FitAudit

FitAudit adalah pembantu pemakanan harian anda.

Maklumat yang benar mengenai makanan akan membantu anda menurunkan berat badan, menambah jisim otot, meningkatkan kesihatan, menjadi orang yang aktif dan ceria..

Anda akan dapati sendiri banyak produk baru, anda akan mengetahui faedah sebenar mereka, anda akan membuang dari diet anda produk-produk yang sebelum ini anda tidak tahu tentang bahaya sebelumnya.

Semua data berdasarkan penyelidikan saintifik yang boleh dipercayai, dapat digunakan oleh amatur dan pakar pemakanan profesional dan atlet.

Kuning

Kuning telur adalah gabungan nutrien, vitamin dan mineral yang diperlukan untuk perkembangan penuh organisma hidup. Kuning terdapat di semua oosit haiwan dan manusia, tetapi kuantiti dan komposisinya sangat berbeza. Kuning telur berwarna kuning pucat hingga oren terang. Ia bergantung pada warna bulu burung dan pemakanannya..

Norma dan peraturan penggunaan

Untuk perkembangan normal badan dan aktiviti yang kuat, doktor mengesyorkan makan 1-2 telur sehari. Telur harus dimakan sedini mungkin. Apabila cangkang pecah, telur tidak boleh berwarna keruh dan bau hidrogen sulfida yang khas. Untuk menguji kesegaran telur di rumah, letakkan di dalam segelas air. Seekor segar akan tenggelam ke dasar, dan telur yang telah berbaring selama lebih dari tiga minggu akan terapung ke atas dan sebahagiannya akan berada di atas permukaan air.

Penyimpanan

Telur harus disimpan di dalam peti sejuk dengan hujung yang tajam ke bawah tidak lebih dari tiga minggu. Ini akan mengelakkan kuning telur menyentuh ruang udara dan terus berpusat..

Kuning kalori

Kuning dicirikan oleh kandungan protein dan lemak yang tinggi. Kandungan kalori adalah 352 kcal per 100 g produk segar. Dalam bentuk kering, mengandung 667 kkal per 100 g. Ini sangat berkhasiat, dan pengambilannya yang berlebihan dapat menyebabkan kegemukan..

Nilai pemakanan setiap 100 gram:

Protein, grLemak, grKarbohidrat, grAsh, grAir, grKandungan kalori, kcal
16.230.871.78150352

Sifat kuning telur yang berguna

Komposisi dan kehadiran nutrien

Kuning telur mengandungi 12 vitamin penting untuk tubuh manusia, dan peratusannya adalah norma harian. Sebilangan besar vitamin adalah E, D, B9, B1, B2, B12, A, F, K. Alam juga telah menjaga penyediaan kuning telur dengan semua unsur surih yang diperlukan. Terdapat lebih daripada 50 daripadanya, yang paling utama adalah fosfor, kalsium, zat besi, magnesium, natrium, kalium, sulfur dan klorin. Selain itu, kuning telur mengandungi protein, lipid, karotenoid, lycetin dan kolesterol. Kelebihan lain dari kuning telur ialah 95% nutriennya diserap oleh tubuh manusia. Jumlah maksimum vitamin dan nutrien disimpan dalam kuning mentah, tetapi dalam bentuk ini dapat dimakan hanya dengan keyakinan penuh terhadap kesihatan burung.

Lycetin, yang terkandung di dalam kuning telur, menyuburkan tisu saraf dan otak manusia, menjadi agen profilaksis terhadap sklerosis. Ia juga menyumbang kepada normalisasi hati, pundi hempedu dan saluran empedu. Karotenoid meningkatkan ketajaman penglihatan, secara profilaksis mempengaruhi perkembangan katarak pikun. Berbanding dengan makanan lain, kolesterol kuning bukan lemak jenuh dan oleh itu mudah dipecah.

Juga terdapat dalam kuning telur adalah fosfolipid yang mengikat dan membuang kolesterol berlebihan. Nutrien dalam kuning telur, kolein, mencegah pembentukan dan perkembangan tumor ganas, khususnya barah payudara.

Bahan kuning telur terlibat dalam proses hematopoiesis, merupakan perangsang sistem imun yang baik, merangsang otak, menguatkan sendi dan tulang. Ia juga merangsang aliran keluar hempedu, yang menyebabkan peristalsis perut dan usus lebih baik. Makan kuning semasa kehamilan mencegah risiko mengembangkan patologi dan kecacatan kelahiran pada bayi baru lahir.

Penggunaan kuning telur dalam kosmetologi

Oleh kerana khasiatnya, kuning telur digunakan dalam penyediaan topeng, krim dan kosmetik lain. Ini mencegah kulit dan rambut kering, melegakan keradangan dan kerengsaan, dan mempunyai kesan meremajakan. Mencuci dengan kuning telur mentah menjadikan rambut kuat, lembut dan teratur. Ia juga boleh disapu pada wajah selama 20 minit, yang akan menjadikan kulit licin dan kencang. Topeng ini sesuai untuk semua jenis kulit. Tetapi untuk kulit kering yang lebih melembapkan, anda boleh menyediakan topeng yang terdiri daripada madu (1 sdt), oatmeal kukus (1 sudu besar), minyak zaitun (1 sdt) atau minyak dan kuning lain. Campurkan semuanya sehingga bersih, sapukan pada wajah dan décolleté dan biarkan selama 15-20 minit. Kemudian bilas dengan air suam.

Untuk membuang lebihan lemak dan bersinar dari bahagian kulit, anda harus menyediakan topeng berdasarkan tanah liat kosmetik (0,5 sudu besar L.) dan kuning telur. Sapukan selama 15 minit dan kemudian basuh dengan air sejuk.

Topeng minyak burdock (2-4 sudu besar. L, bergantung pada panjangnya) dan satu kuning telur akan membantu menghilangkan kelemumur dan melembapkan rambut. Campuran mesti dicampurkan dan digosokkan ke kulit kepala dan sepanjang keseluruhan rambut. Topeng mesti disimpan di bawah beg plastik selama 40 minit. Untuk rambut berminyak, minyak burdock harus diganti dengan minyak kapur barus dan disimpan selama 5 minit sahaja.

Dalam memasak

Kuning itu digunakan dalam memasak dalam penyediaan sos, mayonis, krim, kaserol, telur rebus, salad dan hidangan lain. Hidangan yang menggunakan telur dan kuning telur hanya boleh disimpan di dalam peti sejuk.

Terdapat pendapat bahawa telur dan kuning telurnya kurang dicerna. Walau bagaimanapun, proses ini bergantung sepenuhnya pada tahap rawatan haba. Telur rebus dan telur goreng dicerna dalam perut selama 1-2 jam, dan telur rebus dan telur goreng digoreng di kedua-dua belah - 3 jam.

