FitAudit

FitAudit adalah pembantu pemakanan harian anda.

Maklumat yang benar mengenai makanan akan membantu anda menurunkan berat badan, menambah jisim otot, meningkatkan kesihatan, menjadi orang yang aktif dan ceria..

Anda akan dapati sendiri banyak produk baru, anda akan mengetahui faedah sebenar mereka, anda akan membuang dari diet anda produk-produk yang sebelum ini anda tidak tahu tentang bahaya sebelumnya.

Semua data berdasarkan penyelidikan saintifik yang boleh dipercayai, dapat digunakan oleh amatur dan pakar pemakanan profesional dan atlet.

Berapa banyak protein, lemak dan karbohidrat yang terdapat dalam kentang?

Berapakah kandungan kalori kentang yang dimasak dengan cara yang berbeza. Berapa banyak protein, lemak dan karbohidrat yang dikandungnya?.

Kentang adalah sayuran popular yang tergolong dalam jenis tanaman ubi abadi (keluarga "nighthade"). Bahagian luar kentang beracun bagi manusia. Hanya ubi yang tumbuh di bawah tanah yang dimakan. Apa ciri-ciri sayur, berapa karbohidrat dalam kentang dan apa manfaat produk untuk tubuh?

Sejarah populariti

Tanah air kentang adalah Amerika Selatan, di mana versi liar tanaman masih tumbuh. Kentang menjadi sebahagian daripada diet 8-9 ribu tahun yang lalu. Pelopor dalam hal ini adalah orang India dari Bolivia, yang bukan sahaja memakan kentang, tetapi juga menyembahnya. Penduduk kuno percaya bahawa tumbuhan ini mempunyai jiwa.

Fakta yang menarik adalah bahawa pada zaman kalendar Inca, waktu untuk memasak kentang adalah semacam ukuran untuk menentukan selang waktu. Jadi, tempoh memasak sayur adalah satu jam. Dari masa inilah orang-orang menolak.

Jawapan untuk persoalan berapa banyak karbohidrat dalam kentang diperoleh baru-baru ini. Tetapi kekurangan pengetahuan seperti itu pada abad ke-16 tidak menghalang sayur-sayuran menjadi sangat popular. Penyebutan rasmi pertama mengenai makan kentang bermula pada tahun 1573. Sejak tempoh itu, kemasyhuran kilang itu tersebar ke seluruh Eropah. Pada tahap awal, semak dijadikan tanaman hiasan, dan kemudian umbi menjadi bagian dari makanan berjuta-juta orang..

Antoine-Auguste Parmentier berjaya membuktikan kebaikan kentang. Ahli astronomi menunjukkan kepada masyarakat bahawa produk tersebut sangat berguna untuk tubuh dan boleh dimakan dengan mudah. Kentang datang ke Rusia pada abad ke-17, semasa pemerintahan Peter Agung. Walaupun terdapat sayur-sayuran, ia hanya dimakan di rumah bangsawan selama lebih dari seratus tahun. Orang biasa cuba mengelakkan produk ini kerana kerap keracunan dengan buah-buahan hijau pada batangnya..

Kandungan kalori produk

Semasa menyusun diet, penting untuk mengetahui berapa banyak kalori dalam kentang. Semuanya bergantung pada kaedah memasak:

  • Kentang rebus mengandungi 82 kcal.
  • Dalam produk goreng, kandungan kalori meningkat kerana penggunaan minyak dan mencapai 190-200 kkal.
  • Kentang goreng lebih memuaskan. Ia mengandungi 266 kcal.

Perlu diperhatikan nilai pemakanan 100 g kentang untuk kaedah memasak lain:

  • pelindapkejutan - 170 kcal;
  • haluskan dengan mentega dan susu - 115 kcal;
  • dalam pakaian seragam - 90 kcal;
  • kerepek - 500 kcal.

Komposisi

Banyak yang berpendapat bahawa kentang adalah karbohidrat yang membentuk sebahagian besar produk. Ini benar, kerana jika kita menganggap komposisi sayur-sayuran sebagai peratusan, maka gambarnya seperti ini:

  • karbohidrat - 86%;
  • lemak - 2%;
  • protein - 12%.

Kelebihan kentang adalah kehadiran asid amino di kompleks penuh, yang terdapat dalam sumber tumbuhan (di sini perlu diserlahkan asid amino penting). Sekiranya anda makan 300 gram sayur-sayuran akar setiap hari, anda dapat menampung keperluan karbohidrat, fosforus dan kalium. Para saintis juga telah membuktikan bahawa 100 gram produk mengandungi 20 mg asid askorbik. Semasa penyimpanan kentang, jumlah vitamin C menurun. Selepas tempoh musim sejuk, tidak lebih daripada 30% asid askorbik kekal di dalam umbi sayur (dari jumlah asal).

Tetapi vitamin C bukan satu-satunya unsur bermanfaat. Komposisi mengandungi mineral seperti:

  • fosforus;
  • potasium;
  • natrium;
  • magnesium;
  • zink;
  • kobalt dan lain-lain.

Di samping itu, ubi mengandungi 0.8-1.0 peratus abu. Pada masa yang sama, mineral dalam kentang diedarkan secara merata. Isipadu terbesar terdapat di kulit kayu, dan terkecil di bahagian tengah.

Apakah kebaikan dan keburukan produk?

Kehadiran lemak, protein dan karbohidrat dalam kentang, serta vitamin dan unsur mikro, menentukan kelebihan produk. Kelebihannya ialah unsur mineral dalam komposisi mudah diserap oleh badan. Pada masa yang sama, mereka diwakili oleh garam alkali, yang membantu mengekalkan tahap alkali..

Ramai orang memperhatikan bahawa pati memainkan peranan karbohidrat dalam kentang. Tetapi, di sebalik kepercayaan popular, ia diserap tanpa masalah dan tidak merengsakan selaput lendir. Itulah sebabnya kentang rebus dibenarkan diminum walaupun dalam tempoh penyakit gastrousus (dengan ulser atau gastritis).

Pati dalam kentang rebus menormalkan tahap kolesterol dalam darah dan hati, dan memberikan kesan anti-sklerotik yang kuat. Juga, produk ini mensaturkan tubuh dengan kalium, yang membantu mengeluarkan lebihan cecair dari badan. Harta yang terakhir sangat berguna untuk pencinta alkohol dan orang yang mempunyai masalah buah pinggang. Sekiranya terdapat alkohol dengan kentang, mungkin untuk mengelakkan pembengkakan pada waktu pagi. Perkara ini mudah dijelaskan. Kentang adalah salah satu pembekal utama kalium, yang secara beransur-ansur menghilangkan kelembapan dari badan, yang membantu orang yang mengalami masalah kardiovaskular dan penyakit buah pinggang. Pengambilan sayur sangat penting bagi mereka yang mengalami kegagalan buah pinggang..

Kentang adalah karbohidrat yang cepat diserap dan memberi tenaga kepada tubuh. Pada masa yang sama, produk ini berguna bukan sahaja direbus, tetapi juga mentah. Khususnya, jus kentang melegakan dan kadang-kadang melegakan gejala laringitis dan faringitis. Berkat kualiti penyembuhan produk, mungkin penyembuhan atau pencegahan:

  • penyakit jantung dan masalah vaskular;
  • sakit kepala;
  • penyakit gastrousus - ulser, penurunan keasidan, gastritis.

Telah diketahui bahawa unsur kentang yang berharga terletak di dekat kulitnya, jadi anda seharusnya tidak terlalu bersemangat ketika memotongnya. Sebaik-baiknya, lap kulit dengan kain lap atau berus. Tetapi pada musim bunga, setelah penyimpanan jangka panjang, ia bernilai sebaliknya, untuk membersihkannya lebih tebal.

