawang untuk bulu disimpan pada suhu sedemikian sehingga mereka tidak memberikan anak panah, iaitu, mereka mengecualikan pembezaan tunas, dan mempersiapkannya untuk pengembangan generatif. Keadaan sedemikian diciptakan pada suhu di bawah 0 ° C (-1, -3 ° C; kaedah sejuk) atau di atas 18 ° C (18-25 ° C, kaedah hangat). Penyimpanan sejuk boleh dilakukan di dalam peti sejuk, penyimpanan yang panas di dalam bilik yang dipanaskan. Kaedah ini mahal..

Kos dapat dikurangkan dengan menggunakan kaedah penyimpanan panas-sejuk. Ini terdiri dari kenyataan bahawa setelah menuai, selama tempoh penyimpanan pertama, set bawang disimpan dengan cara yang hangat pada suhu 18-20 ° C. Pada musim sejuk, penyimpanan cepat disejukkan dan set disimpan dengan cara yang sejuk - pada suhu -1, -3 ° C. Pada musim bunga, ketika pemanasan tiba, mereka beralih ke kaedah penyimpanan yang hangat: suhunya dinaikkan menjadi 25-35 ° C, dan setelah 2-5 hari, ketika bawang dipanaskan, diturunkan hingga 18-25 ° C dan disimpan hingga turun..

Kelembapan udara relatif pada suhu positif adalah 50 - 70%, pada suhu negatif - 80.90%. Sebagai hasil penyimpanan seperti itu, semakin sedikit pembaziran set bawang yang diperoleh, penggunaan bahan bakar dan kos operasi dikurangkan. Penyimpangan dari rejimen optimum menyumbang kepada peningkatan sampah akibat penyebaran penyakit dan peningkatan penurunan berat badan semula jadi.

Proses pembezaan buah pinggang tidak hanya bergantung pada suhu, tetapi juga pada ukuran mentol dan, akibatnya, dari simpanan bahan plastik di dalamnya. Semakin kecil ukuran bawang - setnya, semakin sedikit anak panah yang dibentuk dan semakin besar kehilangannya dari pengeringan.

Untuk teknologi intensif, varieti berikut disyorkan: pedas - Bessonovsky tempatan, Srassky tempatan diperbaiki, Strigunovsky tempatan, Arzamas tempatan, dll..

1. Shevchenko V.V.; "Penjualan barang dan pemeriksaan barang pengguna"; SPb.: INFRA, 2001.

Bawang: varieti dan ciri penanaman terbaik

Apa jenis bawang terbaik?

Semasa tempoh penanaman, penternak telah membiakkan banyak jenis dan kacukan tanaman pedas ini. Apabila memilih yang terbaik, disarankan untuk mengambil kira syarat untuk ciri seperti:

  • Rasa kualiti. Sifat ini dipengaruhi oleh kandungan minyak pati dalam komposisi kepala. Semakin sedikit jumlahnya, semakin sukar rasa mereka..
  • Kawasan yang semakin meningkat. Di kawasan utara dan jalan tengah, varietas selatan dan eksotik memberikan hasil yang lebih rendah. Spesies manis boleh terasa lebih teruk apabila ditanam di iklim sejuk..
  • Menjaga kualiti. Sekiranya bawang dibeli untuk penyimpanan, anda harus memperhatikan bagaimana ia terletak, berapa lama ia mengekalkan semua sifatnya dan tidak merosot..
Beberapa jenis bawang selalu digunakan secara besar-besaran. Ini adalah "Red Baron", "Strigunovsky", "Bessonovsky", "Danilovsky 301", "Arzamazsky", "Stuttgarter Riesen". Hibrida popular: "Derby", "Siberia", "Bonus", "Forum", "Golden Spike".

Dengan cara apa anda boleh menanam bawang lobak?

Terdapat beberapa kaedah asas untuk menanam bawang. Tukang kebun memilih yang terbaik dari mereka, dengan fokus pada tujuan dan keinginan mereka sendiri. Kaedah ini termasuk berkembang melalui:

  • Benih. Ini adalah teknologi satu tahun yang lebih kerap digunakan di wilayah selatan Rusia..
  • Sevok. Pilihan ini lebih sesuai untuk wilayah utara negara, di mana mentol tidak dapat matang secara normal kerana keanehan iklim..
  • Anak benih. Kaedah mendapatkan bawang ini juga disebut sebagai tahunan. Penggunaannya memungkinkan untuk mendapatkan tanaman tahan penyakit yang lebih awal..
Setiap kaedah ini mempunyai ciri dan nuansa tersendiri. Mereka mempunyai keperluan tanah yang sama dan beberapa keadaan pertumbuhan umum. Untuk mendapatkan mentol yang kuat dan sihat, tanah mesti cukup longgar dan tidak berasid..