Ciri-ciri berbahaya kuning telur

Kuning, seperti semua telur, dapat dicemari dengan salmonellosis, yang boleh menyebabkan keracunan toksik yang teruk. Terdapat dua kemungkinan telur terinfeksi parasit: langsung dari burung yang sakit dan akibat dari keadaan penyimpanan pra-penjualan yang tidak betul. Sebagai jaring pengaman, disarankan untuk mencuci telur dan dulang dengan teliti untuk menyimpannya di dalam peti sejuk sebelum menggunakannya, dan rebus atau goreng telur dengan baik..

Kuning telur boleh menyebabkan reaksi alahan pada kanak-kanak di bawah umur 3 tahun atau menjadi alergen pada orang dewasa.

Tidak digalakkan menggunakan kuning telur untuk orang yang menderita kolelithiasis. Ia boleh menyebabkan penyakit kolik dan semakin teruk..

Sekiranya anda merancang untuk membuat soufflé, kek span, atau kastard, anda perlu memisahkan kuning telur dari protein. Caranya dengan mudah, lihat video kecil kami.

Telur (makanan)

Telur
TelurJenisMakanan ringanKomponenYang utamatelurResipi di WikibooksTelur di Wikimedia Commons

Telur adalah produk makanan biasa. Oleh kerana ketersediaannya, telur ayam saat ini adalah yang paling umum digunakan, walaupun telur burung dapat dimakan oleh manusia. Selain itu, telur sebilangan reptilia (kura-kura, misalnya) juga boleh dimakan..

Kandungan

  • 1 Komposisi kimia telur
  • 2 Nilai pemakanan telur ayam
    • 2.1 Komposisi Putih Telur
    • 2.2 Komposisi kuning telur
    • 2.3 Kandungan vitamin
  • 3 Jenis
  • 4 Menandakan telur ayam
  • 5 Geografi pengeluaran dan penggunaan
    • 5.1 Rusia
  • 6 Persediaan
  • 7 Catatan

Komposisi kimia telur

Komposisi berbeza-beza bergantung pada spesies, keturunan, usia, keadaan menjaga dan memberi makan unggas [1]:

Jenis telurKandungan,%Kandungan kalori 100 g jisim telur, kcal / kJ
ProteinLemakKarbohidratMineralAir
Ayam12.5712.020.671.0773.67158/663
Itik12.7715.040.301.0870.81184/772
Angsa13.9013.301.301.1070.40180/756
Turki13,10411.801.200.8073.1165/693

Nilai pemakanan telur ayam

Sebiji telur terdiri daripada putih telur dan kuning telur. Kuning mengandungi protein serta lemak dan kolesterol. Putih telur adalah 90% air dan 10% protein. Nisbah jisim shell, protein, kuning telur adalah kira-kira 3: 14: 8 [1].

Berat purata satu telur ayam, gMembazirkan cengkerang, timbunan dan kehilangan [2]Faktor penukaran
Dari 48 ke atas12.0%0.880
43 hingga 4812.5%0.875
Sehingga 4313.0%0.870
Telur ayam rebus.
Nilai pemakanan setiap 100 g produk
Nilai tenaga 155 kcal 649 kJ
Air75 g
Protein12.6 g
Lemak10.6 g
Karbohidrat1.12 g
Retinol (Vit. A)140 mcg
Tiamin (B1)0.066 mg
Riboflavin (B2)0.5 mg
Asid pantotenik (Blima)1.4 mg
Folacin (Bsembilan)44 μg
Cobalamin (B12)1.11 μg
Vitamin D87 IU
Kalsium50 mg
Besi1.2 mg
Magnesium10 mg
Fosforus172 mg
Potasium126 mg
Zink1.0 mg
Kolesterol424 mg
Sumber: Pangkalan data Nutrien USDA

Komposisi putih telur

Putih telur ayam mengandungi [sumber tidak dinyatakan 2685 hari]: air (85%), protein (12.7%), lemak (0.3%), karbohidrat (0.7%), glukosa, pelbagai enzim (protease, dipepsidase, diastase), vitamin B.

Senarai protein putih telur:

  • Ovalbumin (kira-kira 54%). Ovalbumin terutama terdapat dalam putih telur dan merupakan salah satu protein pertama yang diasingkan dalam bentuk murni pada tahun 1889.
  • Ovotransferrin atau conalbumin (12-13%). Ovotransferrin mempunyai kesan antibakteria, dalam kombinasi dengan lisozim, ia menunjukkan sinergi antibakteria.
  • Lysozyme (3.4-3.5%). Lysozyme (muramidase) adalah salah satu komponen telur yang telah lama dikenali dan digunakan secara komersial. Ia telah banyak digunakan sebagai enzim bakteriolytik sejak penemuan bahan ini pada tahun 1922.
  • Ovomucoid adalah faktor utama yang menyebabkan reaksi alahan pada badan.
  • Ovomucin (1.5-3.5%). Ovomucin adalah glikoprotein dengan kelikatan tinggi.
  • Ovoglobulin (2%). Termasuk dua rasa G1 dan G2.

Komposisi kuning telur

Kuning menyumbang hingga 33% kandungan cecair telur.

Kandungan kalori kuning telur adalah 352 kkal per 100 g, yang 8 kali lebih banyak daripada protein (44 kkal per 100 g).

Kuning satu telur ayam besar (17 gram daripada 50 gram keseluruhan telur) mengandungi kira-kira 2.7 gram protein, 139 mg kolesterol, 0.61 gram karbohidrat, dan 4.51 gram lemak (menurut data USDA) [3]. Dari berat kuning telur, ini masing-masing adalah 16% protein, 0.8% kolesterol, 3.6% karbohidrat dan 26.5% lemak..

Peratusan asid lemak dalam kuning telur:

Kandungan vitamin

100 g telur ayam mengandungi vitamin berikut [1]:

VitaminProteinKuningSeluruh telur
A, mg01.260.45
B6, mg0.010.370.14
B12, mcg06.02.0
E, mg03.01,2
D, μg05.02.0
Folacin, mcg1,245.017.0
Riboflavin, mg0.560.240.44
Niacin, mg0.430.340.39
Tiamin, mgJejak0.180.07
Asid pantotenik, mg0.303.01,2
Choline, mg--320
Biotin, mcg7.050.020.7

Telur ayam, itik dan angsa paling kerap dimakan. Tetapi ayam belanda, puyuh, telur burung unta dan telur burung lain juga dimakan..

Keturunan ayam yang berlainan bertelur dengan pelbagai warna. Warna telur tidak ada kaitan dengan khasiatnya. Di Rusia dan Amerika Syarikat, telur ayam biasanya berwarna putih atau kuning muda, di UK biasanya berwarna coklat muda.