Karbohidrat, lemak dan protein

Berapakah bilangan karbohidrat dalam kentang goreng? Berdasarkan 100 gram produk, jumlah karbohidrat adalah 23.4 gram. Bagi protein dan lemak, masing-masing adalah 2.8 g dan 9.5 g. Seperti yang anda lihat, nilai pemakanan produk goreng lebih tinggi.

Berapakah bilangan karbohidrat dalam kentang rebus? Sekiranya produk direbus, nisbah protein, lemak dan karbohidrat masing-masing berada pada tahap 2, 0,4 dan 16,7. Kaedah memasak ini dianggap paling digemari dari sudut diet sihat (kanji paling sedikit adalah selepas memasak).

Lemak kentang baik untuk tubuh, kerana mengandungi asid linoleik, linolenik dan myristik.

Protein adalah elemen yang sama pentingnya. Di atas disebutkan berapa banyak protein dalam kentang (goreng) dan rebus. Pada masa yang sama, komposisi ini mengandungi sepuluh daripada dua puluh asid amino terpenting untuk badan - pembina badan.

Hasil

Menyimpulkan faedah sayur akar yang popular, perlu diperhatikan perkara berikut:

  • Dari segi kandungan protein dan berat kering, kentang berada pada tahap yang sama dengan bijirin.
  • Produk ini kaya dengan kalium dan penting untuk mengatur aktiviti otot.
  • Mengonsumsi produk mengurangkan risiko kudis.
  • Mengetahui berapa banyak protein dalam kentang, serta jumlah karbohidrat dan lemak, anda dapat membentuk diet yang ideal..
  • Semasa membeli produk ini, anda harus memilih umbi tegas yang mempunyai warna yang seragam..
  • Tidak digalakkan mengambil kentang dengan "hijau". Ini bermaksud penyimpanan di bawah sinar matahari dan kehadiran bahan toksik dalam komposisi..

Kentang

Abadi herba keluarga Solanaceae dan ubi-ubinya disebut kentang. Buah kentang beracun, buah beri bulat kecil yang menyerupai buah physalis atau tomato kecil. Umbi kentang bervariasi dalam ukuran dan bentuk, bergantung pada ragamnya, bulat, panjang atau seperti bulan, ukuran telur ayam dan beratnya hingga setengah kilogram (kalorizator). Dari sudut pandang biologi, umbi adalah tunas yang terlalu banyak, yang terdiri daripada sel-sel yang diisi dengan pati dengan kulit yang nipis. Warna kulit kentang hampir putih, berpasir, merah jambu dan merah-ungu, daging ubi berwarna putih, krim atau kuning..

Tanah air kentang adalah Amerika Selatan, di mana tanaman akar berkhasiat digunakan hampir 10 ribu tahun yang lalu. Masih terdapat semak kentang liar di beberapa bahagian Bolivia. Di Eropah, kentang muncul pada pertengahan abad ke-16 bersama penakluk Sepanyol, datang ke Rusia berkat Peter I pada akhir abad ke-17, pada mulanya ia hanya digunakan dalam keluarga bangsawan. Pada masa ini, kentang ditanam sebagai tanaman tahunan, pada tahun kedua mereka hanya tinggal benih sahaja. Kentang mengambil salah satu tempat utama dalam senarai makanan biasa dan sering dimakan.

Kandungan kalori kentang

Kandungan kalori kentang adalah 76 kcal per 100 gram produk.

Komposisi dan sifat berguna kentang

Kentang kebanyakannya terdiri daripada pati, mereka mengandungi set asam amino yang seimbang, vitamin kumpulan B, C, H dan PP, asid folik, serta hampir semua mineral berguna: kalium, kalsium, magnesium, zink, selenium, tembaga dan mangan, besi, klorin dan belerang, yodium, kromium, fluor, molibdenum, boron dan vanadium, timah dan titanium, silikon, kobalt, nikel dan aluminium, fosfor dan natrium. Kentang tinggi kalium. Kentang membantu mengurangkan kadar kolesterol darah dan mencegah pembentukan plak kolesterol di dinding saluran darah. Serat yang terkandung dalam produk tidak agresif dan tidak merengsakan dinding perut, oleh itu kentang rebus dimasukkan ke dalam menu orang yang menderita gastritis dan bisul. Kentang berguna untuk mereka yang mempunyai penyakit yang berkaitan dengan gangguan metabolik, kerana produk dalam tubuh berfungsi seperti alkali, meneutralkan tindakan asid. Oleh itu, hidangan kentang disyorkan untuk orang-orang dengan arthritis dan gout, penyakit buah pinggang..

Kentang yang paling berguna dimasak di kulitnya - direbus di kulitnya atau dibakar; hampir semua vitamin dan mineral dipelihara dalam produk seperti itu. Kentang panas yang dihancurkan adalah batuk batuk yang sangat baik dan juga akan membantu mengatasi eksim dan penyakit kulit yang meradang. Kentang mentah, parut, digunakan pada luka bakar, jamur dan eripelas, ia mempunyai kesan menenangkan dan penyembuhan.

Bahaya kentang

Kentang tinggi kalori dan mengandung banyak kanji, jadi orang yang cenderung kepada kegemukan dan menderita diabetes harus menahan diri dari pengambilan berlebihan. Tidak digalakkan memakan ubi dengan kawasan hijau, kerana di bawah pengaruh cahaya, solanin terbentuk dalam kentang - bahan yang beracun bagi manusia.

Kentang pelangsing

Walaupun kandungan kentang kalori tinggi, ia sering dimasukkan ke dalam menu diet dan hari puasa, menggabungkan dengan betul dengan produk lain. Diet kentang, diet kalium, diet kelaparan - ini dan prinsip pemakanan lain akan membantu menurunkan berat badan atau mengekalkan berat badan yang sihat.

Pemilihan dan penyimpanan kentang

Semasa memilih kentang, anda perlu memperhatikan penampilan ubi, berusaha untuk tidak memperoleh warna hijau, dengan mata dan kentang berbentuk tidak teratur. Kentang semestinya kering, dengan kulit licin, tanpa luka atau plak.

Varieti kentang untuk hidangan yang berbeza

Agar kentang rebus berubah menjadi rapuh dan beraroma, dan kentang tumbuk lembut dan lapang, anda perlu memilih jenis kentang tertentu dengan kandungan zat berkanji yang tinggi. Bronnitsky, Sineglazka, Bulletin, Golubizna, Sotka, Orbita, Lorkh, Temp adalah beberapa contoh kentang yang paling sesuai digunakan untuk memasak dan memanggang di dalam ketuhar. Varieti dengan kandungan pati rendah adalah pilihan yang sangat baik untuk membuat sup dan salad, ini adalah jenis seperti: Leader, Kievsky, Effect, Nevsky, Svitanok, Kalinka, Red Scarlet. Agar kepingan kentang dapat mengekalkan bentuknya semasa menggoreng, anda perlu memilih varietas dengan kandungan bahan kering yang tinggi, yaitu, Kolobok, Impala, Feloks, Bryanskiy lebih awal. Biasanya, varietas dengan kulit merah-ungu dan inti kuning dipilih untuk menggoreng; sebelum memasak, kentang yang dihiris mesti dibilas dengan air sejuk untuk membersihkan lebihan kanji dan kemudian kering, maka irisan tidak akan melekat.

Pemilik bilik bawah tanah yang senang menyimpan kentang di dalam kotak dengan pasir, jadi produk tersebut tidak bercambah dan tidak membeku walaupun terdapat beku yang teruk. Penduduk pangsapuri biasa, jika terdapat bekalan kentang yang banyak, anda perlu menyimpannya di tempat yang sejuk (contohnya, di balkoni berkaca), memastikan bahawa tidak ada kelembapan masuk.

Kentang dalam masakan

Sedikit sayur boleh dibandingkan dengan kentang dalam jumlah resipi yang digunakan di seluruh dunia, kentang direbus, digoreng, dibakar, dibakar, direbus, ditambahkan ke sup, rebus dan salad, ini adalah asas untuk kaserol, mengisi pai dan ladu, potongan daging dibuat dari itu, lempeng, ladu dan ladu. Hidangan dari kentang, serta kombinasi dan perkara baru yang tidak biasa, cari bahagian Resipi kami.