Ini kerana sistem akar bawang agak lemah. Oleh itu, tanah dilonggarkan dan, jika perlu, pengapuran dilakukan. Di samping itu, syarat-syarat untuk pencahayaan, pembalut, dan penyiraman mesti dipatuhi dengan teliti..

Bagaimana bawang ditanam dari biji?

Varieti bawang manis dan separa manis boleh ditanam dari biji dalam satu musim. Tetapi ini memerlukan keadaan cuaca yang selesa dan pencahayaan yang baik. Oleh itu, kaedah ini digunakan di kawasan dengan iklim yang hangat..

Sebelum menanam biji bawang di tanah terbuka, sediakannya. Untuk tempat tidur taman, pilih kawasan cerah yang kering dengan tanah neutral, disenyawakan dengan baik dengan bahan organik. Tomato, baja hijau, kekacang, kentang, kubis dianggap pendahulu bawang yang baik..

Benih disemai dalam garisan panjang pada jarak 40-45 cm antara satu sama lain. Tutup hingga kedalaman tidak lebih dari 1.5 cm dan taburkan dengan humus di atas. Selepas kemunculan, mereka ditipis dua kali.

Bawang tumbuh dengan cepat di iklim yang hangat dan dengan baik. Untuk mendapatkan hasil panen yang banyak, anda mesti:

  • Memusnahkan rumpai tepat pada waktunya. Sistem akar bawang kurang berkembang, jadi rumpai mesti disingkirkan sehingga tidak mengeluarkan nutrien dari tanah dan melemahkan tanaman.
  • Longgarkan tanah dengan kerap. Apabila tanah dipadatkan, ia mula mencekik kepala yang tumbuh, yang dapat mengganggu pertumbuhannya.
  • Memberi makan dan menyiram anak benih secara berkala. Pembajaan dilakukan mengikut skema. Cara terbaik untuk menyiram bawang adalah titisan..
Penjagaan yang betul dan cuaca yang sesuai memberikan syarat terbaik untuk mendapatkan lobak berkualiti tinggi.

Apakah ciri-ciri tumbuh melalui sevok?

Kaedah ini berumur dua tahun, kerana pada tahun pertama mentol mini ditanam, dan pada yang kedua, hasil panen penuh diperoleh dari mereka. Bawang disusun sebelum menanam, meninggalkan spesimen yang sihat dan tidak rosak. Kemudian mereka dirawat dengan baja mineral kompleks dan dibasmi kuman.

Skim penanaman anak benih di tempat tidur:

  • kedalaman penyisipan bawang - 4-5 cm;
  • jarak antara anak benih adalah 8-10 cm;
  • lebar ruang antara baris - 30 cm.
Kadar percambahan benih hampir 100%. Selepas menanam mentol, penting untuk memastikan bahawa tidak ada kerak lembap yang terbentuk di tanah. Apabila anak benih muncul, perlu memastikan penyiangan rumpai tepat pada masanya..

Pemberian makanan pertama dengan baja kompleks dilakukan seminggu setelah anak benih muncul, yang kedua, sudah tanpa nitrogen, setelah 20-25 hari lagi. Penyiraman yang baik sangat penting untuk bawang yang ditanam dengan cara apa pun. Kekurangan kelembapan ditunjukkan oleh warna putih kebiruan daun. Berlebihan - pudar warna bulu.

Bagaimana kaedah penanaman bawang penanaman digunakan??

Untuk mendapatkan anak benih, benih disemai pada awal atau pertengahan musim bunga dalam kotak yang dipenuhi dengan tanah. Taburkan dengan tanah, semburkan dengan air dan tutup dengan kerajang. Kotak diletakkan di tempat yang gelap hingga tunas muncul, kemudian dipindahkan ke cahaya, kerana bawang tidak bertolak ansur dengan kekurangan cahaya dengan baik. Selepas 50-60 hari, pucuk yang matang ditanam di tempat yang tetap. Bagi mereka, garis alur cetek dilukis di dalam tanah. Tumbuhan ditanam dengan jarak 3-5 cm. Kemudian, apabila ia tumbuh dan menebal, kurangkan.

Kelebihan kaedah penanaman bawang menanam:

  • mentol varieti awal, serta kacukan, mempunyai masa untuk matang dalam satu musim;
  • tempoh tanaman tumbuh-tumbuhan dikurangkan hampir dua bulan;
  • jangka hayat mentol dipanjangkan dengan ketara.
Untuk mendapatkan tanaman akar yang besar dalam satu musim panas, jenis manis dan separa tajam atau kacukan awal paling kerap digunakan. Tempoh tempoh vegetatif mereka (selang dari penaburan hingga penuaian) adalah purata 120-130 hari.