Selain telur burung, telur penyu digunakan untuk makanan [4] dan lain-lain:

Jenis telurBerat purata 1 telur, gBerat minimum 1 telur [1] [5], g
Ayam5535
Puyuh10-12sepuluh
Itik9075
Angsa200160
Turki7560
Fasagne60
Burung unta1000650
Emu780
Burung Guinea43-4836

Penandaan telur ayam

Menurut piawaian Rusia semasa, penandaan mesti dilakukan pada setiap telur yang dihasilkan di ladang unggas. Karakter pertama dalam label bermaksud jangka hayat yang dibenarkan:

  • Huruf "D" menunjukkan telur pemakanan, telur seperti itu dijual dalam 7 hari.
  • Huruf "C" menunjukkan telur meja, yang dijual dalam 25 hari.

Karakter kedua dalam penandaan bermaksud kategori telur bergantung kepada jisimnya [6]:

  • Kategori ketiga (3) - dari 35 hingga 44.9 g.
  • Kategori kedua (2) - dari 45 hingga 54.9 g.
  • Kategori pertama (1) - dari 55 hingga 64.9 g.
  • Telur terpilih (O) - dari 65 hingga 74.9 g.
  • Kategori tertinggi (B) - 75 g dan lebih.

Oleh itu, penandaan "CB" ditunjukkan pada telur meja dari kategori tertinggi, dan "D1" - pada telur makanan dari kategori pertama.

Terlepas dari kategori telur ayam, pengeluar dapat memberikan sejumlah sifat menarik. Contohnya, terdapat telur di pasar dengan kuning telur terang dan dua kuning telur, diperkaya dengan selenium [7] atau yodium [8].

Geografi pengeluaran dan penggunaan

Tiga peneraju pengeluaran telur ayam adalah China, Amerika Syarikat dan India. Pengeluar telur ayam terbesar di dunia (negara dengan pelepasan lebih dari 10 bilion keping diberikan) pada tahun 2016, menurut Pertubuhan Makanan dan Pertanian PBB, adalah: [9].

Pengeluar telur ayam terbesar (juta keping)
Negaratahun 2014Tahun 2016
RRC PRC452169530,000
USA USA100 879101 953
India7597082929
Mexico mexico5134454404
Brazil brazil4481145 789
Rusia, Rusia41 31343,087
Jepun Jepun41,69942704
Indonesia Indonesia2887233,214
Iran Iran11 42919,766
Turki Turki1714518,098
Pakistan Pakistan1455616188
Perancis Perancis1592816,029
Ukraine Ukraine1939114,799
Malaysia Malaysia1212713 842
Itali Itali12 74813 300
Jerman Jerman1268513,097
Republik Korea Republik Korea1136312,966
Colombia Colombia11 52912 817
Argentina Argentina1064212 585
United Kingdom United Kingdom1165312370
Sepanyol Sepanyol1249812302
Nigeria Nigeria14 66611,216
Myanmar myanmar982811,295
Belanda Belanda11,00010848
Thailand Thailand1170610 797
Poland Poland10,25510 600

Mexico menduduki tempat pertama di dunia dari segi pengambilan telur (pada tahun 2009), satu setengah telur setiap hari setiap penghuni. Sebelum ini, Jepun disenaraikan sebagai peneraju, di mana terdapat 1 telur setiap hari setiap penduduk, Rusia mendapat tempat ke-12 [10].

Rusia

Pengeluaran telur di Rusia diedarkan secara tidak rata: hampir 29% ladang unggas telur terbesar tertumpu di Daerah Persekutuan Tengah, Daerah Volga merangkumi sekitar satu perempat, daerah Barat Laut dan Siberia - masing-masing 14%, di Daerah Selatan - 11%, Uralsky - 6%, Timur Jauh - 4% [11].
Pada tahun 2012, 42 bilion telur dihasilkan di Rusia, yang melebihi petunjuk perubatan penggunaan per kapita - 277 telur setahun berbanding norma 260 telur [12]. Pada tahun 2016, 43.5 bilion unit dihasilkan di Rusia [13].

Penyediaan

Untuk mengelakkan jangkitan (salmonellosis), lebih baik menggunakan telur selepas rawatan panas [14]. Di samping itu, putih telur mentah diserap oleh hanya 50%, yang menyebabkan penyumbatan usus oleh produk buangan [15].

Sebelum memasak telur, ia mesti dibilas untuk membersihkan telur dari kotoran dan organisma berbahaya. Telur dibasuh dengan air suam pada suhu sekitar 45 ° C. Semasa mencuci telur dengan air suam, tekanan dibuat di dalamnya, yang menghalang bakteria dan zarah kotoran masuk. Semasa menggunakan air sejuk, kesan membilas dengan air boleh dibalikkan.

Dilarang menggunakan telur unggas di tempat katering. Pemprosesan telur yang digunakan untuk memasak dilakukan di tempat yang ditentukan dalam bekas berlabel khas mengikut urutan berikut: dengan larutan abu soda hangat (1-2%), larutan kloramin (0,5%) atau detergen dan pembasmi kuman lain yang dibenarkan untuk tujuan ini, kemudian dibilas dengan air mengalir sejuk. Telur bersih diletakkan di dalam bekas yang berlabel bersih [16].

Telur disediakan dengan cara berikut:

  • Dibakar di dalam ketuhar.
  • Masak. Kadang kala garam ditambah semasa memasak sehingga kandungan telur tidak bocor jika telur itu sendiri retak semasa memasak. Telur rebus dimakan sebagai hidangan berasingan dan digunakan sebagai ramuan dalam sandwic dan salad. Masa memasak [17]:
    • telur rebus lembut direbus selama 3-4 minit dari saat mereka direndam dalam air mendidih;
    • telur "dalam beg" - 5-6 minit;
    • telur rebus keras - 8-10 minit selepas air mendidih.
  • Mereka menggoreng, membuat telur orak, telur orak-arik, menyentak, "telur di dalam bakul", dan lain-lain. Lebih-lebih lagi, ketika menggoreng telur dalam kuali yang telah dipanaskan, konsistensi hidangan siap jauh berbeza dari konsistensi ketika menggoreng dalam kuali sejuk.
  • Larutkan (pecahkan cengkerang dan tuangkan ke dalam air panas atau mendidih). Telur yang direbus dengan cara ini disebut telur rebus..
  • Buat mogul dengan memukul kuning telur atau keseluruhan telur dengan gula. Protein yang disebat dengan gula disebut soufflé.
  • Ditambah dengan koktel.
  • Asin atau acar.
  • Telur adalah komponen dari banyak makanan, seperti potongan daging dan crouton manis..
  • Kuning telur dan roti hancur digunakan untuk membuat chatterbox.
  • Kuning telur adalah salah satu bahan utama mayonis dan, menurut satu versi, memberikannya nama.
  • Putih telur cambuk adalah ramuan utama dalam adunan meringue dan biskut.
  • Di China, telur itik diperam dengan cara khas (dalam campuran air, teh, potash, garam meja dan kayu oak yang dibakar) selama 100 hari. Kaedah memasak ini disebut "berumur seratus tahun" atau "telur milenium".
  • Di wilayah Zhejiang China, telur rebus dalam air kencing kanak-kanak lelaki di bawah 10 tahun adalah popular.
  • Di Filipina dan Kemboja, balut dianggap makanan istimewa - telur itik rebus di mana janin dengan bulu, tulang rawan dan paruh telah terbentuk

Ciri-ciri struktur dan komposisi kimia telur ayam: putih, kuning telur dan kulit telurnya?