Untuk maklumat lanjut mengenai kentang, faedah dan bahaya, lihat video rancangan TV "Mengenai perkara yang paling penting".

Kentang

Produk yang sangat serba boleh, dan ini ditunjukkan bukan hanya dalam masakan. Antara hasil pemprosesan kentang adalah etil alkohol, agen antimikroba dan papan papan gentian, yang berkat pati kentang diklasifikasikan sebagai bahan mesra alam..

Dalam bidang kedokteran, zat dari ubi kentang digunakan untuk mengembangkan ubat-ubatan yang memperlambat permulaan penyakit Alzheimer, menghancurkan sel-sel barah di saluran gastrointestinal, dan mengurangi keradangan. Sifat bermanfaat kentang, yang sebelumnya hanya diminta dalam perubatan tradisional, mempunyai kepentingan saintifik khas..

Sifat kentang yang berguna

Kandungan komposisi dan kalori [20]

Bahan asas (mg / 100 g):Kentang mentahRebus tanpa kulitBakar dalam kulitKentang goreng
Air79.2577.4674.4538.55
Protein2.051.712.633.43
Lemak0.090.100.1314.73
Karbohidrat17.4920.0121.4441.44
Gula0.820.891.080.30
Serat makanan2.122,33.8
Kalori (Kcal)778696312
Mineral
Potasium425328550579
Fosforus574071125
Magnesium2320tiga puluh35
Kalsium1281818
Natrium6241empat belas210
Besi0.810.311.070.81
Zink0.300.270.350.50
Vitamin
Vitamin C19.77.48.34.7
Vitamin B915sembilan26tiga puluh
Vitamin PP1.0611,3121,3483.004
Vitamin B60.2980.2690.3540.372
Vitamin B10.0810.0980.0670.170
Vitamin B20.0320.0190.0480.039
Vitamin E0.010.010.071.67

Seperti yang anda lihat dari jadual di atas, kentang yang paling berguna dibakar di kulitnya, yang juga sering disebut kentang "jaket". Penggunaan ubi rebus juga bermanfaat, tetapi kentang goreng tidak boleh disalahgunakan, kerana rawatan panas seperti ini secara dramatik meningkatkan kandungan lemak dan bahan berbahaya yang tidak dilakukan oleh enzim pencernaan..

Penyembuhan sifat

Kesan bermanfaat kentang pada pelbagai proses dalam tubuh manusia dijelaskan dengan adanya sebilangan besar unsur berguna dalam komposisinya. Pertama, kentang adalah sumber asid askorbik atau vitamin C. yang kaya. Walaupun dalam kuantiti yang lebih kecil, kentang juga mengandungi vitamin kumpulan B. Kedua, kerana kandungan kanji yang tinggi, kentang membekalkan sejumlah besar karbohidrat kepada tubuh dan memberi seseorang tenaga dan kecergasan. Ketiga, protein kentang membekalkan tubuh manusia dengan 14 daripada 20 asid amino penting..

Di samping itu, dalam bentuk apa pun dan dengan rawatan haba, kentang sangat kaya dengan kalium. Mineral ini menyumbang kepada memerangi hipertensi dengan mempromosikan vasodilatasi. Kalium juga diuretik dan sangat penting bagi penghidap gout, asidosis, sistitis dan prostatitis. Dengan mempromosikan penghapusan lebihan cairan dari badan, kalium sekali gus membantunya mengekalkan metabolisme normal [7].

Zat besi, fosforus, kalsium, magnesium dan zink dalam kentang membantu pertumbuhan dan kekuatan tulang. Pada masa yang sama, adalah penting bahawa tubuh mengekalkan keseimbangan fosforus dan kalsium, kerana kelebihan fosforus dan kekurangan kalsium dapat menyebabkan peningkatan kerapuhan tulang dan, sebagai akibatnya, kepada osteoporosis [8].

Vitamin C, yang sangat kaya dengan kentang, adalah antioksidan kuat yang berperanan dalam meneutralkan radikal bebas dalam tubuh manusia dan dengan itu membantu mencegah pemusnahan sel dan tisu penghubung. Ia mendorong pengeluaran kolagen dan membantu penyerapan zat besi [9]. Bersama dengan vitamin B, serta magnesium, kalium, fosforus dan zink, vitamin C mempunyai kesan positif pada keadaan kulit dan melegakan kesakitan akibat luka bakar kecil [10].

Vitamin B6, menggabungkan dengan pelbagai enzim, memainkan peranan penting dalam pemprosesan protein dan karbohidrat, dan juga mengambil bahagian dalam proses metabolisme lemak. Di samping itu, B6 mendorong sintesis hemoglobin dan, secara amnya, meningkatkan pembentukan darah [9]. Vitamin B9 (asid folik), sangat penting untuk sintesis DNA dan pertumbuhan semula sel darah merah. Kehadirannya di dalam badan sangat penting bagi wanita semasa kehamilan, kerana B9 terlibat dalam mengatur pembentukan struktur sistem saraf janin [8].

Kehadiran serat makanan kasar dalam kentang, terutama serat, mempunyai kesan positif pada kadar kolesterol dan membantu mencegah arteri tersumbat. Juga, serat membantu menormalkan najis dengan sembelit. Benar, harus diingat bahawa sebahagian besar serat makanan, bagaimanapun, seperti unsur-unsur lain yang berguna, terdapat dalam kulit kentang atau langsung di bawahnya.

Dalam perubatan tradisional

Dalam perubatan tradisional, ubi kentang sendiri tidak digunakan secara langsung, tetapi produk yang diperoleh dalam proses pemprosesannya, serta daun, bunga dan buah-buahan dari semak kentang, digunakan. Sebagai contoh, pati kentang biasanya terdapat dalam serbuk dan salap, yang diresepkan untuk pelbagai penyakit kulit. Ia juga digunakan sebagai pengikat dalam pembuatan tablet. Di samping itu, etil alkohol berkualiti tinggi diperoleh daripada pati kentang..

Seluruh bahagian atas (batang, daun, bunga, buah-buahan) dari semak kentang mengandungi solanin glycoalkaloid, toksik bagi manusia dan haiwan. Walau bagaimanapun, kajian saintifik menunjukkan bahawa solanin boleh bermanfaat dalam dos kecil dan apabila digabungkan dengan bahan lain. Sebagai contoh, ia digunakan sebagai bahan mentah untuk sintesis hormon dalam industri farmaseutikal..

Dalam perubatan rakyat

Tidak seperti ubat tradisional, dalam resipi rakyat, rentang penggunaan kentang jauh lebih luas. Dengan bantuan kentang, mereka merawat selesema, bisul, penyakit kardiovaskular, menyingkirkan reaksi alergi, dan ada juga yang mengatakan keberkesanan kentang dalam memerangi barah. Walau bagaimanapun, sebelum memulakan rawatan dengan kentang, perlu berjumpa doktor, kerana penggunaan kentang yang tidak betul atau tepat waktu hanya dapat memperburuk keadaan..

Jus kentang dipercayai berkesan untuk melawan ulser perut dan gastritis. Ia juga menormalkan proses pencernaan dan melegakan pedih ulu hati. Kesan positifnya terutama disebabkan oleh adanya pati di umbi - agen pembungkus yang baik. Selain itu, jus ini ditunjukkan untuk penderita diabetes (diabetes ringan hingga sederhana), kerana menormalkan metabolisme karbohidrat. Jus kentang juga membantu membersihkan badan dari unsur toksik dan toksin. Untuk tujuan ini, ia sering dicampur dengan jus saderi atau wortel..

Sebelum memulakan terapi jus, disarankan untuk mengecualikan daging, ikan, rempah dan rempah dari diet selama beberapa hari, menggantinya dengan produk yang berasal dari tumbuhan. Ini akan membantu menyiapkan badan anda untuk jus kentang mentah..