Penyakit apa yang mudah dijangkiti bawang??

Tumbuhan ini mengandungi fitonutida - bahan antibakteria semula jadi. Tetapi pada masa yang sama, rentan terhadap berbagai penyakit dan sering dijangkiti oleh perosak. Pelbagai kulat dan serangga boleh menyerang bahagian bawah tanah bawang dan dedaunannya. Penyebab utama penyakit adalah ketidakpatuhan terhadap peraturan teknologi pertanian.

Tanaman yang ditanam mengikut peraturan tahan terhadap kerosakan oleh pelbagai faktor negatif. Jika tidak, bawang cenderung jatuh sakit dengan cendawan tepung, busuk kelabu, mosaik, kerdil kuning, fusarium atau karat..

Untuk pencegahan penyakit adalah perlu:

  • sediakan tanah terlebih dahulu, misalnya, gali jauh ke kawasan pada musim gugur;
  • merawat benih sebelum disemai ke dalam tanah dengan agen antibakteria untuk pembasmian kuman;
  • semasa menanam dan membesar, perhatikan jarak antara mentol (8-10 cm);
  • mengambil langkah tepat pada masanya untuk meningkatkan daya tahan tanaman terhadap penyakit dan perosak, khususnya, memberi mereka makan kalium dan fosforus;
  • membasmi tempat penyimpanan di mana kepala bawang akan berbaring.
Untuk rawatan tanaman yang sudah berpenyakit, ubat-ubatan rakyat atau persediaan industri digunakan. Tidak digalakkan menggunakan bahan kimia semasa peringkat matang mentol.

Bila dan bagaimana tanaman dituai?

Masa pematangan kepala sangat dipengaruhi oleh keadaan cuaca. Penuaian boleh dilakukan pada bulan Julai-Ogos. Tanda-tanda utama bahawa mentol sudah masak adalah:

  • pembentukan bulu muda telah berhenti;
  • kekuningan, penyahhidratan dan penginapan daun berterusan bermula;
  • leher bawang telah menipis dan menjadi lembut;
  • mentol telah memperoleh ciri warna dari pelbagai ini.
Tidak dianjurkan untuk menunda penuaian, kerana ini dapat menyebabkan pertumbuhan kembali akar baru, yang akan memperburuk kualiti menjaga kepala. Dalam proses penuaian, bawang digali dengan hati-hati, bersama-sama dengan bahagian atasnya dikeluarkan dari tanah dan dikirim kering ke bilik dengan pengudaraan yang baik. Pilihan yang ideal adalah membiarkan tanaman di bawah sinar matahari selama beberapa hari. Tetapi ini memerlukan keyakinan bahawa cuaca tidak akan mengecewakan anda..

Selepas 7-10 hari, mentol dibebaskan dari sisa-sisa akar dan daun dan dihantar untuk pengeringan tambahan di bilik yang dipanaskan. Untuk meningkatkan kualiti penyimpanan, ia disimpan selama beberapa jam pada suhu udara 40 ° C.

Cara menyimpan bawang?

Apabila ditanam dan dituai sesuai dengan kehendak teknologi, bawang dapat disimpan selama beberapa bulan tanpa kehilangan sifat dan ciri. Hanya kepala yang mempunyai tanda-tanda penyakit atau reput tidak boleh disimpan dalam jangka masa panjang..

Untuk pemeliharaan yang baik, mentol disusun ke dalam kotak, diletakkan longgar dan ditempatkan di persekitaran dengan keadaan mikroklimatik yang sesuai. Anda juga boleh menggunakan bakul anyaman, jaring khas dan beg kain, stoking nilon untuk simpanan. Beg plastik tidak sesuai untuk tujuan ini..

Ruang simpanan mestilah sejuk dan kering. Secara berkala, mentol mesti disusun dan kepala manja dikeluarkan. Sepanjang tempoh penyimpanan, ini mesti dilakukan sekurang-kurangnya dua atau tiga kali..

Di sebuah pangsapuri, kepala bawang boleh disimpan dalam bentuk braids, atau bundle. Yang terbaik adalah menggantungnya di sudut gelap dan sejuk, seperti balkoni, yang sering dibuka untuk pengudaraan..

Tertakluk pada peraturan penyimpanan, anda boleh menikmati hidangan dengan rempah yang enak sepanjang tahun. Mentol akan mengekalkan rasa, struktur dan komposisi vitamin dan mineral mereka.