Dalam biologi, telur ayam adalah sel pembiakan wanita, ovum. Ia terbentuk di ovari dan oviduct, di mana ia ditutup dengan membran cangkang..

Komposisi protein

Putih telur adalah cecair likat, tidak berwarna dan tidak mempunyai bau sendiri. Dalam komposisinya, ia terdiri hampir keseluruhan dari struktur protein. Untuk 100 g telur ayam:

  • 81.10 g protein;
  • 7.80 g karbohidrat;
  • 5.80 g air;
  • 5.30 g mineral.

Bahagian protein protein ayam terdiri daripada ovalbumin, ovotransferrin, lisozim, ovomucoid, ovomucin, yang memberikan protein kelikatan ciri, dan ovoglobulin G1 dan G2.

Putih telur juga mengandungi sebilangan besar asid amino - triptofan, threonine, isoleucine, leucine, lysine, methionine, cystine, phenylalanine, valine dan lain-lain.

Kandungan mineral termasuk selenium, natrium, kalium, magnesium, fosfor, tembaga, kalsium, besi dan zink.

Juga dalam protein terdapat tali - chalases, yang memastikan lokasi kuning telur dalam protein.

Komposisi kuning telur

Kuning adalah bahagian utama telur, tempat pembiakan embrio ayam. Komposisinya sangat penting, kerana anak ayam yang sedang berkembang tidak berpeluang mendapatkan bahan yang diperlukan dari luar. 100 g kuning telur menyumbang:

  • 59.13 g lemak;
  • 33.63 g protein;
  • 0.66 g karbohidrat;
  • 3.08 g air;
  • 3.51 g mineral.

Komposisi ini menyediakan embrio dengan semua bahan yang diperlukan untuk perkembangan yang harmoni..

Kulit telur ayam

Cengkerang adalah bahagian yang sama pentingnya dalam telur ayam. Terlalu lembut tidak akan memberikan perlindungan yang mencukupi pada embrio masa depan, dan terlalu keras tidak akan membiarkan anak ayam menetas. Kulit telur mengandungi sejumlah besar mineral yang memastikan kekuatannya.

Struktur

Di cangkang, cangkang berpori luar dibezakan, di mana udara memasuki embrio yang sedang berkembang. Di bawahnya adalah cangkang tempurung dalam, yang secara bebas membiarkan udara melewati. Setelah bertelur, ruang udara terbentuk di dalamnya..

Cengkerang terdiri daripada dua lapisan - lapisan dalam, yang mempunyai struktur kristal, dan lapisan spongy luar, menembusi liang dan tersambung rapat ke lapisan dalam. Di permukaan lapisan spongy terdapat kutikula, atau filem, yang terdiri dari serat mukin. Kutikula larut hanya dalam air panas, telap ke gas dan melindungi kulit dari mikroorganisma.

Shell di bawah tempurung

Protein dilindungi oleh dua cengkerang sub-shell yang dibentuk oleh rangkaian serat organik yang terjalin. Merekalah yang menentukan bentuk cangkang masa depan. Membran cangkang luar disambungkan ke lapisan cangkang dalam melalui tuberkular susu. Cangkang dalam dilapisi dengan filem nipis. Setelah meletakkan telur, ruang udara terbentuk di antara membran cangkang.

Ruang udara

Dibentuk setelah sebiji telur diletakkan. Pembentukannya dibenarkan oleh fakta bahawa kandungan telur menyejuk dan mengecut lebih cepat daripada cengkerang itu sendiri. Dalam kebanyakan kes, ia terletak di tengah tiang telur yang tidak jelas, lebih jarang ia dipindahkan ke sisi atau berada di luar zon lokasi biasa. Diameter ruang udara berkisar antara 15 hingga 18 mm, dan bertambah dengan penyimpanan jangka panjang.

Komposisi kimia cengkerang

Cengkerang terdiri terutamanya dari mineral - sekitar 95%. Bahan utama adalah kalsium karbonat (93% daripada jumlah jisim). Magnesium karbonat menyumbang 1.5%, alkali bumi fosfat sekitar 1%.

Secara keseluruhan, komposisi kimia merangkumi:

  • kalsium;
  • kobalt;
  • kromium;
  • magnesium;
  • molibdenum;
  • iodin;
  • besi;
  • fosforus;
  • natrium;
  • tembaga;
  • zink;
  • potasium;
  • fluorin;
  • mangan.

Kuning telur

Kuning telur adalah produk makanan yang merupakan simbiosis nutrien, vitamin, sebatian mineral yang diperlukan untuk perkembangan setiap organisma. Komposisi kimianya dan warnanya bergantung pada makanan burung.

Kuning membekalkan lesitin dan vitamin A, B, E, PP, D, K ke tubuh manusia, menormalkan tahap kolesterol "buruk", fungsi pundi hempedu, otak, sistem saraf, dan mempunyai kesan positif pada sel hati. Produk yang dirawat dengan panas tidak membebani sistem pencernaan, mempunyai tahap penghadaman yang tinggi (hingga 95%).

Menariknya, bahagian kuning telur dalam telur ayam adalah 27-32%, protein - 56-61%. Lebih-lebih lagi, 10-12% jisim jatuh pada cangkang di mana anak ayam bernafas. Lebih daripada 7500 pori tertumpu pada kulit telur, yang kebanyakannya terletak di hujung produk yang tumpul. Melalui lubang inilah karbon dioksida, kelembapan dan oksigen dikeluarkan dari telur..

Ciri-ciri yang bermanfaat

  • Ciri-ciri yang bermanfaat
  • Komposisi kimia
  • Sifat berbahaya
  • Telur dalam bina badan
  • Dalam bentuk apa betul menggunakan telur
  • Menjaga kesihatan rambut
  • Pengeluaran

Telur burung adalah pembekal protein, lemak, karbohidrat, vitamin, fosfolipid, unsur makro dan mikro yang diperlukan untuk pemakanan embrio. Di halaman rumah dan ladang, kemenangan utama milik itik, angsa, puyuh dan ayam. Setiap spesies mempunyai kebaikan dan keburukannya sendiri.