Biasanya, sekiranya berlaku gangguan pada saluran pencernaan, disarankan untuk minum satu gelas jus setelah bangun dengan perut kosong, kemudian tidur selama setengah jam lagi, dan selepas setengah jam lagi, anda boleh bersarapan. Kursus rawatan jus selama sepuluh hari harus diikuti dengan rehat sepuluh hari. Kemudian kursus boleh diulang lagi. Untuk masalah jantung, disarankan minum 100 ml jus tiga kali sehari sebelum makan. Kursus ini berlangsung selama tiga minggu, selepas itu diperlukan rehat satu minggu.

Untuk menyediakan jus kentang, anda perlu memilih ubi yang sihat yang belum tumbuh. Penting agar kulit tidak mempunyai warna kehijauan, yang menunjukkan adanya bahan toksik di dalam umbi. Ia juga tidak digalakkan memerah jus, mulai bulan Februari dan hingga panen baru kentang, kerana solanin berkumpul di dalamnya, dan jumlah unsur berguna berkurang..

Kentang yang dipilih perlu dibasuh, disapu dan disahkan melalui juicer. Cara alternatif adalah dengan memarut kentang atau melalui penggiling daging, dan kemudian saring menggunakan kain lap. Sebaiknya segera minum jus yang disediakan, kerana semasa penyimpanan ia menjadi gelap, menjadi kemerahan, dan aktiviti vitaminnya berkurang dengan ketara.

Kompres kentang digunakan untuk pelbagai tujuan. Pertama, mereka dipercayai dapat menghilangkan batuk. Kesannya dicapai dengan mengurangkan edema saluran udara dan meningkatkan ekspektasi lendir dengan memanaskan dada. Untuk menyediakan kompres, anda perlu mencuci dan merebus 3-5 umbi di dalam kulit. Kemudian uli kentang, masukkan ke dalam kain tipis dan sapukan ke punggung dan dada pesakit, membalutnya dengan tuala selama 45-60 minit. Prosedur ini tidak boleh dilakukan pada kanak-kanak di bawah umur 4-5 tahun. Juga, kompres dikontraindikasikan jika pesakit demam..

Kedua, kompres kentang disyorkan untuk sakit sendi. 200-300 g kentang mentah mesti diparut dan dicampurkan dengan jumlah akar lobak parut yang sama. Jisim yang dihasilkan harus disapu pada kaki, ditutup dengan filem selofan dan dihangatkan dengan kain wol. Biasanya kompres seperti itu dilakukan pada waktu malam..

Ketiga, kompres kentang boleh berguna jika anda mendapat lingkaran hitam dan beg di bawah mata anda kerana keletihan dan kurang tidur. Untuk menyediakan kompres, anda perlu mencuci dan memarut satu kentang pada parut halus. Kemudian bahagikan jisim yang dihasilkan menjadi separuh, bungkus kedua-dua bahagian dalam kain kasa dan sapukan ke mata selama 10 minit.

Sekiranya penyakit pernafasan akut, yang disertai dengan batuk, disarankan untuk melakukan penyedutan di atas kentang. Kentang dimasak tanpa garam dalam sedikit air. Letakkan tuala di atas kepala anda dan hirup wap selama 5-10 minit.

Kaldu kentang mengandungi banyak vitamin dan mineral yang kaya dengan ubi. Penyembuh tradisional mendakwa bahawa ia dapat membantu melegakan pembengkakan dan meningkatkan fungsi jantung. Adalah disyorkan untuk memasak kentang di kulitnya dan tanpa garam. Anda perlu minum kaldu suam tiga kali seminggu. Juga dipercayai bahawa mandi kaldu kentang bermanfaat untuk kulit tangan, kerana menjadikannya lembut dan mendorong penyembuhan luka kecil..

Dalam perubatan rakyat, selain ubi itu sendiri, bunga kentang juga digunakan, dari mana tincture disiapkan. Mereka dianggap berkesan terhadap kulat. Menurut resipi, sejumlah kecil bunga (kira-kira 1 sudu besar) dituangkan dengan 250 ml air mendidih dan bersikeras selama 3-4 jam dalam termos. Warna seperti itu disimpan di dalam peti sejuk tidak lebih dari dua hari. Untuk simpanan lebih lama (dalam masa dua minggu), tincture yang dihasilkan mesti dicampurkan dengan 30 ml alkohol atau vodka.

Beberapa penyembuh tradisional menggunakan tincture bunga untuk merawat tumor barah. Menurut resipi, 1 sudu bunga mesti dituangkan dengan dua gelas air mendidih, dan kemudian disuntik selama kira-kira 30 minit. Selepas itu, biarkan selama 3 jam lebih dalam bekas tertutup rapat di dalam ketuhar. Cecair yang dihasilkan mesti diminum tiga kali sehari, 100 ml. Kursus rawatan adalah 3 minggu. Walau bagaimanapun, rawatan ini mesti dilaksanakan dengan sangat berhati-hati, kerana kepekatan alkaloid pada bunga tanaman jauh lebih tinggi daripada pada ubi..

Dalam perubatan oriental

Dalam risalah oriental klasik mengenai perubatan, tidak ada sebutan mengenai kentang, kerana pada masa penulisannya, mereka tidak mengetahui tentang kentang di bahagian tersebut. Namun, misalnya, dalam perubatan Tibet moden, dipercayai bahawa sayur ini memberi manfaat kepada sistem saraf (sistem Rlung dari segi perubatan Tibet), yang mengatur semua proses dalam tubuh..

Penurunan sistem Rlung secara beransur-ansur menyebabkan penuaan badan, dan pengambilan kentang membantu mengekalkan dan menguatkan sistem ini, melambatkan penuaan. Juga, kentang mempunyai sifat antidepresan dan membantu tubuh pulih dari tekanan. Di samping itu, ia dianggap sebagai langkah pencegahan insomnia. Lebih-lebih lagi, kentang mempunyai kesan positif terhadap kerja sistem kardiovaskular dan pencernaan..

Selalunya, kentang dikecualikan daripada jumlah sayur-sayuran yang sihat, kerana ubat oriental mengklasifikasikannya sebagai makanan "menyejukkan", iaitu makanan yang memperlambat metabolisme. Sebenarnya, mudah untuk mengimbangi dengan menambahkan garam "pemanasan", lada hitam dan merah, bawang putih, dill atau ghee ke kentang..

Dalam perubatan Tibet, diyakini bahawa "penyakit memasuki dan meninggalkan tubuh melalui kulit." "Keluar" penyakit ini biasanya disertai oleh keradangan kulit, yang dapat ditangani dengan potongan kentang yang dihiris tipis. Sebaiknya gunakan kentang mentah sekiranya berlaku luka bakar tahap pertama dan kedua..

Dalam penyelidikan saintifik

Kentang telah lama dan tidak berhenti menjadi objek penyelidikan saintifik dalam pelbagai arah. Minat ini dijelaskan oleh fakta bahawa kentang adalah produk yang dapat memberi berjuta-juta orang makanan dan sekumpulan elemen berguna yang kompleks dengan harga minimum. Para penyelidik sedang mengkaji kaedah untuk memperbaiki kaedah penanaman, penanaman, penuaian dan penyimpanan kentang, mengembangkan kaedah pembiakan kentang untuk cara penanamannya tertentu, memilih teknologi yang mesra alam untuk perlindungan terhadap organisma dan patogen berbahaya.

Di samping itu, kentang dikaji secara aktif dalam bidang perubatan. Eksperimen yang dilakukan pada babi telah menunjukkan bahawa kentang sejuk yang dirawat dan dimakan panas dan dimakan mempunyai kesan yang baik pada usus dan menguatkan sistem ketahanan badan [11]. Juga, saintis Amerika telah mengembangkan pelbagai kentang "emas", yang mengandungi lebih banyak vitamin dan mineral. Oleh itu, ia memberikan hampir 42% dari nilai harian vitamin A dan 34% vitamin E untuk seorang anak [12]. Varieti ini dirancang untuk dibawa ke negara-negara membangun di mana orang menderita kekurangan makanan yang sihat dan sihat..