Dari segi kandungan karbohidrat, pemimpin di antara burung adalah angsa dan itik (1.2%). Tempat kedua adalah milik ayam - 1%. Dalam telur puyuh, penunjuk ini sama sekali tidak ada. Lebih-lebih lagi, jumlah kolesterol dalam kuning telurnya adalah 13% lebih tinggi daripada pada burung lain. Walau bagaimanapun, ia seimbang dengan fosfolipid, kolin, lesitin, yang diperlukan untuk pemakanan sel saraf..

Semakin kecil telur, semakin tinggi kepekatan kolesterol. Jadi, dalam kuning telur puyuh, penunjuk ini mencapai 0,4 mmol / l, angsa - 0,25 mmol / l, ayam dan itik - 0,11 mmol / l. Telur ayam meningkatkan pertahanan badan, mencegah genangan hempedu, menormalkan pencernaan, menguatkan tulang, meningkatkan ingatan dan mencegah kekurangan vitamin. Produk angsa mempunyai nilai pemakanan terbesar (202 kkal) kerana banyaknya lemak (13%) dalam komposisi. Tempat kedua dan ketiga dikongsi oleh telur ayam (162 kkal), puyuh (158 kkal), itulah sebabnya ia dianggap sebagai makanan dan dibenarkan untuk digunakan dalam proses menurunkan berat badan.

Kuning telur itik membantu menguatkan gigi dan tulang, telur angsa meningkatkan penglihatan, mencegah kemunculan katarak. Ayam dan puyuh mempunyai komposisi mineral yang seimbang, mudah dicerna, mengisi kekurangan fosforus, kalium, zat besi dalam badan, yang sangat penting bagi orang yang menderita hemoglobin rendah dan masalah dengan sistem muskuloskeletal.

Tidak kira jenisnya, semua telur adalah alergen terkuat, jadi tidak boleh digunakan secara berlebihan. Selain itu, bakteria salmonella mungkin terdapat dalam makanan mentah. Agar tidak terinfeksi penyakit berjangkit, kuning telur, seperti protein, tidak dianjurkan untuk dimakan segar. Ia mesti dirawat dengan panas.

Walaupun terdapat pelbagai pilihan, hanya produk ayam yang sesuai untuk diet harian. Kuning spesies burung lain dibiarkan dimakan, tetapi tidak dilakukan secara berterusan.

Komposisi kimia

Kuning telur adalah sumber vitamin E, yang menyokong kesihatan organ pembiakan manusia. Sebagai antioksidan, ia memerangi sel barah dengan menghancurkan radikal bebas. Keberkesanannya dalam memperbaiki keadaan rambut, kuku dan kulit telah diperhatikan. Kuning mempunyai nilai khusus bagi wanita hamil, kerana mengurangkan kemungkinan kecacatan janin..

Saat ini, ada pendapat bahawa kolesterol yang terkonsentrasi pada telur menimbulkan bahaya bagi kesehatan manusia. Sesungguhnya, kuning telur mengandungi lemak tepu yang tidak sihat untuk tubuh. Walau bagaimanapun, mereka seimbang dengan yang tak jenuh ganda, yang menormalkan metabolisme lipid, mengatur nada vaskular, mencegah gangguan metabolik dan kardiovaskular, memberikan sintesis prostaglandin anti-radang, dan meningkatkan peredaran mikro..

Kuning telur melambatkan perjalanan makanan melalui perut ke dalam usus dengan cepat. Oleh kerana ini, pengumpulan glukosa menjadi perlahan, insulin dihasilkan sedikit, lemak subkutan kurang terbentuk.

Jisim satu telur bergantung pada jenis burung dan adalah:

  • puyuh - 10 g;
  • unggas guinea - 25 g;
  • ayam - 50 g;
  • pegar - 60 g;
  • ayam belanda - 75 g;
  • itik - 90 g;
  • angsa - 200 g;
  • emu - 780 g;
  • burung unta - 900 g.

Kuning menyumbang sepertiga dari jisim telur. Keunikan pecahan kuning produk terletak pada kandungan agen anti-sklerotik aktif - lesitin, yang menyuburkan tisu saraf dan otak. Di samping itu, zat ini diperlukan untuk fungsi saluran empedu dan hati yang betul, peraturan pengedaran tisu adiposa.

Nilai pemakanan kuning telur mentah
KomponenKandungan dalam 100 g produk, g
Air52.31
Lemak (g)26.5
Protein (g)15.9
Asid lemak tak jenuh tunggal11,738
Asid lemak tepu9,551
Asid amino penting7,869
Asid amino penting7,758
Asid lemak tak jenuh ganda4,204
Omega-63.976
Karbohidrat (g)3.6
Abu1.71
Sterol1.085
Mono- dan disakarida0.56
Omega-30.228
Komposisi kimia kuning telur mentah
NamaKandungan nutrien setiap 100 g produk, mg
Vitamin
Kolin (B4)820.2
Asid pantotenik (B5)2.99
Tokoferol (E)2.58
Riboflavin (B2)0.528
Retinol (A)0.371
Pyridoxine (B6)0.35
Tiamin (B1)0.176
Asid folik (B9)0.146
Niacin (B3)0.024
Cholecalciferol (D)0.0054
Cyanocobalamin (B12)0.00195
Phylloquinone (K)0.00007
Makronutrien
Fosforus (P)390.0
Kalsium (Ca)129.0
Kalium (K)109.0
Natrium (Na)48.0
Magnesium (Mg)5.0
Unsur surih
Besi (Fe)2.73
Zink (Zn)2,3
Tembaga (Cu)0.077
Selenium (Se)0.056
Mangan (Mn)0.055

100 g kuning telur segar mengandungi 322 kkal, 1,094 mg lutein dan zeaxanthin, 0,088 mg beta-karotena, 0,038 mg alpha-karoten dan 0,033 mg beta-cryptoxanthin. Karotenoid semula jadi mengurangkan kemungkinan terkena katarak.

Mengapa lebih sukar untuk memisahkan telur segar dari tempurung? Faktanya adalah bahawa kandungannya jauh lebih ketat daripada filem cangkang keras.

Sifat berbahaya

Walaupun mempunyai nilai biologi yang tinggi, produk ini tidak digalakkan untuk disalahgunakan. Harga harian selamat adalah 2 kuning untuk wanita dan 4 untuk lelaki. Dalam kes ini, mereka akan memperkaya tubuh dengan komponen berguna tanpa membahayakan kesihatan. Sekiranya petunjuk ini dilebihi, risiko kenaikan berat badan, perkembangan kegemukan meningkat.

Ingat, kuning telur tinggi lemak dan kolesterol, yang berlebihan boleh menyebabkan masalah dengan sistem kardiovaskular. Selain itu, telur dapat dicemari mikroba berbahaya - salmonella, yang menyebabkan penyakit berjangkit akut. Keadaan ini disertai oleh gangguan pada aktiviti saluran gastrousus, peredaran darah yang menyebabkan tangan dan kaki menjadi sejuk, tekanan darah menurun, suhu badan meningkat, muntah yang kuat bermula, najis cair berair hingga 10-20 kali sehari. Cirit-birit membawa kepada penyahhidratan.