Para penyelidik juga menyimpulkan bahawa virus yang paling sering menjangkiti semak kentang sangat mirip dengan salah satu protein yang menyebabkan penyakit Alzheimer. Sekarang mereka menggunakan kesamaan ini untuk membuat antibodi yang akan membantu sekurang-kurangnya memperlambat permulaan penyakit [13]. Orang Amerika juga percaya bahawa kentang ungu membantu membunuh sel stem barah di usus besar. Eksperimen pada tikus telah menunjukkan bahawa daging kentang ungu panggang mengurangkan keradangan dan menekan pertumbuhan tumor [14].

Etil alkohol diperoleh dari sisa yang dihasilkan semasa pemprosesan kentang, tetapi saintis Rusia bercakap tentang kemungkinan memperoleh agen antimikroba berkualiti tinggi yang lain [15]. Akhirnya, di Britain, pati kentang telah digunakan untuk penghasilan papan gentian berkepadatan sederhana yang terbiodegradasi (MDF), yang dicirikan oleh tahap keramahan alam sekitar yang tinggi [16].

Dalam dietetik

Walaupun kentang menduduki tempat utama di antara sayur-sayuran berkalori tinggi, mereka secara tidak adil dianggap sebagai produk pantang larang bagi orang yang memerhatikan gambar mereka. Para saintis dari Pusat Pemakanan Nasional AS melakukan kajian dan mendapati bahawa kerana jumlah kalium yang besar dalam komposisinya, kentang membantu mengeluarkan lebihan cecair dari badan dan dengan demikian boleh menyebabkan kehilangan pound tambahan.

Masalah berat badan berlebihan timbul hanya jika kentang goreng dimakan atau dibumbui dengan sos berlemak. Dalam bentuk rebus, rebus atau panggang, kentang bahkan dapat menjadi dasar diet puasa, jika bukan ikan dan daging, ia digunakan bersama sayur-sayuran dan rempah-rempah lain..

Oleh kerana kentang mempunyai rasa yang baik dan nilai pemakanan yang tinggi, kaya dengan vitamin dan mineral, mudah dicerna, ia banyak digunakan untuk makanan bayi dan makanan. Kentang biasanya disyorkan untuk pesakit dengan kegagalan buah pinggang kronik, penyakit kardiovaskular, hipertensi arteri, aterosklerosis, penyakit gastrousus. Walau bagaimanapun, kentang tidak digalakkan untuk orang yang menderita diabetes mellitus dan obesiti yang teruk [17].

Dalam memasak

Kentang adalah sayur serbaguna yang digunakan dalam resipi di seluruh dunia. Kentang adalah ramuan penting dalam sup dan lauk yang enak. Selain itu, dimasukkan ke dalam salad, pai, hidangan daging, dan pancake kentang dibuat berdasarkannya. Memasak kentang memang senang. Baik dengan sendirinya dan sebagai sebahagian daripada pelbagai hidangan, ia paling kerap direbus, direbus atau dibakar di dalam ketuhar.

Agar hidangan menjadi enak mungkin, anda harus memilih kentang yang betul. Mengikut ketumpatan pulpa, lazimnya dibahagikan kepada 4 jenis: A, B, C dan D. Kentang Jenis A mengandungi pati minimum dan tidak mendidih dengan baik. Ia paling kerap digunakan untuk salad. Kentang Jenis B bagus untuk membuat kerepek dan kentang jenis C baik untuk menggoreng. Jenis D adalah jenis yang paling lazat dan terbaik untuk kaserol dan puri.

Walau bagaimanapun, pelabelan biasanya hanya terdapat pada kentang yang diimport. Sekiranya tidak ada, anda boleh menavigasi mengikut warna. Varieti kentang merah ("red-tamb", "roseval", "sheri") dicirikan oleh kandungan antioksidan yang tinggi dan tidak hancur semasa memasak. Biasanya kentang ini baik pada musim sejuk. Varieti putih ("Erow", "Tiras", "Tsiganka") mengandung banyak vitamin C dan, sebagai peraturan, kentang seperti itu mendidih dengan baik. Varieti kuning ("symphony", "rosalinda", "adretta") kaya dengan karotena dan mengekalkan bentuknya semasa memasak.

Gabungan dengan produk lain

Menurut penganut diet yang sihat, kombinasi kentang tradisional dengan daging, ikan atau telur tidak dapat diterima. Adalah dipercayai bahawa makanan berkanji tidak bercampur dengan protein haiwan. Jadi, untuk pencernaan kentang, tubuh mengeluarkan enzim alkali, yang dilarutkan oleh asid hidroklorik yang dihasilkan oleh perut untuk memproses daging. Oleh itu, makanan yang tidak dicerna sepenuhnya memasuki usus, di mana proses penapaian boleh dimulakan dengan pembebasan toksin secara aktif..

Gabungan kentang dengan minyak sayuran, krim masam, keju, sayur-sayuran hijau, dan kekacang dianggap sihat dan bermanfaat..

Minuman

Minuman kentang mempunyai rasa tertentu, tetapi dianggap sangat bermanfaat untuk tubuh. Jus dari kentang mentah dan kaldu kentang disyorkan untuk diminum sebagai ubat untuk pelbagai penyakit. Selalunya bit, saderi atau wortel ditambahkan ke jus kentang. Di samping itu, minuman tradisional disediakan dari ubi - kvass hidup semula jadi. Dengan penambahan kentang oatmeal, anda juga boleh membuat jeli, yang dianggap sebagai agen penyahtoksin yang menenangkan..

Sifat berbahaya kentang dan kontraindikasi

Walaupun kegunaan dan kepentingan kentang yang luar biasa dalam diet, anda boleh menggunakannya hanya dengan beberapa tempahan:

  • hanya ubi kentang yang harus dimakan, kerana bahagian atas semak (batang, daun, bunga dan buah) mengandungi solanin alkaloid, yang boleh menyebabkan keracunan badan;
  • kentang hijau dan bercambah juga tidak boleh dimakan kerana ketoksikannya;
  • jus dari kentang mentah boleh dimasak hingga maksimum bulan Februari, kerana selepas itu, solanin mula berkumpul di ubi sendiri dan di kulitnya;
  • semasa memasak kentang pada suhu 120 darjah dan ke atas, asparagine asid amino yang terkandung dalam komposisinya diubah menjadi karsinogen akrilamida, oleh itu, kaedah rawatan haba lain lebih disukai, kecuali menggoreng;
  • kentang tidak digalakkan untuk orang gemuk;
  • kentang harus digunakan dengan berhati-hati pada pesakit diabetes mellitus yang teruk.

Kami telah mengumpulkan poin yang paling penting mengenai faedah dan kemungkinan bahaya kentang dalam ilustrasi ini dan kami akan sangat berterima kasih jika anda berkongsi gambar di rangkaian sosial, dengan pautan ke halaman kami:

Fakta menarik

Setelah memasuki Eropah, kentang langsung tidak menjadi popular di kalangan petani. Sudah lama mereka curiga dengan tanaman ini, kerana mereka menganggapnya beracun. Menurut legenda, untuk meyakinkan rakyatnya, raja Prusia, Frederick the Great, memerintahkan penanaman kentang di dekat istananya dan mendirikan penjaga harian di sebelahnya. Memikirkan bahawa para askar menjaga sesuatu yang berharga, para petani berjalan ke istana pada waktu malam dan merompak ladang. Aksi "publisiti" ini menyumbang kepada penyebaran kentang di kalangan penduduk tempatan.