Sekiranya kehilangan 10% kelembapan yang terkandung dalam tisu dan organ, kejutan hipovolemik berkembang. Dengan peningkatan lebih lanjut dalam penunjuk ini dan mencapai tahap 20%, proses tidak dapat dipulihkan berlaku, pesakit mati. Sekiranya tidak ada rawatan, salmonellosis memberikan komplikasi serius: kerja ginjal, otot jantung terganggu, menyebabkan keruntuhan vaskular, memprovokasi perkembangan patologi purulen seperti peritonitis, abses.

Bagi pengidap penyakit batu empedu, kuning telur dikontraindikasikan, kerana boleh menyebabkan kekejangan, kolik, dan pemburukan penyakit. Selain itu, telur harus dikecualikan dari diet penderita alergi, kerana protein mengandungi komponen agresif - ovalbumin dan ovomucoid, yang tidak hancur walaupun semasa rawatan panas.

Adalah dipercayai bahawa produk puyuh lebih selamat daripada ayam, tetapi ini adalah mitos. Ovomucoid juga terdapat pada telur partridge.

Menariknya, alergi kuning lebih jarang dibandingkan dengan alergi protein, kerana pecahan kuning dinetralkan oleh pendedahan kepada suhu tinggi.

Telur dalam bina badan

Atlet profesional memantau diet mereka dengan teliti, kerana mereka tahu betapa pentingnya mendapatkan hasil yang diinginkan dengan betul pemakanan. Matlamat utama atlet adalah untuk membina jisim otot. Untuk menyelesaikan tugas, anda perlu mematuhi rejimen latihan yang telah ditetapkan, mengisi kekurangan nutrien setelah bersenam, fokus pada makanan protein atau semua jenis suplemen: penambah, protein. Namun, penganut diet yang sihat selalu menegaskan bahawa tubuh manusia menyerap nutrien dari produk semula jadi lebih baik daripada koktail kimia sintetik..

Telur dianggap sebagai sumber protein berkualiti tinggi dan mudah dicerna yang paling berpatutan, yang mengandungi asid amino penting yang diperlukan untuk pertumbuhan otot. Namun, adakah faedah kuning telur untuk atlet? Ya. Semasa membina otot, ia sama pentingnya dengan protein. Pertama, ia juga mengandungi asid amino. Kedua, kuning telur meningkatkan penyerapan protein.

Dalam bentuk apa betul menggunakan telur

Produk mentah mungkin mengandungi mikroorganisma berbahaya, salmonella, jadi mesti direbus terlebih dahulu. Dalam kes ini, telur mesti direbus lembut (keadaan ketika kuning telur masih cair). Sehingga mengekalkan nutrien maksimum, lesitin tidak musnah.

Ingat, satu kuning telur mengandungi hingga 5 g lemak, jadi dalam proses "pengeringan" atlet perlu berhenti memakan produk.

Kaedah pemisahan protein

Kaedah paling mudah untuk memisahkan komponen telur mentah adalah dengan pir khas. Untuk melakukan ini, ambil pinggan, perlahan-lahan pecahkan produk. Selepas itu, pir diperas, melepaskan udara darinya sebanyak mungkin, membawa lehernya ke kuning telur, memastikan kontak mereka, dan perlahan-lahan melepaskan jari. Peranti akan "menyedut" pecahan kuning itu dengan sendirinya.

Cara lain untuk memisahkan kuning telur:

  1. Buat lubang kecil di kedua hujung cangkerang. Bersandar pada salah satu lubang dan hembuskan protein.
  2. Pecahkan cengkerang di tengah telur di satu sisi dengan pisau, pisahkan bahagiannya sedikit, pindahkan kuning telur dari satu bahagian ke bahagian lain di atas pinggan. Semasa manipulasi ini, sebahagian besar protein akan dituangkan ke dalam bekas..
  3. Buat corong dari kertas seperti biji, masukkan ke dalam gelas. Kemudian pecahkan telur ke dalamnya. Melalui lubang kecil di corong, putih akan mengalir ke dalam gelas, dan kuning telur akan tinggal di dalam beg kertas.

Dalam proses membahagi telur menjadi komponen penyusunnya, perlu diingat kerapuhan produk. Kuning itu ada di dalam beg dengan filem pelindung nipis. Pergerakan tajam, penggunaan objek tajam dapat mengganggu integritas cangkang, akibatnya, pecahan kuning cair akan bercampur dengan protein dan kemudian mustahil untuk memisahkannya..

Menjaga kesihatan rambut

Kuning telur adalah gudang nutrien bermanfaat yang menguatkan dan memulihkan struktur helai, merangsang pertumbuhannya, menghilangkan kelemumur, dan mencegah keguguran rambut. Topeng, syampu berdasarkannya menyegarkan dan menegangkan rambut, menjadikannya elastik, licin dan berkilat.

Untuk tujuan kosmetik, gunakan kuning telur segar, lebih baik buatan sendiri. Ia sesuai untuk menyuburkan semua jenis rambut. Walau bagaimanapun, harus diingat bahawa produk kering dengan cepat di udara, jadi memerlukan masa untuk mencucinya dari helai. Selain itu, kuning telur mempunyai bau khas yang dapat dikeluarkan dengan mudah setelah membilas rambut dengan air..

Semasa topeng telur, disarankan untuk menutup kepala dengan polietilena, ini akan memperlambat pengeringan mereka, mempermudah prosedur mencuci.

Untuk mencapai hasil yang ketara dari prosedur rambut kuning telur, disarankan untuk dilakukan sekurang-kurangnya 2-3 kali seminggu. Syampu dan topeng digunakan pada rambut yang lembap dengan gerakan ringan, dengan lembut mengurut kulit kepala. Komposisi ubat dibiarkan selama 3 - 15 minit, dan kemudian dibasuh. Untuk mengembalikan kekuatan dan kilauan semula jadi, keriting dibilas dengan komposisi berasid tidak lebih dari 2 kali setiap 7 hari. Untuk melakukan ini, tambahkan 15 ml jus lemon atau cuka sari apel hingga 1000 ml air. Kelembapan berlebihan dikeluarkan dengan tuala kapas dan dikeringkan secara semula jadi. Anda tidak perlu menggunakan pengering rambut selepas prosedur. Udara panas boleh merosakkan keriting, menjadikannya kering dan rapuh..

  1. Syampu untuk menguatkan rambut. Bahan-bahan: 10 ml air yang disucikan, 2 kuning telur, 3 titis minyak pati pain.
  2. Komposisi untuk melembapkan dan menyuburkan rambut kering dan lemah. Komponen: bir 5 ml, kuning telur, syampu bayi 15 ml.
  3. Ubat keguguran rambut. Komponen campuran ubat: 60 ml jus wortel, 1 kuning telur, 15 ml jus lemon, 15 ml minyak sayuran.
  4. Topeng berkhasiat. Komposisi bahan: bubur pulpa alpukat, 1 kuning telur.
  5. Topeng pertumbuhan rambut. Komponen: 15 ml minyak burdock, 5 ml brendi, 2 kuning telur, 15 ml minyak jarak, 30 ml madu, 20 g yis. Jisim yang disiapkan diletakkan di dalam tab mandi air, setelah komposisi menjadi hangat, ia diedarkan dari akar ke hujung rambut. Kepala dilindungi dengan beg plastik dan tuala terry. Tidak seperti produk sebelumnya, topeng disimpan selama 1.5 jam, selepas itu dibasuh dengan air suam.

Sebagai tambahan kepada penjagaan rambut, kuning telur digunakan dalam industri kosmetik untuk menyuburkan dan melembapkan dermis kering. Dalam kes ini, gabungan pecahan kuning telur dengan minyak zaitun dianggap sebagai pilihan win-win, yang memastikan penyerapan nutrien dan penghidratan kulit maksimum. Untuk meningkatkan warna kulit, kuning telur dicampurkan dengan puri buah atau sayur.

Pemilik kulit kering tidak boleh menggunakan formulasi dengan buah sitrus yang mengandungi asid agresif, kerana mereka mengetatkan liang, menyebabkan kerengsaan, dan memperburuk masalah yang ada.

Pengeluaran

  • Mengapa anda tidak boleh menjalani diet sendiri
  • 21 petua bagaimana untuk tidak membeli produk basi
  • Cara menjaga sayur-sayuran dan buah-buahan segar: helah sederhana
  • Cara mengatasi keinginan gula anda: 7 makanan yang tidak dijangka
  • Para saintis mengatakan bahawa belia boleh berpanjangan

Kuning telur adalah produk berguna yang membekalkan protein, lemak, karbohidrat, asid lemak tak jenuh ganda, vitamin A, E, B, D, K, PP, fosfor, natrium, magnesium, kalium, kalsium, selenium, mangan, zink, tembaga, lesitin dalam organisma manusia. Ia mempunyai kesan yang baik terhadap penglihatan, mencegah pertumbuhan sel-sel barah, membawa daya hidup, menyokong jantung, menyuburkan sel-sel saraf, memperbaiki keadaan kulit, kuku dan rambut. Manfaat kuning telur bergantung pada jumlah yang dimakan. Oleh kerana produk mengandungi kolesterol, tidak digalakkan makan lebih dari 2 telur setiap hari untuk seks yang lebih adil dan 4 telur untuk lelaki.

Kuning mentah adalah nilai yang paling besar bagi tubuh manusia, namun, ia mungkin mengandungi parasit, oleh itu, atas sebab keselamatan, disarankan untuk menjalani rawatan panas. Telur rebus mengandungi bahan anti-sklerotik aktif - lesitin, yang menghalang pembentukan plak berbahaya.

Menariknya, kualiti pemakanan kuning telur lebih tinggi daripada susu segar dan daging segar. Oleh itu, produk ini disyorkan untuk digunakan setiap hari untuk semua orang yang tidak mempunyai alahan dan penyakit batu empedu. Jika tidak, kesan positif penggunaannya diratakan sepenuhnya, keadaan patologi berkembang yang memerlukan campur tangan perubatan.

  1. Tehexpert - GOST R 52121-2003 Telur ayam yang boleh dimakan. Spesifikasi (seperti yang dipinda)
  2. Vostrikova S.M., Tretyakov M. Yu., Deineka V.I., Deineka L.A., Shaposhnikov A.A. - Karotenoid kuning telur ayam // Buletin Ilmiah BelSU. Siri Sains Semula jadi. - 2011 - No. 9 (104), Isu. 15/2. - S. 219-226.
  3. Saifitova A. T., Vysotin S. A. - Ciri-ciri telur dan produk telur // Buletin saintifik pelajar antarabangsa. - 2018 No. 2. - Hlm 17-19.

Maklumat kesihatan yang lebih segar dan relevan di saluran Telegram kami. Langgan: https://t.me/foodandhealthru

Kepakaran: pakar penyakit berjangkit, ahli gastroenterologi, ahli pulmonologi.

Jumlah pengalaman: 35 tahun.

Pendidikan: 1975-1982, 1MMI, san-gig, kelayakan yang lebih tinggi, doktor penyakit berjangkit.

Ijazah saintifik: doktor dari kategori tertinggi, calon sains perubatan.

Latihan:

  1. Penyakit berjangkit.
  2. Penyakit parasit.
  3. Kecemasan.
  4. HIV.

Telur itu diperbuat daripada apa? Nilai dan komposisi pemakanan

Telur adalah produk makanan biasa.

Walaupun mempunyai nilai pemakanan telur, memakannya boleh membahayakan kesihatan kerana kandungan kolesterolnya, kemungkinan terjangkit salmonella, atau alergi terhadap putih telur..

Dalam artikel ini, kita akan mempertimbangkan komposisi telur dan strukturnya..

Komposisi telur

Komposisi berbeza-beza bergantung pada spesies, keturunan, usia, keadaan menjaga dan memberi makan unggas:

Putih telur

Putih telur ayam mengandungi: air (85%), protein (12.7%), lemak (0.3%), karbohidrat (0.7%), glukosa, pelbagai enzim (protease, dipepsidase, diastase), vitamin kumpulan B.

Senarai protein putih telur:

  • Ovalbumin (kira-kira 54%). Ovalbumin terutama terdapat dalam putih telur dan merupakan salah satu protein pertama yang diasingkan dalam bentuk murni pada tahun 1889.
  • Ovotransferrin atau conalbumin (12-13%). Ovotransferrin mempunyai kesan antibakteria, dalam kombinasi dengan lisozim, ia menunjukkan sinergi antibakteria.
  • Lysozyme (3.4-3.5%). Lysozyme (muramidase) adalah salah satu komponen telur yang telah lama dikenali dan digunakan secara komersial. Ia telah banyak digunakan sebagai enzim bakteriolytik sejak penemuan bahan ini pada tahun 1922.
  • Ovomucoid adalah faktor utama yang menyebabkan reaksi alahan pada badan.
  • Ovomucin (1.5-3.5%). Ovomucin adalah glikoprotein dengan kelikatan tinggi.
  • Ovoglobulin (2%). Termasuk dua rasa G1 dan G2.

Kuning telur

Kuning menyumbang hingga 33% kandungan cecair telur.