Di Perancis, kentang memainkan peranan sebagai tanaman hiasan untuk masa yang lama dan tumbuh secara eksklusif di kebun botani. Wanita masyarakat tinggi menenun bunga kentang ke rambut mereka, dan lelaki memakainya di boutonnieres. Percubaan oleh kerabat diraja untuk memasukkan tanaman ke dalam kehidupan pertanian ternyata gagal. Hanya pada abad ke-18, ahli agronomi dan ahli farmasi Antoine Parmentier berjaya secara beransur-ansur mengatasi tentangan rakyat. Dia terlibat dalam mempopularkan kentang, mengatur pesta makan malam di mana dia memperlakukan tetamu dengan hidangan kentang. Oleh itu, dialah yang berjaya meletakkan dasar penanaman kentang sebagai tanaman sayuran..

Di Rusia, masyarakat juga menyambut munculnya budaya baru dengan rasa takut dan tidak percaya. Kentang itu disebut "epal syaitan" dan "buah pelacur," dan para pendakwah Orang-orang Lama percaya melarang menanam tanaman ini. Namun, pihak berkuasa mengambil tindakan keras dan memaksa para petani menanam sayur "mencurigakan". Akibatnya, pada pertengahan abad ke-19, pemberontakan rakyat, yang disebut "rusuhan kentang", melanda seluruh negeri..

Menariknya, hanya 50 tahun selepas "rusuhan kentang" Rusia, di era kegelapan emas, di Alaska, pelombong emas menilai kentang bernilai beratnya dalam emas. Semuanya kerana ubi kentang mempunyai nilai pemakanan yang tinggi dan kaya dengan vitamin C, yang membantu penggali emas untuk melawan penyakit kudis dan penyakit lain..

Mereka tahu banyak tentang kentang di Ireland, di mana tanaman akar ini menjadi makanan pokok petani pada abad ke-18. Lebih-lebih lagi, penduduk negara ini sangat bergantung pada sayur murah ini sehingga kegagalan tanaman yang disebabkan oleh penyakit yang diimport dari Amerika menyebabkan bencana yang nyata. Ireland dicengkam oleh Kelaparan Kentang Besar, yang mengorbankan satu juta orang. Kira-kira satu juta lagi orang meninggalkan negara ini, kerana kekurangan makanan [18].

Inilah sebabnya mengapa pepatah "kentang dan perkahwinan adalah dua perkara yang terlalu serius untuk bercanda" muncul di Ireland [19]. Mereka juga menyukai kentang di Jerman, di mana terdapat analog pepatah Rusia “orang bodoh bernasib baik”. Orang Jerman biasanya mengatakan "petani paling bodoh mempunyai kentang terbesar". Dan dalam bahasa Rusia ada pepatah "meja tanpa kentang adalah seperti pesta tanpa akordeon".

Mereka menyanyikan dan mengabadikan kentang bukan hanya dalam seni rakyat. Sebagai contoh, banyak pelukis yang digambarkan dalam lukisan mereka mekar ladang kentang, proses menanam dan menuai kentang, dan bahkan proses memakannya. Bahkan Vincent Van Gogh tidak mengabaikan topik ini, yang mempunyai keseluruhan rangkaian lukisan: "Pemakan Kentang", "Wanita Menggali Kentang" dan "Bakul Kentang".

Di samping itu, mereka menulis puisi dan lagu mengenai kentang. Contohnya, dalam filem "Sarapan di Rumput" terdengar lagu "Potato" (muzik oleh V. Shainsky, lirik oleh M. Lvovsky), dan Vladimir Vysotsky menyanyikan lagu sendiri "Comrades Scientists". Pada gilirannya, penyair Ivan Demyanov menulis puisi kanak-kanak mengenai kentang:

Bahawa telapak tangan saya berwarna hitam,
Tidak ada yang memarahi saya.
Kentang dengan nenek saya
Kami menanam di tepi pagar!
Segera di sini di lereng lembut,
Di mana bangsal memanaskan bahagian,
Banyak busur hijau
May akan bertali arus.
Selepas kuning, putih, biru
Lampu akan menyala -
Mereka akan sangat cantik,
Tempat tidur kami di tepi sungai!
Biarkan telapak tangan saya kotor,
Saya sudah biasa bekerja...
Dan tidak ada kentang yang lebih sedap,
Bahawa anda akan menanam diri di jurang!

Banyak muzium dan festival yang dikhaskan untuknya adalah bukti terbaik mengenai kepentingan kentang dalam kehidupan kita. Dan 30 Mei adalah Hari Kentang Sedunia. Juga di seluruh dunia, orang menunjukkan cinta mereka terhadap sayur ini dengan mendirikan monumen kepadanya:

Lebih-lebih lagi, pada tahun 1995, kentang menjadi tanaman sayur pertama yang ditanam tanpa graviti - di kapal angkasa Columbia. Tetapi di tanah, penternak tidak duduk terbiar. Mereka berjaya mengembangkan varieti kentang yang lembut dan sangat lembut yang disebut "La Bonnotte". Walaupun, menurut legenda, kentang ini dibiakkan oleh dewa tertinggi Inca. La Bonnotte ditanam dan dituai sepenuhnya dengan tangan dan tidak lebih dari 100 tan setahun. Dan harga untuk satu kilogram makanan istimewa itu mencecah 500 euro.

Penerangan botani

Secara botani, kentang adalah tanaman ubi dari keluarga Solanaceae. Tetapi dalam kehidupan seharian, kentang sering disebut "roti kedua" kerana, bersama dengan gandum, beras, jagung dan tebu, mereka adalah antara lima tanaman terpenting di dunia [1,2].

Sejarah

Sejarah kentang kembali lebih dari satu milenium, dan saintis percaya bahawa untuk pertama kalinya spesies liar tumbuhan ini mula dimakan pada abad ke-5 SM. orang India kuno yang tinggal di Amerika Selatan. Kapan dan bagaimana kentang meninggalkan tanah airnya tidak diketahui dengan pasti, tetapi dipercayai bahawa kentang itu sampai ke Eropah melalui Semenanjung Iberia dan Kepulauan Britain pada pertengahan abad ke-16 [3].

Di Sepanyol, dan terutama di Ireland, kentang dengan cepat menjadi makanan utama makanan tempatan, namun, di Eropah yang lain, makanan ini tidak begitu popular dan sejak sekian lama dianggap karya syaitan. Walaupun begitu, maklumat mengenai nilai sebenarnya kentang tersebar dari masa ke masa ke Dunia Lama dan, bertentangan dengan ketidakpercayaan awal, mereka mula tumbuh dan memakannya di Jerman, Belanda, Belgia, Perancis dan negara-negara Eropah yang lain..

Yang pertama, pada akhir abad ke-16, menggambarkan kentang dan memberikannya nama saintifik moden Solanum tuberosum (Latin tuberous nighthade), adalah ahli botani Switzerland, Kaspar Baugin [4]. Adapun nama umum untuk kentang, ia berbeza dari satu negara ke negara lain. Jadi, misalnya, nama Rusia "kentang" berasal dari perkataan Jerman "kartoffel", yang pada gilirannya dipinjam dari bahasa Itali. Di Itali, kentang disebut "tartufoli" dengan analogi dengan truffle (it. Tartufo), kerana ubi-ubinya, seperti umbi truffle, terletak di bawah tanah.

Nama Inggeris "kentang" berasal dari perkataan Sepanyol "patata". Orang Sepanyol, pada gilirannya, mengadopsi nama dari orang India, menggabungkan kata-kata mereka "papa" (kentang) dan "batata" (ubi jalar). Di Perancis, kentang masih disebut "pomme de terre" (bahasa Perancis untuk epal bersahaja) [5].

Varieti

Memandangkan fakta bahawa kentang adalah tanaman yang tidak bersahaja, mereka boleh ditanam di tanah dengan pelbagai jenis komposisi mereka, tanpa mengira ciri-ciri keadaan iklim dan turun naik suhu [6]. Itulah sebabnya mengapa lebih dari seratus negara di dunia dengan iklim sederhana, subtropis dan tropis terlibat dalam penanaman budaya ini. Namun, untuk mendapatkan hasil panen berkualiti tinggi, anda perlu mengetahui jenis mana yang sesuai untuk keadaan tanah dan cuaca di kawasan tertentu..

Terdapat sebilangan besar varieti kentang (sekitar 4.000), mulai dari pelbagai spesies liar di Amerika Selatan hingga spesies yang dibiakkan dengan baik oleh penternak. Biasanya pembahagian varieti ke dalam kategori dilakukan bergantung pada tempoh pematangan: 70-80 hari (pematangan awal), 90-120 hari (pematangan pertengahan), 140-150 hari (pematangan lewat) [1].

Sebagai tambahan kepada varietas terkenal seperti Adretta, Riviera, American atau Granada, yang sesuai dengan idea tradisional mengenai penampilan kentang (kulit coklat dan daging kekuningan), terdapat juga jenis yang sangat luar biasa dengan daging berwarna atau warna luaran yang bervariasi. Sebagai contoh, kentang Vitelotte mempunyai warna daging ungu tua, sementara kentang All Blue mempunyai kulit dan daging berwarna biru. Varieti Bikini mempunyai kulit merah-kuning yang tidak biasa, ubi Christina mempunyai kulit merah gelap, dan kentang Shetland berwarna hitam di luar.

Ciri-ciri yang semakin meningkat

Kentang dianggap sebagai tanaman abadi dan sering dijumpai di alam liar di rumah di Amerika Selatan. Walau bagaimanapun, di Eropah ia ditanam sebagai tanaman tahunan. Bergantung pada varietas, semak kentang boleh tumbuh dari ketinggian 30 hingga 150 cm dan mempunyai 4 hingga 8 batang. Warna daunnya berbeza dari hijau muda hingga hijau tua dengan warna coklat [1]. Perbungaan kecil warna putih, merah jambu atau ungu biasanya muncul di hujung batang, bergantung pada ragamnya..

Lebih dekat dengan musim luruh, buah-buahan terbentuk di semak - beri berdaging kecil berwarna hijau-putih. Bahagian atas dan beri mengandungi zat beracun solanine, yang melindungi tanaman dari bakteria dan serangga berbahaya. Umbi yang digunakan untuk makanan terletak di bawah tanah. Di bahagian luar kentang terdapat mata yang disebut (dari 3 hingga 15 tunas per umbi), yang kemudian berkembang menjadi tunas muda. Kentang boleh ditanam di mana-mana ladang terbuka, di rumah hijau dan bahkan di dalam pasu.

Masa penanaman tanaman ini bergantung pada pematangan ubi. Varieti awal biasanya ditanam ketika tanah memanaskan hingga 10 ° C, walaupun beberapa tukang kebun memilih hari lunar untuk menanam kentang. Walau bagaimanapun, bahan penanaman mula disiapkan 30-40 hari sebelum turun. Umbi berukuran telur ayam, yang dipilih pada musim gugur, tersebar di lantai atau diletakkan dalam satu lapisan dalam kotak dan disimpan pada suhu 12-15 ° C, selalu dalam cahaya dan kelembapan tinggi.

Penanaman kentang itu sendiri dapat dilakukan dengan cara yang berbeza, bergantung pada kepadatan tanah. Di iklim panas dan tanah yang longgar, lubang dibuat untuk kentang, sementara di iklim lembap, rabung dipotong untuk kentang di tanah lembap, meningkatkan penanaman di atas permukaan tanah. Kadang kala kaedah pembiakan benih digunakan. Untuk melakukan ini, ambil biji dari kentang masak dan tanam dalam kotak, biarkan di tempat yang terang. Anak benih setinggi 13-15 cm ditransplantasikan pada awal Mei.

Menanam kentang selalu disertai dengan kawalan perosak. Kumbang kentang Colorado dan wireworm adalah bencana sebenar bagi ladang kentang. Larva dan orang dewasa kumbang kentang Colorado memakan daun daun kentang dan ubi sendiri. Adapun cacing kepanasan, bahayanya hanyalah larva serangga ini, yang menggerogoti akar dan umbi, yang menyebabkan layu dan reput tanaman. Untuk menyingkirkan perosak ini, anda harus menggunakan bahan kimia..

Pemilihan dan penyimpanan

Anda tidak boleh mengambil kentang hijau atau sudah tumbuh, ia mengandungi alkaloid yang boleh menyebabkan keracunan. Lubang kecil, alur dalam dan bintik coklat menunjukkan bahawa kentang telah terkena perosak. Kentang berkualiti baik harus tegas dan elastik tanpa kerosakan atau kecacatan luaran. Sekiranya kentang menyerah pada tekanan kuku dan cairan mulai keluar dari itu, kemungkinan besar nitrat digunakan dalam penanaman. Dan apabila anda menusuk kulit kentang yang baik tanpa racun perosak dengan kuku anda, anda akan mendengar bunyi renyah yang berdering.

Sekiranya anda perlu memilih kentang untuk penyimpanan untuk musim sejuk, maka varieti masak sederhana dan lewat sesuai. Perlu juga diperhatikan ukuran tanaman akar. Umbi sederhana hingga kecil mengandungi lebih banyak nutrien. Di samping itu, kematangan kentang bergantung pada ketebalan kulit - semakin tebal, kentang semakin matang dan lebih baik ia disimpan. Umbi yang dikupas dan dikeringkan sebaiknya disimpan pada suhu 2-7 ° C. Juga, kentang perlu disusun dari semasa ke semasa, menyingkirkan tanaman akar busuk untuk mengelakkan penyebaran jangkitan..

  1. Dubrovin Ivan. Semua mengenai kentang biasa. - M.: Eksmo-Press, 1999.-- 96 p..
  2. Majlis Kentang Nasional, sumber
  3. Sejarah kentang, sumber
  4. Hielke De Jong, Joseph B. Sieczka, Walter De Jong. Buku kentang yang lengkap: Apa yang perlu diketahui oleh setiap penanam dan tukang kebun. Akhbar Kayu. Portland, London. 2011.
  5. Wikipedia, sumber
  6. Fatyanov V.I. Kentang. - M.: OlmaMediaGroup. 2010.-- 67 s.
  7. Sifat kentang, sumber
  8. Bagaimana kentang dapat memberi manfaat kepada kesihatan saya, sumber
  9. Pemakanan kentang, sumber
  10. Manfaat kesihatan kentang, sumber
  11. Persatuan Industri Kimia. Salad kentang boleh membantu sistem imun. ScienceDaily, 25 Jun 2017, sumber
  12. Universiti Negeri Ohio. Kentang "Emas" memberikan banyak vitamin A dan E. Perpustakaan Awam Sains, 8 November 2017, sumber
  13. Persatuan Amerika untuk Biokimia dan Biologi Molekul. Kentang mungkin menjadi kunci kepada rawatan Alzheimer, ScienceDaily, 16 Ogos 2008, sumber
  14. Warner Bryan. Kentang berwarna-warni boleh memberi kesan pencegahan barah. Penn State, 26 Ogos 2015, sumber
  15. Kulichenko E.O., Andreeva O.A., Lukashuk S.P., Mazurina M.V. Penyiasatan komposisi kimia dan aktiviti antimikroba periderm ubi kentang // Farmasi dan Farmakologi No. 4 (11). - Pyatigorsk, 2015, sumber
  16. Bahan binaan baru yang boleh dikitar semula, dibuat sebahagian dari kentang, dapat membantu menyelesaikan masalah sampah. Universiti Leicester. 31 Oktober 2013, sumber
  17. Kapitanova E.K. Ode to kentang // Berita Perubatan №10. - Minsk, 2015, sumber
  18. Sejarah kentang, sumber
  19. Solomonik T., Sinelnikov S., Lazerson I. Kotak Eropah. Karya masakan dunia. - SPb.: Rumah Penerbitan "Neva", 2006. - 368s.
  20. Pangkalan Data Nutrien Nasional, sumber

Dilarang menggunakan sebarang bahan tanpa persetujuan bertulis dari kami terlebih dahulu..