Kandungan kalori kuning telur adalah 352 kkal per 100 g, yang 8 kali lebih banyak daripada protein (44 kkal per 100 g).

Kuning telur ayam 50 gram kira-kira 17 gram dan mengandungi kira-kira 2.7 gram protein, 139 mg kolesterol, 0.61 gram karbohidrat dan 4.51 gram lemak (menurut USDA).

Dari jisim kuning telur, masing-masing adalah 16% protein, 0.8% kolesterol, 3.6% karbohidrat dan 26.5% lemak..

Peratusan asid lemak dalam kuning telur:

Asid lemak tak jenuh ganda:

  • Asid linoleat: 16%;
  • Asid linolenik: 2%.

Asid lemak tak jenuh tunggal:

  • Asid Palmitoleik: 5%;
  • Asid oleik: 47%.

Asid Lemak Tepu:

  • Asid sawit: 23%;
  • Asid stearik: 4%;
  • Asid myristik: 1%.

Nilai pemakanan

Sebiji telur terdiri daripada putih telur dan kuning telur. Kuning mengandungi protein serta lemak dan kolesterol.

Putih telur adalah 90% air dan 10% protein. Nisbah jisim cengkerang, protein, kuning telur adalah kira-kira 3: 14: 8.

Kandungan vitamin

100 g telur ayam mengandungi vitamin berikut:

Makronutrien telur ayam

Unsur surih

Asid amino

Struktur telur ayam

Pertimbangkan produk makanan ini, dan juga ketahui berapa berat purata.

Tetapi pertama, mari kita berkenalan dengan gambarajah struktur:

Cengkerang atau tempurung dengan cangkang luar

Bahagian pelindung luar konsistensi telur yang padat terdapat dalam pelbagai warna: putih, krim merah jambu atau bahkan coklat. Di samping itu, terdapat keturunan ayam yang bertelur dengan kulit kehijauan atau kebiruan..

Walaupun ketumpatan, seluruh permukaan meresap dengan liang terkecil, kerana pertukaran udara berlaku di dalam cangkang.

Ruang udara

Diletakkan di bahagian tumpul antara cengkerang luar dan dalam cengkerang. Dalam telur segar, ia memenuhi jumlah minimum, tetapi secara beransur-ansur, apabila disimpan atau terdedah kepada suhu tinggi, ia mulai tumbuh.

Semasa pengeraman, berkat bahagian ini, pernafasan anak ayam yang belum menetas terjadi.

Protein

Cecair telus dari struktur heterogen menempati 2/3 daripada jumlah keseluruhan. Konsistensi yang lebih padat terletak berhampiran kuning telur, kurang padat - mengambil jumlah yang tinggal.

Kuning cakera kuman

Kuning dengan embrio mengambil ruang yang selebihnya, iaitu 1/3 bahagian. Pada telur yang ditetas di peternakan unggas, embrio hampir tidak dapat dilihat, tetapi pada telur desa, diameternya dapat mencapai 4 mm.

Kuning boleh diwarnai dalam semua warna kuning dan oren. Komposisi kimia tidak berubah dari ini.

Penting! Kuning adalah nilai terbaik, kerana mengandungi bekalan semua nutrien yang diperlukan untuk perkembangan embrio.

Kabel

Kabel atau chalases menyerupai tali pusat yang menuju ke dasar telur, di mana ruang udara berada. Chalazes membantu kuning telur tetap berpusat.

Purata berat

Rata-rata, berat 1 telur ialah 40–65 g.

Jisim telur dibahagikan mengikut GOST, bergantung pada kategorinya, ia adalah:

  • Ke-3 - 35-44.9 g;
  • Ke-2 - 45-54.9 g;
  • 1st - 55-64.9 g;
  • dipilih - 65-74.9 g;
  • tertinggi - dari 75 g.

Penyimpangan ciri dan kecacatan telur

Kadang-kadang terdapat beberapa penyimpangan dalam struktur produk ini, kita akan mempertimbangkannya dengan lebih terperinci.

Dua kuning telur

Kecacatan ini adalah adanya dua kuning telur dalam satu telur, masing-masing dikelilingi oleh lapisan putih padat yang terpisah.

Anomali seperti itu berlaku pada ayam muda, di mana proses bertelur belum stabil. Sejak pada orang dewasa yang lebih tua, telur baru dilahirkan hanya pada saat meletakkan produk siap.

Kecacatan seperti itu membawa kepada ukuran yang lebih besar, sementara ia dibezakan oleh bentuk yang memanjang dan sedikit menyempit. Baca lebih lanjut mengenai mengapa ayam bertelur dua kuning telur.

Darah

Penyimpangan ini adalah kecacatan yang paling biasa. Tempat seperti itu biasanya terletak di permukaan kuning telur, dan terdapat juga bintik-bintik merah gelap pada protein..

Lebih-lebih lagi, bentuk dan bilangannya mungkin berbeza..

Selalunya, penyimpangan seperti itu berlaku semasa pemisahan dari ovari, tetapi ada kes-kes apabila terdapat pelanggaran pada saluran ovum, yang menyebabkan pecahnya kapilari kecil dan sebagai akibat dari pembentukan gumpalan darah.

Di samping itu, situasi berikut boleh menjadi sebab kemunculan masalah tersebut:

  • tekanan yang kerap;
  • pemakanan yang buruk;
  • penurunan imuniti;
  • jangkitan dan bakteria;
  • perubahan berkaitan dengan usia; mematuk telur;
  • kualiti keturunan.

Walaupun cacat itu tidak mempengaruhi rasa dengan cara apa pun, kerana rasa jijik, produk tersebut ditarik dari penjualan..

Menandakan

Menurut piawaian Rusia semasa, penandaan mesti dilakukan pada setiap telur yang dihasilkan di ladang unggas.

Karakter pertama dalam label bermaksud jangka hayat yang dibenarkan:

  • Huruf "D" menunjukkan telur pemakanan, telur itu dijual dalam masa 7 hari.
  • Huruf "C" menunjukkan telur meja, yang dijual dalam 25 hari.

Karakter kedua dalam penandaan bermaksud kategori telur, bergantung pada beratnya:

  • Kategori ketiga (3) - dari 35 hingga 44.9 g.
  • Kategori kedua (2) - dari 45 hingga 54.9 g.
  • Kategori pertama (1) - dari 55 hingga 64.9 g.
  • O yang terpilih) - dari 65 hingga 74.9 g.
  • Kategori tertinggi (B) - 75 g dan lebih.

Oleh itu, penandaan "CB" ditunjukkan pada telur meja dari kategori tertinggi, dan "D1" - pada telur makanan dari kategori pertama.

Terlepas dari kategori telur ayam, pengeluar dapat memberikan sejumlah sifat menarik. Sebagai contoh, terdapat produk di pasaran dengan kuning telur dan dua kuning terang, diperkaya dengan selenium atau yodium..