Pentadbiran tidak bertanggungjawab atas sebarang percubaan untuk menggunakan resipi, nasihat atau diet, dan juga tidak menjamin bahawa maklumat yang dinyatakan akan membantu atau membahayakan anda secara peribadi. Berhati-hati dan selalu berjumpa doktor yang sesuai!

Nilai pemakanan kentang

Garis panduan semasa menunjukkan bahawa pengambilan karbohidrat harus dijaga sekitar 50% dari jumlah pengambilan tenaga penduduk, dan ini sangat disokong oleh meta-analisis baru-baru ini yang menunjukkan bahawa pengambilan karbohidrat 50-55% adalah optimum. Penggunaan gula percuma dalam cadangan tidak boleh melebihi 5%. Ini selaras dengan Kemasukan Ilmiah WHO mengenai Karbohidrat dalam Nutrisi Manusia (2007), yang mencadangkan sekurang-kurangnya 50% daripada jumlah pengambilan tenaga dari karbohidrat, dengan gula percuma terhad kepada

Dari segi sejarah, kentang telah menjadi makanan ruji yang kaya dengan kanji. Selama beratus-ratus tahun, makanan penting dan berpatutan dalam makanan kita. Akibat ekonomi dan perubatan kelaparan kentang Ireland antara tahun 1845 dan 1849 diketahui secara meluas, akibatnya dari 500 ribu hingga 1.5 juta orang mati dan 1.5 juta orang terpaksa meninggalkan negara ini. Sebagai makanan ruji, kentang terus memainkan peranan penting dalam keamanan makanan global, menyediakan bekalan makanan yang berkesinambungan dan mengurangkan kemiskinan dan kekurangan zat makanan di banyak bahagian dunia, seperti yang disoroti dalam Kajian Organisasi Makanan dan Pertanian Pertubuhan Bangsa-Bangsa Bersatu (FAO) "Tahun Antarabangsa kentang ". Kesinambungan tanaman apa pun sebahagiannya ditentukan oleh kawasan tanah yang diperlukan, serta keperluan air dan tenaga. Hanya 0,06 hektar tanah yang diperlukan untuk menghasilkan satu ton kentang, sementara beras dan gandum masing-masing memerlukan 0,24 dan 0,35 hektar tanah. Di samping itu, kentang dan gandum memerlukan lebih sedikit air daripada beras. Sebilangan besar varietas yang ditanam adalah Solanum tuberosum dan selama 60 tahun terakhir bioteknologi tanaman telah melengkapkan pembiakan kentang tradisional, yang menghasilkan genotip atau varieti tertentu. Dianggarkan 377 juta tan dituai pada tahun 2016, berada di kedudukan ke-4 setelah produk pati pokok, jagung, gandum dan beras yang lain (Gambar 1).

Data per kapita tahunan untuk tahun 2013 juga menunjukkan bahawa kentang dan produk kentang adalah yang ketiga paling banyak dimakan dalam diet, di belakang gandum dan beras. Walaupun jagung mempunyai kadar pengeluaran global yang lebih tinggi, jagung digunakan dalam jumlah besar sebagai bahan mentah untuk glukosa, fruktosa dan sirap jagung, sebagai makanan haiwan, dan semakin banyak digunakan untuk aplikasi industri..

Walaupun terdapat garis panduan diet untuk kanji, nilai pemakanan kentang umumnya tidak dihiraukan, sebahagiannya kerana ia tidak disenaraikan dalam garis panduan buah-buahan dan sayur-sayuran dan kerana ia sering disediakan dengan lemak atau minyak. Memang, pada awal tahun 1918, populariti kentang dijelaskan oleh fakta bahawa "kekurangan rasa membolehkannya dirasakan dengan menambahkan susu, mentega dan krim, garam dan lada, atau dengan menggoreng lemak"

Karbohidrat dalam kentang

Kandungan pati kentang boleh berubah-ubah. Secara amnya, kentang segar mengandungi

20% bahan kering, di mana 60-80% pati, dan 70-80% pati ini adalah amilopektin. Kebolehubahan ini terutama disebabkan oleh genotip dan persekitaran yang semakin meningkat..

Serat dalam kentang

Serat makanan adalah kumpulan campuran sebatian heterogen, kebanyakannya dalam bentuk polimer karbohidrat dan oligomer. Semua definisi istilah diet serat merujuk kepada bahan yang melarikan diri dari pencernaan di usus kecil dan masuk ke usus besar, di mana mereka akan ditapai ke tahap yang berbeza-beza oleh mikrobiota penduduk. Komposisi serat makanan kentang terdiri daripada pati tahan dengan sejumlah kecil polisakarida bukan kanji seperti selulosa (0,45-0,7%), hemiselulosa (0,32-0,46%), lignin (0,15-0,22%) dan pektin ( 0.32-0.38%) jisim kentang basah.

Tahan pati dalam kentang

Tahan kanji (RC) adalah jumlah kedua kanji yang utuh oleh hidrolisis dan produk penguraian kanji yang sampai ke usus besar dan mengalami penapaian di sana. RS boleh dibahagikan kepada lima subtipe, iaitu pati yang terperangkap secara fizikal (PC1), butiran pati mentah (PK2), pati retrograde (PK3), pati yang diubah secara kimia (PK4), dan kompleks amilosa-lipid (PK5). Pati dalam ubi kentang mentah berjumlah

75% PK2, dan butirannya tahan terhadap pencernaan enzimatik. Data mengenai kandungan tepat PK2 dalam ubi kentang mentah jarang kerana kentang biasanya tidak dimakan mentah, tetapi anggaran berada di wilayah 47-59% dan berbeza-beza mengikut varieti. Oleh itu, kentang mentah "sederhana" akan mengandungi 10 g RK / 100 g berat basah. Kentang direbus sebelum dimakan, dan apabila kanji dipanaskan dalam air berlebihan, gelatinisasi berlaku dan kanji mudah dicerna. Kedua-dua haba dan air mempengaruhi ini. proses, dan setelah memasak PK2 yang tinggal dalam produk yang dimasak agak rendah (2-4%), mengikut kaedah memasak, jumlah PK2 mematuhi hierarki berikut: dipanggang> gelombang mikro >> direbus. Sekiranya pati agar-agar dibiarkan sejuk, maka rantai amilosa dan amilopektin dikristal semula menjadi satu proses yang dikenali sebagai retrogradation Recrystallized atau retrograde amylose tahan terhadap α-amilase usus dan membentuk PK3 Satu kajian membandingkan kaedah memanggang dan memasak untuk tiga jenis kentang yang berbeza dan mengukur kandungan PK pada tiga suhu operasi: panas, sejuk dan terlalu panas. Walaupun tidak ada perbedaan yang signifikan antara varietas, namun telah dilaporkan kira-kira jumlah RK yang lebih besar dalam kentang panggang dan rebus untuk semua jenis dan jumlah RK yang lebih besar dalam kentang sejuk daripada yang panas atau panas. Apabila kentang goreng, PK dapat dihasilkan dengan pembentukan kompleks antara kanji dan sebatian lain dalam kentang atau matriks makanan, seperti lipid. Pati tahan seperti itu dipanggil PK5. Sebagai kesimpulan, setiap produk kentang yang dimakan akan mengandungi jumlah PK2, PK3, dan PK5 yang berubah-ubah kerana perbezaan kaedah memasak, masa memasak, dan suhu memasak dan penyimpanan..

Protein dan lemak dalam kentang

Secara kuantitatif, kentang bukanlah sumber protein yang baik, dengan kandungan rata-rata 2-3 g / 100 g. Jumlah lemak dalam kentang bahkan lebih sedikit daripada protein. Tanpa menambahkan lemak tambahan semasa memasak, kandungan lemak kentang adalah